Juutalaiset ja muslimit kivittävät ihmisiä hengiltä omasta mielestään laillisesti. Eletään vuotta 2008.
Kaikki uskikset ovat suvaitsemattomia.
Kaikki uskikset ovat suvaitsemattomia.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Onko kaikki uskonnonuhrit pedofiilejä?
Jos yksi on-
Vrt katoliset papit.
Saman logiikan mukaan kaikki eurooppalaiset johtotasolla työskentelevät ovat pedofiilejä, koska jokin aikaa sitten paljastui, että eräässä pedofiiliringissä oli runsaasti korkean tason ihmisiä!
Saman logiikan mukaan kaikki itävaltalaiset isät harjoittavat insestiä ja sulkevat lapsensa kellariin, kun kaksi tapausta on tullut julki pienen ajan sisällä.
Saman logiikan mukaan kaikki ateistit on juoppoja, koska suurin osa esim. vapun aikaan juoppoputkaan vietyjä ei ollut uskovaisia.
Jne jne
Logiikkasi ontuu pahasti! Jos jossain ihmisryhmässä tai kansassa tapahtuu jotain hirveää, ei kuitenkaan voi yleistää kaikkia koskevaksi.
Kysymys seuraa taas kerran: Miksi helskutissa kaikensorttiset sairaat ateistit hakeutuvat kirkon töihin pilaamaan kirkon työtä ja julkisuuskuvaa? Mikä siinä niin kovin kiihottaa? Sekö, että voi olla lähekkäin kärsivän seurakuntalaisen kanssa ja käyttää hyväkseen hänen hädänalaista tilaansa, kuten viime aikoina on tullut esiin uutisissa tapaus?
Logiikka mikä logiikka.
Yleistys on tosiaan tarpeetonta.
Toisaalta: Uskovan, ainakin kristinuskoisen ja luultavasti monen muunkin, kuuluukin olla suvaitsematon synnin suhteen, miten se nyt kussakin uskonnossa määritelläänkin. Ja sepä onkin helpommin sanottu kuin tehty, käytännössä suvaitsemattomuus lipsahtaa kovin helposti synnistä sen tekijään. Siksi tuo yleistys, vaikka onkin periaatteessa väärin, ei ole aivan vailla pohjaa. Kyllä uskonto taatusti herkistää ihmisen suvaitsemattomuudelle, paitsi tietysti sitä virtuaalista elävässä ja oikeassa uskossa olevaa, jollaisesta kyllä puhutaan mutta jota on vaikea löytää.