nykii "ilmastoidessa"

nytkyttäjä

mulla on ford ka -02 ja kun ajaa ilmastointi päällä tuntuu auto nykivän mut kun otan ilmastoinnin pois päältä on kyyti tasaista. missä vika? lisäksi auto pitää ihmeellistä hörinää ilmastointi päällä mutta ei kun pois päältä.

8

730

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • toimivan ?

      Hihnalla se toimii ja vie tehoa n. 10% koneesta kulutus kasvaa 0.5-2 litraa sadalle , riippuen konetyypistä

      olettaen pienellä bensakoneella on autos varustettu , tehot loppuu

      • nytkyttäjä

        eli jos moottorista loppuu tehot, niin onko parempi paistua kuin pitää ilmastointia päällä ja "nauttia kenguru bensasta"? vai onko tähänkin olemassa jotaan vippas konstia?


      • eps
        nytkyttäjä kirjoitti:

        eli jos moottorista loppuu tehot, niin onko parempi paistua kuin pitää ilmastointia päällä ja "nauttia kenguru bensasta"? vai onko tähänkin olemassa jotaan vippas konstia?

        nykinä sinua? Ei ole vippaskonstia nimittäin.


    • lagumake

      se on ominaisuus. käytä tai et se on sun asias en ota kantaa

    • mopedeissa

      Koska ilmastointi vie tehoa koneesta, ei moponmoottorit jaksa käydä aina kunnolla. Mulla on 2.5v6, ei nyvi ilmastointi päällä.

      • vasta onkin

        4,4 litraa iskutilavuutta ja 8 pyttyä - ei siis nyi, mutta en kyllä tykkää ilmastointia käyttää kun jotenkin tuntuu luonnottomalta, että jokin vie mun koneesta tehoja! Ei voi pidemmän päälle pysyä kone kunnossa! Ja on se kauheaa kuunneltavaa (auton ulkopuolella) kun kompura "raksuttaa"... Voi sanoa vaikka kuinka pässiksi ja en autoista juurikaan mitään tiedä (tosin silti saman verran kuin keskiverto mies, mutta sehän ei todellisuudessa ole paljon), mutta kyllä ilmastoinnin käytöllä on pakko olla vakavia uhkia moottorin eliniälle! Sanotaan vielä, että autoni ei ole kuin muutaman vuoden vanha ja olen varma, että siinä ei vikoja ole, mutta silti ilmastoinnin käyttö aiheuttaa epämukavaa pelkoa perseeseen! Luonnotonta!


    • joo..

      Kaksilitrainen bensakone 140 hv ja ilmastoinnin päällä olon kyllä tuntee kun pintakaasulla ajelee.

    • vyökapelli

      sentään nykiä pitäisi. Tehon vähenemisen kyllä huomaa pienimoottorisessa autossa kun ilmastointi on päällä. Itsella 1,2l cliossa huomaa selvän nykäisyn kun kiihdyttäessä laittaa ilmastoinnin päälle. Mutta ei auton pitäisi tämän jälkeen enää nykiä yhtään kun ilmastointi on kytkeytnyt päälle. Ettei sulta ois se kompura hajoomassa ts. pyörii jäykästi?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa

      Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m
      Maailman menoa
      322
      5616
    2. Kohdataanko me

      Enää?
      Ikävä
      74
      5129
    3. Rakkaalle miehelle

      Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest
      Ikävä
      48
      4196
    4. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      52
      3871
    5. Olipa turha tämä

      Rakkaustarinamme
      Ikävä
      43
      3534
    6. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      122
      3229
    7. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      92
      3095
    8. Mitä tapahtuu

      Sitten keväällä ja kesällä
      Ikävä
      43
      2229
    9. Voitko sanoa jotain

      Hellää?
      Ikävä
      49
      2158
    10. UMK-juontajakaksikon pari isoa "mokaa" ihmetyttää - Mitäs tykkäsit Syköstä ja Uotisesta juontajina?

      Tänä vuonna UMK-lavalla nähtiin artistien lisäksi juontajakolmikko Jorma Uotinen, Sami Sykkö ja Jasmin Beloued. Juontami
      Euroviisut
      27
      2118
    Aihe