nukahtamislääke kielen alle

sidharta

Olen kärsinyt vaikeista unihäiriöistä, joihin lääkkeet eivät tunnu auttavan. Nyt lääkäri kehoitti laittamaan lääkkeen kielen alle sulamaan. Sanoi, että menee siten suoraan verenkiertoon, eikä kaikki mene maksan kautta. Auttoi minulla. Nyt saan unen puolikkaalla somnorilla. Toivottavasti tästä olisi jollekin kyseisestä vaivasta kärsivälle apua. Kannattaa ainakin kokeilla.

7

5023

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • wweqe

      Toimiikohan toi juttu imovanen kanssa????

      • mulla.

        Mulla imovane vaikuttaa kyllä nieltynäkin jo 20 minuutissa. Opamoxit laitan kielen alle, vaikuttaa näin alle puolessa tunnissa, nieltunä vaikuksen alkamiseen menee melkein tunti.


      • tuo.

        Stilnoct (se alkuperäinen, Somnor on edullinen rinnakkaislääke) eroa juurikan Imovanesta.
        Vanha tieto minulle, aikoja sitten psykiatri kertonut


      • vettä päälle

        Minä ainakin nielaisen nopeasti imovanen,ja ei kun vettä perään,on se niin pahan makuinen.Itse en kyllä aio laittaa kielen alle pilleriä,koska toimii muutenkin.
        Tapansa kullakin.


    • unilääke

      Siis eikö se maistu aivan tosi pahalle? En uskaltaisi edes koittaa nukahtamislääkkeen pitämistä suussa.. Yleensä yritän nielaista sen veden kanssa niin nopeasti kuin pystyy, että se olisi suussa mahdollisimman vähän aikaa. Kerran kun olin juuri ottanut nukahtamislääkkeen ja se oli varmaan ehtinyt sulaa mahassa, niin oksensin.. ja se oli yksi elämäni karmeimpia kokemuksia kun se lääke tuli "sulaneena" nieluun..

      • sidharta

        Kyllä se maistuu pahalta, imovane vieläkin pahemmalta. Mun tilanne oli vaan se, ettei lääke tehonnut, enkä tiennyt moisesta keinosta. Laitoin viestin tänne, jos on samanlaisesta tilanteesta kärsiviä. Jos kaikki menee hyvin nielaisemalla niin ei mitään ongelmaa, jos ei, niin kannattaa kokeilla. Voisi tästä olla kyllä se hyöty, että pärjäisi pienemmällä annoksella kun ei kaikki lääke mene maksan kautta.


    • oli oikeassa

      Kielen alta menee suoraan verenkiertoon. vatsan kautta menee maksaa joka usein leikkaa pois vaikutuksesta 5-10%.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      102
      4867
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      114
      3962
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      213
      3886
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      120
      2265
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      80
      1987
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      80
      1386
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      137
      1354
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      170
      1353
    9. En ymmärrä ateisteja!

      Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???
      Ateismi
      585
      1269
    10. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1145
    Aihe