Nato ei ole puolustanut yhtään jäsenmaataan

ollut vaan usan sodissa maksajana ja osallisena!
1118
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Nato ehkäisee sodat. Suomeakaan ei voinut imperialistinen suurvalta miehittää kylmän sodan aikana, koska Naton välillinen vaikutus esti sen. Jos Neuvostoliitto olisi tunkeutunut Suomeen seuraukset Ruotsissa olisivat olleet dramaattiset ja se olisi liittynyt Natoon. Näin oli NL:n etu tyytyä vain painostamaan Suomea kohti Varsovan liittoa. Suomettamisen projekti vain jäi kesken kun NL romahti. Tosin suomettuminen vaikuttaa vielä meidän keskusteluilmapiirissä ja muutenkin Neuvostoliiton aivopesu on tehnyt tehtävänsä niin, että monet eivät ymmärrä omaa etua ja todellisuutta, jossa naapurissamme on imperialistinen ja kansalliskiihkoinen suurvalta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


koko historiansa aikana kirjoitti:

ollut vaan usan sodissa maksajana ja osallisena!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu