Mikä on mielestänne tarinan opetus?
Joona valaan vatsassa
lakkiluke
7768
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Että myrsky laantui, kun merimiehet heittivät hädissään Joonan mereen.
Sillä niinkuin Joonas oli meripedon vatsassa kolme päivää ja kolme yötä, niin on myös Ihmisen Poika oleva maan povessa kolme päivää ja kolme yötä. Luuk. 16:4. Tämä paha ja avionrikkoja sukupolvi tavoittelee merkkiä, mutta sille ei anneta muuta merkiä kuin Joonaan merki. Luuk. 11:30. Sillä niikuin Joonas tuli niiniveläisille merkiksi, niin Ihmisen Poikakin on oleva merkkinä tälle sukupolvelle.
Tämä ihmisen poika ei ollut maan povessa kolmea päivää ja yötä.
tuli puheeksi, niin monien pakanajumalien ilmoitetaan kolmantena päivänä kuolemastaan tai kolmen päivän jälkeen nousseen kuolleista. Tällaisia ovat mm. Horus, Osiris, Chris, Quirinus, Prometeus, Quetzalcoatl, Atys ja Mithra. Nämä jo ennen ajanlaskumme alkua. Tarinat toistavat itseään eri mytologioissa ja jokainen voi ihan itse uskoa tai olla uskomatta. Eihän toisen usko toista tietääkseni autuaaksi tee, eikä kukaan toinen ymmärtääkseni joudu kadotukseen vaikkapa minun ajatuksieni seurauksena.
Kuinka paljon tiedät Mithralaisuudesta ?
..mitä on kaikkien luettavissa eri tietolähteistä. En enempää ja ulkoa en muista kovinkaan paljoa. Sen verran, että mithralaisuus hävisi suosiossa kristinuskolle jotain 400 jkr. Kirkko muuten omi niihin aikoihin joulun itselleen. Sitä vietettiin ennen Mithran päivänä mithralaisuudessa. Monissa uskonnoissa talvipäivän seisaukseen liittyen yhtenä merkkipäivänä vuoden kierrossa, mikä oli aikoinaan tärkeämpi juttu kuin nykyaikana.
Hindulainen satu kertoo miehestä, nimeltään Saktideva, joka laivan haaksirikkoutuessa joutui mereen ja ja suuren kalan nielaisemaksi. Kala tarttui kalastajien pyydyksiin ja kun nämä aukaisivat sen vatsan, esille putkahti Saktideva. Vahingoittumattomana. Tämäkin tapahtui paljon ennen heprealaisten Joona-tarinaa.
Samat jutut lienevät kiertäneet eri kansojen tarinakokoelmissa ja levinneet muualle matkamiesten mukana. Kertojansa toimesta jutut, kuten nykyisinkin, saavat aina jotain erityispiirteitä. Osa tarinoista on aikojen kuluessa päätynyt uskontoihin. Totuuksina tai vertauksina, mikä mitenkin.