http://www.yle.fi/uutiset/ymparisto/oikea/id90098.html
Kaikki pitää tuhota ja varastaa. Uskomatonta! Pitäisi edes rauhoitettujen kukkien antaa olla rauhassa. Niin!
Kaikki pitää tuhota ja varastaa. Uskomatonta! Pitäisi edes rauhoitettujen kukkien antaa olla rauhassa. Niin!
Vastaukset 26
Vanhimmat
Hyvä, että jotkut jaksavat vielä taistella vierasperäisten lajien leviämistä vastaan. Suomen oma kasvikanta korvautuu näillä kaiken maailman lupiineilla ja ukonputkilla, kun ne kansan mielestä ovat eksoottisia harvinaisuuksia.
Nyt kaikki kitkemään vierasperäiset tunkeilijat pois luonnostamme!
Elukat ja ihmisetkin pois vaan. Kaikki ovat vierasperäisiä Jääkaudella ei täällä kasvanut mitään, eikä näkynyt hiiren hyppä..
Näin se luonto toimii, ja levittäytyy. Tämä tapahtuisi ilman ihmistäkin hyvissä olosuhteissa. Et pysty luontoa kontrolloimaan, se ei pikku j_julistajista välitä. Olet pelkkä hyttynen luonnon tuulilasissa. Mitättönyys.
Yritämme paraikaa kloonata tätä kasvia, joten toimimme tieteen nimissä ja siten kyse ei ole mistään varkaudesta.
Vai pitäisi kaikki Suomen ulkopuolelta tulleet kasvit hävittää maan tasalle?
Tiedoksenne vaan neropatit että kasvien leviäminen on olennainen osa elinympäristöjen kehitystä - leveälehtikämmekkä oli mitä ilmeisimmin kulkeutunut Suomeen tuulen mukana, eli puhtaasti luonnon ansiosta. Ihmisen mukanaan tuomat kasvit ovat kokonaan eri asia.
Jos kaikki vierasperäiset lajit tulisi kitkeä pois Suomesta, voisi meillä olla aika ankeaa eloa täällä Pohjolassa: mänty, koivu ja kuusikin ovat alun alkujaan vierasperäisiä lajeja, joskin niitä nykyään kutsutaan kotoperäisiksi lajeiksi.
Ihan hävettää että nykyaikana mennään tekemään tommosia rikoksia luontoa vastaan.
Olla.
Mutta eihän junttilandiassa mitään osata.
Ihmisen tyhmyys ja typeryys korostuu tämänkin uutisen myötä. Ei tajuta, miten korvaamatonta vahinkoa tehdään seuraaville sukupolville.
Viekää lapsenne luontoon ja kertokaa sen suojelemisen arvosta ja tärkeydestä. Toivottavasti heidän lapsillaan luontoa ei tarvitse katsoa vain vanhoista valokuvista ja elokuvista.
:(((
hajotkaa paskat siihen!! :D:D:D *itkunauru* oli muuten vitun ruma kukkanen
varasti?Eikös tämä ollut luonnossa kasvava kasvi?Ei siis kenenkään omistama.Varkautta ei siinä tapauksessa ole tapahtunutkaan.
kasvi on rahoitettu, joten on rikos muuttaa sen elinpaikkaa, saati viedä sitä sieltä pois. jos laki sanoo näin, niin se on rikos. Itse en ehkä noin isoa haloota yhdestä kasvista vetäisi, sillä se ei ole kuitenkaan sukupuuttoon kuolemassa muualla maailmassa, muutoin kyllä. Jos se on ollut kerran niin tärkeä niin olisivat vetäneet piikkilangat ja miinotteet ympärille niin ettei edes mehiläinen olisi pystynyt käväisemään.
Huoh, ja nuo aikasemmat sangen "mielenkiintoiset" kommentit kertovat joidenkin ihmisten suhteesta luontoon. syövät varmaan omenatkin purkista (nykyään kun sellaisia myydään)
anteeksi kirjoitusvirheeni heti otsikossa.
Todennäköisesti olisi kuollut pois jokatapauksessa. Jos menestyisi suomessa, niin niitä olisi täällä enemmän, kun ei menesty, niin ei. Menkää sinne gotlantiin jos haluatte niita ihastella.
Paviaanikin on suomen harvinaisin villieläin, jos semmonen on sattunut korkeasaaresta karkaamaan. Tuskinpa vaan on enää talven jälkeen.
Se kasvi on elänyt siinä paikassa ainakin viisitoista vuotta. Ei se nyt ihan heti olis siinä kuollut....paitsikos nyt se voi kuolla, tai on jo kuollutkin.Riippuu siitä mihin on viety.
Lisätäkseni jos emme suojele harvinaisia kasveja kohtaqa maapallo on vain täynnä rikkaruohoja jotka ovat tarpeeksi sitkeitä elämään saaste helvetissä...
Kaikki on suomalaisen heteromiehen syytä. Nyt rasistit ovat valtaamassa myös kasvikuntaa ja käyttäytyvät rasistisesti myös maahanmuuttajakasveihinkin.
Kykkahattutädit, yhtykää! Monikulttuurisuus on rikkaus!
camoon ketä kiinnostaa joku hemmetin rikkakasvi?
Ihan oikein sille homokasville!
järkeä ja ajatuksissa vaan homot.OOt joku keskenkasvunen suurisuinen merisairaan raatokärpäsen paksupäinen jätös.
Yleensä ei kai kannata laittaa kylttejä...
Ikävää että pitää olla niin itsekäs että se piti kaivaa omaan kukkapenkkiin tms.
Kyseessä ei ollut euroopan laajuisesti harvinaisuus vaan suomessa joten tuskin sitä kukaan minnekään myyntiin sieltä kaivanut.
Aika noloa jos jää kiinni. Toivottavasti jää mutta mahtaa olla mahdottomuus varasta pelkkien lapion jälkien perusteella jäljittää.
Itsekkyys kun on tämän päivän sana.
tässä maailmassa.
ilman ihmisten ympäriinsä mukanaan tuomia enemmän ja vähemmän tarpeellisia kasveja, ja armotonta ympäristön muokkaamista, täällä kasvaisi kai lähinnä kuusta ja rahkasammalta.
tiedä sitten mikä on aina tarpeellista ja mikä ei. ihminen vai kasvillisuus... milloin mitenkin. mutta ihmisen ahneus on ollut monen asian loppu ja pahan alku.
paskaruohon vuoksi. Kyllä on maailma sekasin, leikkurilla se olisi jo aikoja sitten pitäny yli ajaa.
Eihän tuo todellakaan maailmasta sukupuuttoon kuollut.
Mitä vittua? Tuohan on samanlainen kuin maitohorsma! "Rentunruusu".
Montakohan miljoonaa euroa tuonkin rääpäleen suojeleminen on tullut maksamaan?
Se on mulla kuka haluu ostaa?? lähtee parilla tontulla,2000€.
Pidä rehus, en edes tuollaisia pikkurahoja viittis moisesta maksaa. Ennemmin katselen/kastelen vaikka orkideoja.