Mutta mikä estää mikroevoluution avulla tapahtuneiden hyödyllisten muutosten kasaantumisen? Miksi eristyksiin joutunut, toisenlaisen valintapaineen kohdanneen kannan yksilöiden lajityypilliset ominaisuudet muuttuvat nopeasti? Lajityypilöliset ominaisuudet eli esimerkiksi poikastuotanto, ruokavalio, saalistus, reviirikäyttäytyminen, vuorokausirytmi yms. muuttuvat erisuuntaan kuin paikolleen jäänneellä kannalla?
Este makrolle?
2
265
Vastaukset
- Vanellus
Aiheesta yritettiin keskustella juuri hiljattain:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=1500000000000073&posting=22000000034736602
Ei kai sitä mikään estäkään, muttei se kuulemma uusia lajeja voi silti tuottaa.
Keskustelusta tekee vaikeaa se, ettei biologisessa mielessä "laji" ole sama asia kuin kreationistejen "laji".
Jos osa populaatiosta erkanee uusiin olosuhteisiin ja kehittyy siellä siten, ettei pysty lisääntymään enää alkuperäisen populaation yksilöiden kanssa, kyseessä EI ole uusi laji kreationistisen näkökulman mukaan.
Ei vielä ole selvinnyt lukuisista kyseilyistä huolimatta, että mitä kreationisti tarkoittaa sanoessaan "laji". Kaikki hiiret ovat esimerkiksi samaa lajia, koska ne ovat kaikki hiiriä. Uuden lajin kehittyminen vaatisi kuulemma kokonaan uuden elimen kehittymisen tai jotain? Ota noista selvää..- vanha-kissa
Vanellus kirjoitti:
"Keskustelusta tekee vaikeaa se, ettei biologisessa mielessä "laji" ole sama asia kuin kreationistejen "laji"."
Ja koska se laji biologisessa mielessä (niinkuin evoluutitoeoriassa laji-käsitettä käytetään) on luonnossa juuri tuollainen liukuvarajainen, niin kreationistit vielä sitten urputtavat jotain lajihkäsitteen epämääräisyydestä.
Itseasiassa (biologinen) määritelmä lajille on selkeä, mutta koska se ilmiö määritelmän takana ei olekaan niin selkeä, niin se aiheuttaa kreationisteille tuon hankaluuden.
He eivät voi hyväksyä biologista lajimääritelmää tosiasioita kuvaavaksi määritelmäksi, koska he joutuisivat myös hyväksymään sen luonnosta havaittavan ilmiön, missä lajirajat ovat hämäriä. Liukuvat lajirajat pelaavat evoluutioteorian pussiin, sen sijaan he joutuvat tempaisemaan hatusta vaikka ns. baraminologian, jossa mikroevoluutio selittää muuntelun lajirajojen sisällä mutta kukin "laji" olisi luotu erillisiksi.
Tietenkään heidän logiikkaansa tai ajatteluaan ei häiritse se, että tuolle mainitulle baraminologialle ei löydy mitään perusteita (muualta kuin Raamatusta) eikä se silloin perustu mihinkään luonnosta havaittavissa oleviin seikkoihin. Eli sille on vielä vähemmän tukea kuin evoluutioteorialle.
Olen minäkin moneen kertaan yrittänyt saada vastausta tuohon kysymykseen, missä se raja on ja mikä on se mekanismi, mikä tuon kumuloitumisen rajoittaa. S.u.p. yritti tuohon kaivaa vastausta, mutta sekin oli vain tuota "on havaittu muutoksia vain lajirajojen sisällä" - tyylistä todistelua, joka ei tietenkään likuvarajaisen lajikehityksen puitteissa ole mikään vastaus.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.
Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.131970Purrasta tehty huoli-ilmoitus
Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b0161831504Parrakkaat miehet ovat inhottavia ja vastenmielisiä
Ennen Suomi ja koko maailma oli täynnä kasvonsa hyvinhoitavia miehiä. Tänä päivänä lähes kaikki miehet ovat kuin jotain1441284Pelottaa kohdata hänet
En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt951264Olisin halunnu vaan tutustua
Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno381168- 84908
Naiseni on todellinen seksipeto
Vaikka pukeutuu ihan kasuaalisti julkisilla paikoilla. Mutta näin tämän läpi ensisilmäyksellä ja sain seksipedon kaivatu44820Nina Mikkonen avoimena "vapinataudistaan"- Demonstroi oireet yllättäen tv-kameroiden edessä: "Se..."
Nina Mikkonen oli Viiden jälkeen -ohjelmassa ti 12.8. ja kertoi perinnöllisestä sairaudestaan ja mm. sairauden vaikutuks13797Totuus Sofian miljonääristä :miljoonien velkataakka painaa miestä.
Näin se totuus tulee jokaisesta ja seiskalehden uutiset kertoo totuuden vihdoinkin.138793Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta
Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas123763