Ehkäisypillerit ja sivuvaikutukset?

Kavereiden innoittamana uskaltauduin kokeilemaan minäkin ehkäisypillereitä, kukaan kun ei kuulema koskaan ole kärsinyt minkäänlaisista sivuvaikutuksista. Kärsin ihon rasvaisuudesta, joka ei ole aknea koskaan nähnytkään, mutta lääkärin innoittamana otin sitten Diane Nova -reseptin ja apteekista mukaan lähti Feminil -paketti, joka kuulema on käytännössä sama kuin Diane Nova, mutta halvempi.

Otin ensimmäisen pillerin torstaina, heräsin jo yöllä siihen, että oksetti. Perjantaina jo kaikki kuvotti ja kärsin mahakivuista, jotka pistin edelleen niiden kuukautisten piikkiin. Lauantaina en oikeastaan päässyt enää edes sängystä ylös kun päätä särki ja oksetti... jo ajatus ruoasta sai harmaaksi... joten napsin buranaa pitämään päänsäryn siedettävänä, ruoka paransi oloa, aina pariksi tunniksi kunnes kuvotus tuli takaisin. Onhan lääkkeessä tosin mainittu harvinaisena haittavaikutuksena pahoinvointi, mutta tämä meni jo raskauspahoinvoinnista. Eilen en enää ottanut hormoonipaukkua... ja lopetin koko kokeilun ilman lääkärin konsultaatiota pariin pilleriin. Sotkin kai samalla koko hormoonisysteemini... vuodan edelleen verihyytymiä kuin seula, normaalisti minulla on niukat kuukautiset pari päivää, joten en edes tajua mistä sitä verta riittää jo neljättä päivää hyytymiä myöten.

Kuulema kidutusta pitäisi yrittää jaksaa edes tämä kuukausi, mutta onko kukaan muu jättänyt kokeilua pariin päivään... ja olisiko edes teoriassa mahdollista, että minustakin tulisi työkykyinen jatkamalla pillereiden syöntiä? Jotenkin ei ole varaa pitää itseäni pillerivapaalla kolmea kuukautta, jotta selviää sopivatko nämä minulle vai pitäisikö yrittää jotain muuta ;) Enkä tajua miten ihmiset lihoavat pillereitä syömällä... kolme ensimmäistä päivää meni vesi linjalla :P
3388
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

että sairastumisellasi ei ole mitään tekemistä pillereiden kanssa, vaan esim. jokin vatsapöpö sattui tulemaan sinulle juuri samaan aikaan kun aloitit pillerit.

Pillereiden aloitusoireet eivät yleensä tule välittömästi, eivätkä ole kuvauksesi kaltaiset. Tietysti voit olla se yksi miljoonasta, joka sitten reagoi noin. Ehkä kuitenkin kannattaa odottaa seuraavaa normaalia kuukautiskiertoa, ja kokeilla uudelleen. Jos oireet palaavat, niin sitten ainakin Diane Novan syönti kannattaa unohtaa. Se kolme kuukautta koskee kohtuullisia oireita, mitä sinun oireesi eivät toki ole.

Puskapuoskarina väitän kuitenkin tässä vaiheessa, ettei oireilusi johtunut pillereistä, vaan jostain muusta.

Äänestä
  • pahoinvointisi on pillereistä. Itsekin jätin 4 pvän jälkeen ottamatta, oli niin helvetin huono olo...

    Äänestä

Ite aloitin Mercilonit, ottamalla illalla ekan tabletin. Aamulla heräsin siihen, että tajuton kuvotus ja päätä särki... Kahden tabun jälkeen riitti ja kas kummaa, päivän verran meni ja olo oli taas normaali... Että joo, se siitä kokeilusta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jullllll kirjoitti:

Kavereiden innoittamana uskaltauduin kokeilemaan minäkin ehkäisypillereitä, kukaan kun ei kuulema koskaan ole kärsinyt minkäänlaisista sivuvaikutuksista. Kärsin ihon rasvaisuudesta, joka ei ole aknea koskaan nähnytkään, mutta lääkärin innoittamana otin sitten Diane Nova -reseptin ja apteekista mukaan lähti Feminil -paketti, joka kuulema on käytännössä sama kuin Diane Nova, mutta halvempi.

Otin ensimmäisen pillerin torstaina, heräsin jo yöllä siihen, että oksetti. Perjantaina jo kaikki kuvotti ja kärsin mahakivuista, jotka pistin edelleen niiden kuukautisten piikkiin. Lauantaina en oikeastaan päässyt enää edes sängystä ylös kun päätä särki ja oksetti... jo ajatus ruoasta sai harmaaksi... joten napsin buranaa pitämään päänsäryn siedettävänä, ruoka paransi oloa, aina pariksi tunniksi kunnes kuvotus tuli takaisin. Onhan lääkkeessä tosin mainittu harvinaisena haittavaikutuksena pahoinvointi, mutta tämä meni jo raskauspahoinvoinnista. Eilen en enää ottanut hormoonipaukkua... ja lopetin koko kokeilun ilman lääkärin konsultaatiota pariin pilleriin. Sotkin kai samalla koko hormoonisysteemini... vuodan edelleen verihyytymiä kuin seula, normaalisti minulla on niukat kuukautiset pari päivää, joten en edes tajua mistä sitä verta riittää jo neljättä päivää hyytymiä myöten.

Kuulema kidutusta pitäisi yrittää jaksaa edes tämä kuukausi, mutta onko kukaan muu jättänyt kokeilua pariin päivään... ja olisiko edes teoriassa mahdollista, että minustakin tulisi työkykyinen jatkamalla pillereiden syöntiä? Jotenkin ei ole varaa pitää itseäni pillerivapaalla kolmea kuukautta, jotta selviää sopivatko nämä minulle vai pitäisikö yrittää jotain muuta ;) Enkä tajua miten ihmiset lihoavat pillereitä syömällä... kolme ensimmäistä päivää meni vesi linjalla :P

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu