On tää ihan järjetöntä!
Laguna 16:08:22 21.08.2003
IS tänään:
19-vuotias nainen ajoi suojatiellä vahingossa kuoliaaksi vuotta nuoremman ystävättärensä.
Onnettomuus sattui Vaasan keskustassa vuosi sitten.
Käräjäoikeus on tuominnut naisen liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja kuolemantuottamuksesta 420 euron sakkorangaistukseen.
Vaasalaisnainen kierteli illan ja yön aikana yksinään kaupungin katuja autollaan ristiin rastiin. Samaan aikaan 18-vuotias opiskelijatyttö oli poistumassa yökerhosta.
Autoa kuljettanut nainen ei havainnut suojatiellä kävelevää jalankulkijaa vaan törmäsi suoraan häneen. 18-vuotias lensi auton konepellille ja raahautui katua pitkin pyörien edessä 16 metriä.
Autoa kuljettaneen nuoren naisen järkytys oli suuri, kun hän tajusi, että auton alla makaava uhri oli hänen oma ystävättärensä.
************************************
Siis miten joku voi selvitä pelkillä sakoilla, kun ajaa toisen ihmisen hengiltä!? Toivottavasti muuttuu hovissa tuomio, koska eihän tuo ole missään linjassa minkään kanssa.
Se ei kelpaa selitykseksi, että paikalla oli katuvalot poissa tai jalankulkija tuli varomattomasti suojatielle. Sehän on suojatie! Ja autoilija tulee ajaa sellaista nopeutta suojatien kohdalla, että tarvittaessa pystyy pysäyttämään auton ennen suojatietä. Ei siinä voi pahemmin kiistää mitään, jos suojatiellä jonkun tappaa.
Tietyllä tavalla erilainen tilanne kuin Huopalahdentiellä, mutta toisaalta paljon samaa.
Siis kun nainen ajaa autollaan jonkun kuoliaaksi, selviää hän sakoilla. Kun mies ajaa jonkun kuoliaaksi, hän joutuu koko maailman halveksimana vankilaan, että näin tässä femakkoterroristien pilaamassa maassa jaetaan oikeutta...
taas kopypaste TM:sta
3
224
Vastaukset
- Hertta
Et varmaankaan käyttänyt provosoivaa "femakkoterroristien pilaamaa maata" vahingossa?
En löytänyt kirjoituksestasi mainintaa käräjäoikeuden kokoonpanosta ja jos se olisi löytynytkin, olisimmeko saneet selityksen siitä, miten "femakkoterrorismi" oli käräjäoikeuden "pilannut". Oletko tullut ajatelleeksi esim. sellaista mahdollisuutta, että syytetyn nuori naisellisuus olisi hellyttänyt tuomiosta päättäneet?- Ouzo
Millainen on hyvä tuomioistuin?
"Vielä minä näin auringon alla:
oli oikeuspaikka -- ja siellä vääryys,
oli tuomioistuin -- ja sielläkin vääryys."
-Raamattu (Saarn.3:16)
Tuomioistuimen tulee olla päätöksissään puolueeton ja syyteharkinnassaan säännönmukainen. Käytännössä oikeuslaitoksen toiminta edellyttää että tuomioistuimen käyttävissä on riittävä toimeenpaneva voima.Tuomioistuinten jäsenten tulisi itse ehdottomasti olla ulkopuolella asianomaisten taloudellisista ja muista intresseistä.
Lain tulee olla sama kaikille ja kaikkien tulee olla lain edessä samanarvoisia. Usein tämä onkin totta siihen asti kunnes joudutaan oikeuden eteen. Oikeudessa vaikuttavat enemmän asinaomaisten varallisuus, yhteiskunnallinen asema ja sukupuoli kuin asianomaisten aktuaaliset teot.
Asianomaisten sukupuoli on eräs niistä seikoista jotka vaikuttavat tehden oikeudenistunnosta epäoikeudenmukaisemman. Naiset saavat keskimäärin lievempiä tuomioita samoista rikoksista kuin miehet. Usein nainen selviää rangaistusasteikon minimirangaistuksella kun mies joutuu kärsimään kovimman mahdollisen rangaistuksen. Tämän epäkohdan korjaamiseksi on vain yksi ratkaisu, mutta sen selittäminen jääköön toiseen kertaan, kun kello alkaa jo olla paljon. (Kerrottakoon sen verran että siihen liittyy puhesyntetisaattori ja Ku Klux Klan -kaapu)
Lisäksi oikeudenkäynteihin on jo satojen ellei tuhansien vuosien ajan kuulunut eräs syöpä. Asianajajat (Luultavasti ilman selityksiäkin selvää miksi). Asianajajien tilalle pitäisi saada yksilöiden varallisuuseroista ja yhteiskunnallisesta asemasta riippumattomat oikeusavustajat, jotka arvottaisiin jokaista juttua kohti. Oikeusavustajien ja koko oikeudenkäynnin tulisi olla asianomaisille täysin ilmainen*. Laskun maksaa valtio, joten kenelläkään ei ole syytä olla hakematta oikeutta sitä kaivatessaan.
-------------------------------
*Ajatus ilmaisesta oikeudenkäynnistä toteutuu hyvin joissakn islamilaissa maissa. Tuomarit (mullahit) tekevät työtään vapaaehtoisesti muiden toimiensa ohella ja oikeudenkäytejä ei turhaan venytellä. Yksilön oikeusturva on silti hyvä -islamilainen sharia-laki tunnetaan myös siitä että rikoksista pitää olla suhteellisen vahva näyttö. - Yes
Jos kuolemantuottamuksesta selviää 420 euron sakolla, kyllä jotakin on pielessä.
Mikä tuomioistuimen kokoonpano oli, on jossain määrin sivuseikka... Oleellista on, tuskin kukaan mies olisi selvinnyt näin pienellä rangaistuksella. Tämä on vain yhteiskuntamme suuntautuneisuus nykyään, tuskin se kuitenkaan mistään femakkoterroristeista johtuu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p525592Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "672621Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella181960Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1541796No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol361742- 191713
Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v5145881-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome191141Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy801119Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti
Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah62935