Aito isänmaallinen

Patria

ei ihaile Hitleriä, ei huutele kadulla vastaantulijoille saksankielisiä iskulauseita vanha saksan lippu kädessä, ei pukeudu saksan armeijan ylijäämä-maastohousuihin, amerikkalaiseen pilottitakkiin ja thaimaalaisiin maihinnousukenkiin.

Aito isänmaallinen ihailee Väinämöistä, harrastaa runolaulantaa, kasvattaa pitkän pujoparran, pukeutuu säkkikankaaseen ja vetää jalkoihinsa tuohivirsut.

Ensin mainittu ei edes tiedä mikä isänmaa on.

2

235

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • myös

      Aito isänmaallinen ei myöskään ole rähmällään Brysselinkään suuntaan.

      Hänelle kaikki ei ole myytävissä rahasta.
      Joku muu sitten intoilee EU jäsenyydellä ja kertoo tietävänsä "lukuisia yrityksiä joille EU:sta on ollut todellista hyötyä".

    • paikkansa

      niin ja uskoo luonnonjumaliin Ahtiin, vedenjumalaan, Tapioon, Metsän jumalaan yms.. :) Semmoinen on aito isänmaallinen :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä

      "Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan
      Maailman menoa
      23
      18977
    2. Minulla ei ole ketään muita

      Enkä halua ketään muita kuin sinut.
      Ikävä
      69
      5925
    3. 4,5 promillee

      Aika rajut lukemat joku eilen puhaltanut.
      Suomussalmi
      25
      5522
    4. Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista

      Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni
      Maailman menoa
      46
      5397
    5. Jätä minut rauhaan

      En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
      Ikävä
      39
      5262
    6. Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"

      "– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h
      Maailman menoa
      92
      5164
    7. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      62
      4653
    8. Voiku saisi sen sun

      Rakkauden kokea. Tykkään susta niin paljon edelleen.
      Ikävä
      43
      4327
    9. Mitä luulet, miten Martina Aitolehti pärjää Erikoisjoukoissa?

      Kohujulkkis, yrittäjä ja hyvinvointivalmentaja Martina Aitolehti on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukot on
      Suomalaiset julkkikset
      57
      3646
    10. Olitpa ikävän

      Kylmä eilen. Miksi ihmeessä?
      Ikävä
      49
      3305
    Aihe