Jos auto maksaa n, 8000 euroa Saksassa kunka paljon on rekisteröintikulut Suomessa?
Prosentteina tai euroina,kiitos!
Auton maahantuontikulut!??
12
2783
Vastaukset
- tuonut
edes koko asiaa, jos ei tuon vertaa viitsi itse selvittää asioita.
- älyhoi.
sama vaikka olisit saanut sen romun ilmaiseksi,niin ei vaikuta mitenkään veroihin ym. kuluihin.ja jos homma on tosiaan noinkin hyvin hallussa niin paras kun unohdat koko homman.
- mahdoton vastata
tuon perusteella.
Katso tullin sivuilta vastaavan verot. Näkyy jo 3 kk tämän vuoden puolelta.
Itse rekisteröinti vie noin 200e, jos ei tartte muutoksia tehdä. Ne on taas erikseen.. - samammamamma
mahdoton vastata kirjoitti:
tuon perusteella.
Katso tullin sivuilta vastaavan verot. Näkyy jo 3 kk tämän vuoden puolelta.
Itse rekisteröinti vie noin 200e, jos ei tartte muutoksia tehdä. Ne on taas erikseen..nuo muut viisastelijat ovat varmasti jobbareita jotka luulevat tuon homman olevan erityisen vaikeata
Nythän minä vasta aloitan tuon kyselyn!
Auton merkki on MB 350S tai vastaava 1996-98-malli.
Mitäs mieltä ollaan siitä mallista? - liian vaikea
samammamamma kirjoitti:
nuo muut viisastelijat ovat varmasti jobbareita jotka luulevat tuon homman olevan erityisen vaikeata
Nythän minä vasta aloitan tuon kyselyn!
Auton merkki on MB 350S tai vastaava 1996-98-malli.
Mitäs mieltä ollaan siitä mallista?sinun ostettavaksesi. Tuskin ymmärrät tekniikan päällekään mitään kun et näytä ymmärtävän muutakaan. Seuraava kysymyksesi varmaan on: miten Mersuja voi etsiä saksasta ja miltä nettisivustoilta. Se onkin sitten jo vaikeampi kysymys.
- näissä pidä
samammamamma kirjoitti:
nuo muut viisastelijat ovat varmasti jobbareita jotka luulevat tuon homman olevan erityisen vaikeata
Nythän minä vasta aloitan tuon kyselyn!
Auton merkki on MB 350S tai vastaava 1996-98-malli.
Mitäs mieltä ollaan siitä mallista?Taitaa olla niitä malleja joihin pitää lisätä maahantuonnin yhteydessä sivuvilkut ja jotain muutakin, etsippä vanha tuulilasinjuttu, jossa toivat mesen maahan takavuosina.
Aiempiin kommentteihin vielä, että kuluja tulee myös siellä ostomaassa eli rek.kulut siellä mm. tilapäisten kilpien teettäminen saksassa ja matkakulut. Netisä löytyy hakemalla juttuja.
http://www.ostamyy.com/autosaksasta.htm - jopa jobbaritkin tekevät
liian vaikea kirjoitti:
sinun ostettavaksesi. Tuskin ymmärrät tekniikan päällekään mitään kun et näytä ymmärtävän muutakaan. Seuraava kysymyksesi varmaan on: miten Mersuja voi etsiä saksasta ja miltä nettisivustoilta. Se onkin sitten jo vaikeampi kysymys.
virheitä,mutta ne virheet maksaa ostaja.
Mikäs on sitten se helppo automerkki?
Nettisivustotovat hallussa se olikin se kaikkein helpoin osio! - mamammmmm
näissä pidä kirjoitti:
Taitaa olla niitä malleja joihin pitää lisätä maahantuonnin yhteydessä sivuvilkut ja jotain muutakin, etsippä vanha tuulilasinjuttu, jossa toivat mesen maahan takavuosina.
Aiempiin kommentteihin vielä, että kuluja tulee myös siellä ostomaassa eli rek.kulut siellä mm. tilapäisten kilpien teettäminen saksassa ja matkakulut. Netisä löytyy hakemalla juttuja.
http://www.ostamyy.com/autosaksasta.htmei kiitokset sille jobbarille jonka leipää hänen mielestään syön!
- mallia ole
samammamamma kirjoitti:
nuo muut viisastelijat ovat varmasti jobbareita jotka luulevat tuon homman olevan erityisen vaikeata
Nythän minä vasta aloitan tuon kyselyn!
Auton merkki on MB 350S tai vastaava 1996-98-malli.
Mitäs mieltä ollaan siitä mallista?ollut olemassakaan v.-96-98. Ota poika nyt ensin vähän selvää asioista ennenkuin tulet tänne urputtamaan ja viisastelemaan. Sinulta tuonti ei tuolla kokemuksella yksinkertaisesti voi onnistua. Usko vaan viisaampiasi.
- tunti 1
http://www.tulli.fi/fi/03_Yksityishenkilot/02_Autoverotus/01_Kaytetyt_ajoneuvot/index.jsp
Sitten päälle rekisteröintikulut yms.
http://www.ake.fi/AKE/Rekisterointi/ - vittukeinon peskihaara
arvio ei ole kaukana kun laitat 1000,- eur kuluihin,niin olet suomen kamaralla.ei saksassa tarvi muuta kuin kilvet ja vakuutus lunastaa.vaadi sieltä katsastuspaperit ja se alkuperätodistus.suomessa sitten suoraan tullikamarille ja siitä sitten tulee niitä vero-,ym maksuja,jotka ovat riippuvaisia hiukan täällä jyvitetystä vastaavasta kulkupelin arvosta. eiku reissuun...
- autovero
Ostohinnalla ei ole mitään väliä, ainoastaan suomen vastaavan auton arvolla.
Osviittaa tulevasta verosta voi saada tullin jo tehdyistä päätöksistä.
http://www.louhos.com/autovero -osoitteeseen on taas päivitetty ajantasaiset verotuspäätökset.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1242203Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1352112Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2161835Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2601516Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341415Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii5641202Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.501015Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse351952Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115949