Haluan lopettaa pillerit, olen syönyt niitä viisi vuotta merkki on yasmin. Nyt askarruttaa sellainen asia että meneekö iho huonoon kuntoon pilleriiden lopetuksen jälkeen? Olen lukenut netistä monia kokemuksia pilleriiden lopetuksesta ja niissä monilla oli tullut akne lopetuksen jälkeen tai muuten iho alkanut kukkia... Itselläni ei olut mitään iho ongelmia ennen pilleritä eikä pillereiden aikana. Onko siis odotettavissa ihan kukintaa??
e-pillereiden lopettaminen
elli+30
2305
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
meillä, jotka kärsimme aknesta ennen pillereitä. Minulla se hoitui pois yhdellä antibioottikuurilla heti lopettamisen jälkeen. Siitä on nyt kymmenen vuotta.
Jokaisen lääkekuurin jälkeen iho voi terveelläkin kukkia, kun ns. paskat tulevat huokosista ulos. (Aivan oikein: Moni e-pillreiden käyttäjä ei tajua olevansa vuosikausia kestävällä lääkekuurilla!) Jotain pientä voi siis tulla, mutta jos ei sinulla ollut aknetta ennen pillereitä, on epätodennäköistä, että se pillereiden käytön lopetusvaiheessa puhkeaisi.
Onnittelut ja tervetuloa meidän tekohormoonittomien pariin! )
Mulla ei ainakaan seurannut e-pillereiden (tri-femoden) lopettamisesta mitään. Ei iho-oireita, mielialan vaihteluita tai muutakaan. Ekat kuukautisetkin tuli ihan silloin kuin pitikin. Pillereitä söin useita vuosia.