Ja sitten se päivän pommi

Hertta

Tärkeä irakilainen shiiajohtaja yritettiin tänään surmata pommilla Najfin kaupungissa, kolme henkivartijaa kuoli.
Saddamin tukijoita epäillään.
---

MTV3:n nettiuutiset kertovat, että Irakin valtauksen jälkeen on satoja irakilaisnaisia joutunut seksuaalisen väkivallan ja sieppausten kohteiksi. Miehittäjät eivät puutu tähän naisten häirintään. Irakilaisten mukaan irakilaisnaisten ei aiemmin ole tarvinnut pelätä julkisilla paikoilla liikkumista.

6

393

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mirja

      Kun aviomiehet on teurastettuSaddamin toimesta.

      • Arja

        Voi kun sinä Mirja olet empaattinen. Toinen ihminen puhuu satojen irakilaisnaisten julmista raiskauksista ja sinä heität kyynisiä kommentteja Saddamin toimista....jos olet nainen, häpeä!


      • Antti
        Arja kirjoitti:

        Voi kun sinä Mirja olet empaattinen. Toinen ihminen puhuu satojen irakilaisnaisten julmista raiskauksista ja sinä heität kyynisiä kommentteja Saddamin toimista....jos olet nainen, häpeä!

        Kuule Arja tuossa naapurissa asuu Irakin pakolainen, ihan fiksu semmonen tekee töitä oikein olan takaa. Ja tiedätkö mitä, Saddamin sotilaat on kautta aikojen raiskannut ja murhannut nasia miten ovat halunneet. Se maa on ollut niin suljettu että tieto ei ole päässyt sieltä muun mailman tietoisuuteen. Mutta ethän sinä tämmöstä voi tietää saatikka uskoa. Ja USA:n sotilaat ei takuulla noita hunnutettuja raiskaa. Kyllä ne on omat rikolliset, vai väitätkö toisin. Tee poikkeus ja arvostele joskus Irakin kansan omia rikoksia.


      • Arja
        Antti kirjoitti:

        Kuule Arja tuossa naapurissa asuu Irakin pakolainen, ihan fiksu semmonen tekee töitä oikein olan takaa. Ja tiedätkö mitä, Saddamin sotilaat on kautta aikojen raiskannut ja murhannut nasia miten ovat halunneet. Se maa on ollut niin suljettu että tieto ei ole päässyt sieltä muun mailman tietoisuuteen. Mutta ethän sinä tämmöstä voi tietää saatikka uskoa. Ja USA:n sotilaat ei takuulla noita hunnutettuja raiskaa. Kyllä ne on omat rikolliset, vai väitätkö toisin. Tee poikkeus ja arvostele joskus Irakin kansan omia rikoksia.

        En tee poikkeusta jutuissani, koska olen tuominnut saddamin hirmuhallinnon tekoset ja sanonut, että todistettavasti rikolliset pitää tuomita. En epäile yhtään, etteikö diktatuurin hallitsijat olisi raiskanneet naisia. Siinä ei ole mitään puolusteltavaa. Mutta toisen rikos ei oikeuta toisen rikoksiin.

        " Ja USA:n sotilaat ei takuulla noita hunnutettuja raiskaa. Kyllä ne on omat rikolliset, vai väitätkö toisin. "

        Voi miten lapsellinen ja tietämätön kommentti. Tee sinäkin poikkeus ja lopeta uskomasta jonkun kansan puhtaaseen pyytettömään hyvyyten raadollisen ihmiskunnan keskellä. Jokaisella amerikkalaisella rintamalla, erityisesti siellä, jossa jenkit ovat viipyneet pitkään, he ovat raiskanneet alistettua kansaa. Luepa esim. paikallisten ihmisten kirjoituksia, tai tunnontuskiin tulleiden amerikkalaisten kirjoituksia siitä, kuinka julmasti nämä kohtelivat vietnamilaisnaisia.

        Väitän, että jenkkisotilaat raiskaavat naisia myös irakissa, tuskin he tekevät poikkeusta muista rintamista. Todennäköisesti raiskaavat miehiäkin, ovathan he riisuneet ja pitäneet näitä alastikin.


    • Asterix

      Eihän tuo juttu naisten raiskauksista voi mitenkään pitää paikkaansa. Bush'han lupasi nimenomaan vapauttaa Irakin naiset sorrosta.

      Vai mitäköhän hän mahtoi tarkoittaa?

      • vapautus

        tarkoittaa sitä, että raiskaukset ja pahoinpitelyt saadaan jenkkilän tasolle ...


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      45
      5250
    2. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      130
      1691
    3. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      51
      1680
    4. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      15
      1619
    5. Aleksi Rytilä

      Räppäri saa haluamaansa julkisuutta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      14
      1315
    6. Kulukusuunnat

      Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v
      Kuhmo
      4
      1220
    7. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      22
      1140
    8. 81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."

      Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome
      Suomalaiset julkkikset
      17
      1067
    9. Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan

      Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy
      Maailman menoa
      77
      1028
    10. Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti

      Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah
      Ähtäri
      60
      867
    Aihe