Onkohan sellasta sairautta, jossa henkilö ei ymmärrä asioita. Esimerkiksi joutuu toistamaan jotakin asiaa eikä ko. henkilö ymmärrä.
Äitini siis jankkaa samaa asiaa, vaikka olisi jo sanonut monta kertaa. Esim. sanoin että en voi ottaa tiettyä lääkettä ja äiti vaan jankkas että ota vaan. Tälläisessä tilanteessa palaa pinna todella usein.
Olen myös monta kertaa sanonut hänelle että hänen modeemi on rikki, mutta hän ei vaan tunnu uskovan sitä.
(on muuten helvetin vaikea selittää)
"Ei ymmärrä"-sairaus
3
302
Vastaukset
- anskutin_89
Huono yleissivistys? Huono kuulo?
- tai vain päihteiden
pitkäaikainen käyttö
- tuossa jo
tulikin jotain: huono kuulo, dementia, liiallinen päihteiden käyttö.
Lisäksi alzheimer, kilpirauhasen toimintahäiriö (voi vaikuttaa myös ymmärrykseen, keskittymiseen ja muistiin!), aivoverenkierron häiriö, aivokasvain, aivovaurio (onko lyönyt päänsä esim. kolarissa, liukastuessaan..?), kokonaan diagnosoimaton tai huonosti hoidettu diabetes, burn out tai muu voimakas väsymys (voi johtua jostain em. vaivasta), masennus (syyllisiä voivat aivojen "mielihyvähormonien" lisäksi olla em. vaivat diabeteksesta lähtien..)..
Tässä jotain vaihtoehtoja. Jos olet huolestunut äitisi tilanteesta (onko toistelu alkanut vasta tai pahentunut viime aikoina?), niin toimita hänet lääkäriin. Hyvissä ajoin tutkittu, todettu ja hoidettu vaiva (esim. alzheimer) saadaan melko hyvin kuriin ja (kaikkien) elämänlaatua parannettua ratkaisevasti.
Tsemppiä :) .
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1393850Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri3362974Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt91882Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa61616Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja41089- 71934
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar38864- 44774
- 65741
Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat23741