Lain ja Tooran ero

Sana "Torah" tarkoittaa "neuvot, ohjeet".

Lakia noudatetaan pakosta, mutta ohjeita ja neuvoja noudatetaan, koska niiden noudattaja kunnioittaa ja arvostaa niiden antajaa. Esim. isä-lapsi-suhteessa.

Ei Tooran noudattaminen vaikeaa ole. Tooran noudattaminen tuo vain rauhaa ja siunauksia elämään.
4249
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Tähän sanon aamen!

Äänestä

Lähimmäisen rakastaminen. Kuka vain (kuten minä) voi pukea ylleen tallit katanin (rukousviitta), mutta se on suuri joka pystyy rakastamaan muita ihmisiä.

Äänestä
  • Eikö Rashi opettanut että lähimmäisrakkaus on käskyistä tärkein?
    Ainakin minä pyrin lähimmäisrakkauteen (ja julistan edelleen Shma'n kaksi kertaa päivässä) vaikken pystykään nykyisessä firmassa sen kummemmin harjoittamaan juutalaisuutta.
    Olet Talmid oikeassa siinä että kuka tahansa pystyy sytyttämään sapattikynttilät ja antamaan rahaa hyväntekeväsisyyteen, mutta lähimmäisrakkaus on välillä aika vaikeaa.

    Äänestä

Uskon Korkeimman alunperinkin pyrkineen opastamaan meidät luomansa ihmiset tuntemaan itsensä niin hyvin, että omasta halustamme tahtoisimme pyrkiä yhä lähemmäksi Häntä ja ottamaan ilolla vastaan oppia Hänen suustaan.

Se, että opimme rakastamaan Häntä, on ainoastaan seurausta Hänen tuntemisestaan. Jos TODELLA opimme rakastamaan Häntä, niin opimme sen seurauksena rakastamaan myös lähimmäisiämme, koska ymmärrämme heidän jokaisen olevan Korkeimman käsialaa kaikessa vajavaisuudessaankin...

Kun Korkein antaa meidän nähdä lähimmäisemme Pyhän Henkensä kautta, niin saamme huomata rakastavamme myös vihamiehiämme ja se on aina ihmeellinen kokemus !

Rakkaus Korkeimpaan on Hänen tahtonsa hyväksymistä ja siihen alistumista myös silloin kun se ei ole luonnolliselle minällemme mieluista. Tästä on hyvänä esikuvana Adonai Jeshua Messias ja Hänen loistava esimerkkinsä Golgatalla.


Siunausta Jeshuassa !

Äänestä

Kommentoi aloitusta


nehemia kirjoitti:

Sana "Torah" tarkoittaa "neuvot, ohjeet".

Lakia noudatetaan pakosta, mutta ohjeita ja neuvoja noudatetaan, koska niiden noudattaja kunnioittaa ja arvostaa niiden antajaa. Esim. isä-lapsi-suhteessa.

Ei Tooran noudattaminen vaikeaa ole. Tooran noudattaminen tuo vain rauhaa ja siunauksia elämään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu