http://www.iltalehti.fi/tampere/200805087623361_te.shtml
luuserinuoriso jaksaa mäkättää kaikesta mitä ei saa ilmaiseksi, nää tyhjäntoimittajat on tottuneet siihen että elämä ja kaikki on ilmaista! ja itseppä terveytensä pilaa dokaamalla, maksakoon myös sitten!
luuserinuoriso jaksaa mäkättää kaikesta mitä ei saa ilmaiseksi, nää tyhjäntoimittajat on tottuneet siihen että elämä ja kaikki on ilmaista! ja itseppä terveytensä pilaa dokaamalla, maksakoon myös sitten!
Vastaukset 15
Vanhimmat
Ja sinä otat vain mukisematta vastaan, kun ihmiset panevat sinua perseeseen? Vässykkäkö?
avauksen aiheeseen sopiva, vai onko tuo perseeseen paneminen
sulle jonkinlainen pakkomielle.
Älä enää anna persettä, kun se näkyy vaikuttavan älykkyyteen haitallisesti.
Mielestäni vastaukseni linja noudatti täysin keskustelun avanneen henkilön mukaista linjaa, joka oli täysin asiaton.
Älykkyyteni on kiitos ihan hyvällä tasolla. Toivotan sinulle myös aavistuksenomaista selkärangan kasvattamista.
perseeseen panemisjutut on ok, niin minkäs sille voi.
Sivistystaso on valintakysymys.
Ihmiset eivät enää ymmärrä mielikuvia vaan lukevat kaiken kirjaimellisesti. Lue enemmän ja käytä mielikuvistustasi niin sinäkin voit vielä sivistyä.
Onko perseeseen paneminen mielikuva vai kielikuva.
Oli mitä tahansa, niin se on alatyylistä roskaa, jota sivistyneet ja
koulutetut ihmiset eivät harrasta.
Kirjoitustyylistä johtuen voi profiloitua johonkin yhteiskuntaluokkaan, mikä se sitten onkaan.
Metaforasi kertoi jotain sinusta, eikä sen ymmärtämiseen kummoistakaan sivistystä eikä mielikuvitusta tarvitse.
Piposi siis kiristää.
Juuri sinunlaisiasi umpimielisiä sivistymättömiä henkilöitä emme todellakaan Suomeen kaipaa. Ongelmasi taitaa olla pelko siitä, mitä ihmiset sinusta ajattelevat ja et uskalla ilmaista itseäsi. Tämä on erittäin surullista ja haluankin rohkaista sinua olemaan oma itsesi ja yrittämään vertaispaineista vapautumista.
Onnea matkaan kyllä sinustakin vielä aikuinen, ihan itse ajatteleva ihminen tulee.
kun opiskelijoilla on aina mukamas nälkä mutta ei pääse kuitenkaan tuo jano yllättämään! Opintotuet pois heti paikalla. Akateemisia työttömiä on jo liikaakin. Ryyppäämisen sijaan voi keskittyä säästämiseen tai osa-aikatyöhön. Vittuakos se muille veronmaksajille kuuluu jos joku haluaa lusmuilla kymmenen vuotta ja saada paremman duunin.
Opintotuet ja opiskelualennukset pois. Sen sijaan ylimääräistä sakkoa kaikilta jotka haluavat opiskella ja riistää veronmaksajia!
päivääkään ja sen huomaa.
Älä silti ole kade niille, jotka haluavat akateemisen koulutuksen.
Duunarin perusluonteeseen kuuluu katkeruus ja kateus.
kyllä tässä ihan hyvin pyyhkii. Ilman penniäkään opintolainaa selvisin 7 vuoden opiskelusta. Ahkeruudella ja yrittämisellä. Samaan aikaan muut haalarivillet itkivät tupsu kuralla lisää tukea, apua, sossua jne.
Ja vaikken olekaan duunari, propsit sille porukalle. Siellä ei kitistä tyhjästä eikä olla verovaroin koulutettu typeristä typerimpiin ammatteihin esim. teologian kautta.
onneksi olkoon.
Tein minäkin töitä opiskeluaikoinani, tosin otin myös opintolainaa,
joka taisi siihen aikaan olla n. 2000 mk/vuosi.
Sossusta en edes tiennyt silloin, eikä mitään tukia ollut.
No se oli 70-luvun alusssa.
Oi niitä aikoja.
että jos joltain väestöryhmältä poistetaan n.s. "saavutetut edut",
niin metakkahan siitä syntyy.
nuorisolle jälleen yksi tekosyy remuta humalapäissään
**********
Tuon rahamäärän takia on turha valittaa, mutta ymmärrän kyllä jos ärtymyksen syy on se, että asia tuli yllätyksenä.
Minä valmistuin vuosi sitten humanistisesta viidessä vuodessa, eikä koskaan ollut rahapulaa, vaikka elin pelkällä opintotuella. Ei ollut lainaa, enkä käynyt töissä. En kyllä ryypännytkään kertaakaan, enkä käynyt bileissä. Opiskelijaelämässä voi olla muunkinlaista sisältöä. Ja kyllä se opintotuki riittää, kun sen rahan vain käyttää siihen mihin se on tarkoitettu: siis asumiseen ja ruokaan. Siitä jää ihan hyvin ylikin tuollaisia terveydenhoitokuluja varten!
Valittajat taitavat olla juuri niitä ryyppääjiä, jotka ei koskaan valmistu.
Minusta ainakin tuntui opiskeluaikana, että suurin osa kanssaopiskelijoista oli aivan väärässä paikassa. Valitetaan sitä, että pitää lukea, ja käydä luennoilla, ja kirjoittaa, ja pitää puheita jne. Vaikka sitähän se opiskelu juuri on: työtä! Opiskelijat valittaa myös siitä, jos jollain luentokurssilla ei saa kaikkea materiaalia valmiiksi käteen paperimuodossa. Kaikkein kauhistuttavinta opiskelijoista on, jos opettaja vain puhuu eikä anna mitään materiaalia. Silloin opiskelijaparkojen täytyy kirjoittaa itse omat muistiinpanot! Kauhean vaivalloista! Ja siinä pitäisi käyttää omaa päätäkin! Moni opiskelija myös oikein leveilee sillä, että ei ole lukenut tenttiin yhtään jne. Meininki on ihan kuin jossain peruskoulussa!
Minä en ymmärrä sitä, että ensin kilpaillaan opiskelupaikoista, mutta sitten kun sellaisen saa ei jaksetakaan tehdä mitään, ryypätään vaan ja valitetaan kun pitää opiskella.
Opiskelupaikkoja pitäisi vähentää rankalla kädellä. Ei yliopistoon saisi päästää tuollaista porukkaa.