Olen syönyt seroxatia vuosia masennukseen nyt vaihdetaan cympaltaan koska tuntuu ettei seroxat enääauta.Onko kukaan aloittanut cympaltaa seroxatin "rinnalla"??nyt menee20mg seroa,ja 60mg pitäisi aloittaa tätä uutta....pikkuhiljaa vanha tiputetaan pois,mut silti hirvittää mikä olo tuosta tulee??jos joku on käyttänyt cymp.niin kertoisitko auttoiko.
cympalta
hirvittää
6739
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
ainakaan minulla.Itse vaihdoin aikoinaan Fevarinin Cymbaltaan eikä ole koskaan ollut niin hirveitä oireita.Hikoilu,vapina,toivottomuus yms.Minulle Cymbalta ei auttanut millään tavoin,toivottavasti sulle jeesaa.
kun tuli niin pahat fyysiset oireet. Kroppa ei tuntunut enää omalta, ja sain tietää senkin, miltä närästys tuntuu. Siihen loppui minun kokeiluni.
Melkein kaikki sivuvaikutukset osuivat minuun, joten, kuulemienikaan kokemusten perusteella en voi suositella kevein perustein käytettäväksi.
aiemmin useita erimerkisiä lääkkeitä masennukseen, tosin niistä ei ollut minun tapauksessani apua.
Aloin vasta sitten toipumaan, kun jätin lääkkeet pois.
Sain kyseistä lääkettä nostamaan kipukynnystä, kun kyseessä oli hermosärky.
Jo ensimmäinen tabletti aiheutti voimakkaan huonon olon, jäi sen päivän syömiset väliin. Kahden viikon käytön jälkeen lopetin ja kyllä totesin, että tämä oli pahin kaikista aiemminkin käyttämistäni.
Lisäksi tätä lääkettä ei saa ottaa tramalin kanssa yhdessä, tässäkin asiassa informoi vasta farmaseutti apteekissa.
olen syönyt vuodenverran cympaltaa en suosittele sitä kenellekkään. alku vaivat hirveät ja nyt olen lopettanut lääkkeen ,kaksiviikkoa söin joka toinen pvä ja maanantaista kokonaan jätin pois. olo aivan kamala huimaa, oksettaa. koska nämä oireet oikein loppuvat?
Kyllä kuulostaa hirveälle noi jutut!!!En taida "uskaltaa"aloittaa koko lääkettä,mihin vaivaan tuo lääke sitten on,jos kerran noin KAUHEITA oireita aiheuttaa??
Ja siihen se kyllä tepsikin alkuun aivan loistavasti. Sivuoireiden vuoksi jouduin kuitenki lopettamaan. Laihduin, kun se viimeinenkin ruokahalu katosi(ei voi täysin syyttää cymbaltaa), uneni huonontui entisestään, suu kuivui ja janotti pirusti (mulla on paljon lääkkeitä jotka kuivattaa suuta mm astmalääkitys.)
Älä keskity muiden huonoihin kokemuksiin, sillä on monia jotka ovat saaneet cymbaltasta avun. Heillä vaan ei ole tarvetta tulla huutelemaan keskustelupalstoille tilanteestaan. Yleensähän tänne tullaan valittamaan ja kyselemään onko muilla samanlaisia oireita, siks 'hieman' korostuu jonkin lääkkeen huonot puolet.