Valerie S

Annukka

Olipa inhottava otus.Naisen irvikuva,hyi,möi kunnon miehille itteensä.Perheenäidin painajainen.

2

149

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Huomioija

      Amerikkalaisen tutkimuksen mukaan ainakin yksi henkilö 200:ta on psykopaatti, joten heitä on kaikialla. Yleinen käsitys on että psykopaatti on tunteeton, mutta asia ei ole näin, jokaisella ihmisellä on tunteita joiden mukaan ihminen käyttäytyy, psykopaatti on henkilö, joka ei välitä muiden ihmisten tunteista. Psykopaatiksi ihminen kasvaa helpoiten lapsena tai nuorena, mutta jatkuva laskelmointi ja kyynisyys voi myöt tehdä vanhemmasta ihmisestä psykopaatin. Viha laukaisee useimissa ihmisissä lyhyen psykopaattisuuden, joka saattaa jäädä myös pysyväksi.

      Psykopaatti ei siis ole henkilö, joka aiheuttaa tiedostamattomasti vahinkoa toisille, vaan henkilö joka tiedostaa tekojensa aiheuttavan jollekin kärsimyksiä, mutta ei niistä välitä.

      Psykopaatti tekoihin on poikkeusetta syynä psykopaatin oma etu tai nautinto, useimpia psykopaatteja rajoittaa vain kiinijäämisen pelko, ja sitäkautta tapahtuvat omat menetykset.

      Ennen myös psykopaatin elämä oli vaikeampaa, vahvojen mutta pienten yhteisöjen aikana kun psykopaatin luonne tuli helposti esille ja häntä voitiin tarkkailla. Moderni aika on antanut psykopaatteille huomattavasti helpotuksia, enää ei lähimmäiset kontrolloi ihmisen käytöstä, ja suurkaupungeissa tai internetissä psykopaatitkin voivat löytää kaltaisiaan ja tuntea elämäntyylinsä oikeutetuiksi.Psykopaateilla on myös muiden lailla oikeus lisääntyä, ja kasvattaa lapsistaan psykopaateja, kunhan eivät riko lakia.

      Psykopaatteja on ollut ennenkin, mutta niiden määrä on kovassa kasvussa, yhä vähemmän välitetään toisten ihmisten tunteista, ja omaa uraa,lapsia tai rahaa hankkiessa käyttäytyminen muuttuu jatkuvasti häikäilemättömämpään suuntaan eikä välitetä siitä aiheutuvan muille kärsimyksiä.. Psykopaatiksi voidaan myös määritellä vaikka äiti tai isä, joka kerää omalle lapselleen tai lapsenlapsilleen hyvinvointia häikäilemättömästi, ja siten tietoisesti aiheuttaa muille kärsimyksiä,motiivina voi olla mielihyvä omien geenien selviytymisestä.


      Jos sama henkilö kohdistaa sinuun jatkuvaa henkistä tai fyysistä väkivaltaa on hänellä taipumuksia psykopatiaan, tilanteesta pääsee parhaiten eroon selvittämällä tekiän motiivit ja tuoda ne julki, tässä muutama yleisin väkivallan syy. Itsekkyys ja lyhytnäköisyys kun ovat aina väkivallan syy, mutta sen puhkeamiseen taas vaikuttaa moni asia.



      Yleinen motiivi on valta, tekiä haluaa kokea olevansa voimakkaampi, ja saa sitäkautta turvallisuuden tunnetta. Tässä tilanteessa on hyvä yrittää selittää, että ihminen ahdistuessaan hakee yhä häikäilemättömämmin keinoa ulos tilanteesta, ja kuten historia kertoo, todennäköisin väkivallan ja alistamisen uhri on väkivalloin valtaa kerännyt henkilö.


      Ehkä vielä yleisempi väkivallan syy on pelko, johon voi olla useita syitä, siihen on myös vaikein vaikuttaa, mutta tosiasia on, että väkivalta lisää pelkoa, pelko lisää väkivaltaa,joten ongelma vain siirtyy tulevaisuuteen ja yleensä vielä pahenee, joten ainoa tie ulos, on ymmärrys ja pitkämielisyys.


      Psykopaatti saattaa myös hakea nautintoa tai pikemminkin lievittää omaa tuskaansa aiheuttamalla jollekin toiselle kärsimystä, tämä on monimutkainen juttu, koska olisi saatava selville psykopaatin kärsimyksen syy.Useimmiten ahdistus tai nautinnonhakuisuus johtuu kuitenkin yksinäisyydestä tai heikosta kärsivällisyydestä,joten tässä tapauksessa olisi selvitettävä, että vain opettelemalla asettumista toisen ihmisen asemaan ja tunteisiin, voi ihminen päästä irti yksinäisyyden, kärsimättömyyden sekä myös psykopatian kahleista.


      Yksi motiivi on hyväksikäyttö tai energian varastaminen, tälle henkilölle tulisi valaista, että varastamalla, hyväksikäyttämällä tai väkivalloin saavutettu asia toimii kuten, väkilannoittella kasvatettu ravinto, se kyllä antaa voimia, mutta siitä kasaantuvat epäpuhtaudet myrkyttää lopulta kehon sekä mielen, sitä voisi myös verrata huumeeseen, josta saatu hetkellinen hyvä olo vahingoittaa pitkällä aikavälillä.


      Saattaa olla myös, että psykopaatti aiheuttaa kärsimyksiä toiselle ihmiselle, koska on kateelinen tai ei kestä nähdä toisen onnellisuutta, tässä tapauksessa olisi yritettävä selittää että aito onnellisuus on sitä, että jakaa jotain, se voi olla pelkkä esine tai kokemus, mutta yhdessä koettu pyyteetön antaminen aiheuttaa kestävintä onnea.

      • tutkija

        on useinmiten miespuolinen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      45
      5230
    2. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      129
      1686
    3. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      51
      1650
    4. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      15
      1609
    5. Aleksi Rytilä

      Räppäri saa haluamaansa julkisuutta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      14
      1305
    6. Kulukusuunnat

      Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v
      Kuhmo
      4
      1220
    7. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      22
      1120
    8. 81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."

      Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome
      Suomalaiset julkkikset
      17
      1057
    9. Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan

      Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy
      Maailman menoa
      77
      1018
    10. Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti

      Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah
      Ähtäri
      60
      867
    Aihe