pillerit ja raskaus

hukkasin harmonet pillereideni pakkausselosteen joten kysyn täätä.

Jos syö pillereitä ja tulee raskaaksi, tuleeko taukoviikolla kuukautiset tavallisesti raskaudesta huolimatta?

Eli jos syön pillereitä ja ne pettää (esim unohan yhen tai syön antibioottikuurin joka heikentää tehoa) Ja tulen raskaaksi, huomaanko raskauden kuukautisten puuttumisena vai tuevatko ne siitä huolimatta?
2377
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

tosin kuukautisia ei pillereiden aikana tule vaan tyhjennysvuoto.
Tässäpä tämä ohje;

HARMONET 1X21 TABL
WYETH    
      
   
9,32 €       

Lääkemuodot
Tabletti.

Vaikuttavat aineet:
Gestodeeni (75 mikrogrammaa) ja etinyyliestradioli (20 mikrogrammaa).

Käyttötarkoitus:
Raskauden ehkäisy.

Vaikutustapa:
Harmonet on ns. matalahormoninen ehkäisytabletti. Se on vakioannoksinen eli jokainen tabletti sisältää saman verran kahta eri hormonia. Näistä toinen on synteettinen keltarauhashormoni (gestodeeni) ja toinen on synteettinen naishormoni eli estrogeeni (etinyyliestradioli). Valmiste estää munasolun irtoamisen. Vaikutus välittyy aivolisäkkeen kautta munasarjoihin. Lisäksi kohdun limakalvo muuttuu siten, ettei munasolu kiinnity siihen. Myös kohdun kaulan lima muuttuu siittiöitä huonosti läpäiseväksi. Tablettien ehkäisyteho alkaa ensimmäisenä käyttöpäivänä.

Annostus:
Lääkärin ohjeen mukaan. Tablettien käyttö aloitetaan ensimmäisenä vuotopäivänä. Myöhemmin kuukautisten aikana aloitettaessa on syytä käyttää lisäehkäisyä, kuten kondomia. Yksi tabletti otetaan kerran vuorokaudessa 21 päivää, minkä jälkeisen 7 vuorokauden tauon aikana tulee vuoto. Pakkauksessa on yksityiskohtainen käyttöohje.

Lääkkeen ottaminen:
Tabletit niellään pienen nestemäärän kera, joka päivä melko tarkkaan samaan kellonaikaan. Jos tabletin ottaminen unohtuu, olisi se otettava 12 tunnin sisällä. Jos aikaa viimeisen tabletin nauttimisesta on kulunut yli 36 tuntia, on raskauden ehkäisystä huolehdittava lisäksi esim. kondomin avulla seuraaviin kuukautisiin saakka. Tabletit syödään loppuun lukuun ottamatta unohtunutta tablettia, jotta kuukautisvuoto pysyisi säännöllisenä. Myös oksentelu ja ripuli voivat heikentää lääkkeen ehkäisytehoa. Tästä on pakkauksessa ohjeet.

Haittavaikutukset:
Kuukautiset voivat lyhentyä ja vuoto niukentua, mikä joskus on toivottavaakin. Vuoto voi jäädä kokonaan tulematta, vaikka se tavallisesti alkaa parin päivän sisällä viimeisen tabletin ottamisesta. Myös välivuotoja tai tihkuvuotoja voi ilmaantua, mutta ne yleensä menevät ohi. Joillekin käyttäjille on tullut pahoinvointia, oksentelua, turvotusta tai rintojen arkuutta. Mieliala voi ailahdella, ja ihoon voi ilmaantua finnejä. Piilolasit eivät aina sovi ehkäisytabletteja käyttäville. Tablettien käyttöön voi liittyä veritulppien lisääntynyt riski, koska nämä valmisteet vaikuttavat veren hyytymiseen. Lääkäri arvioi jo ennen lääkityksen aloittamista tämän vaaran suuruutta. Tupakointi lisää veritulppien vaaraa. Valmisteen käyttö on keskeytettävä ja otettava yhteys lääkäriin, jos ilmenee uudenlaista migreenityyppistä tai muuta selittämätöntä päänsärkyä, äkillisiä näkö-, kuulo- tai muita aistihäiriöitä, rinta- tai ylävatsakipua tai keltaisuutta, tai jos verenpaine selvästi kohoaa. Mäkikuismaa sis

Raskaus ja imetys:
Valmistetta ei saa käyttää raskauden aikana, eikä sen käyttöä imetyksen aikana suositella.

Säilytys:
Tabletit säilytetään kuivassa paikassa huoneenlämmössä, 15- 25 asteessa ja poissa lasten ulottuvilta. Kelpoisuusaika pakkauksessa.

Lisäaineet
-

Lähde: Lääketietokeskus

Pakkaustiedot:

-

Äänestä

Mulla on suht tuore omakohtainen kokemus raskaaksi tulemisesta pillereistä huolimatta. Yhtään pilleriä en siis unohtanut ottaa, mutta silti tärppäsi. Tilanne ei ollut katastrofi, sillä lasta oli suunniteltu hankittavaksi n. ½ vuotta myöhemmin.

Menkat tuli koko ajan, yhdellä kerralla oli vähän niukempi vuoto (mutta ollut joskus muutenkin, joten en osannut epäillä).

Kuvottava olo alkoi n. vk 8 ja se sai minut epäilemään ja tekemään positiivisen testin. Rinnat olivat alkaneet aristaa muutamaa päivää aiemmin.

Sain kuitenkin keskenmenon ja lähiaikoina on tarkoitus yrittää uudelleen. Pillereitä en enää aloittanut uudelleen, sillä näihin aikoihin ne oli aiempien suunnitelmien mukaan määrä jättää pois.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


huomaako? kirjoitti:

hukkasin harmonet pillereideni pakkausselosteen joten kysyn täätä.

Jos syö pillereitä ja tulee raskaaksi, tuleeko taukoviikolla kuukautiset tavallisesti raskaudesta huolimatta?

Eli jos syön pillereitä ja ne pettää (esim unohan yhen tai syön antibioottikuurin joka heikentää tehoa) Ja tulen raskaaksi, huomaanko raskauden kuukautisten puuttumisena vai tuevatko ne siitä huolimatta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu