Toi Venäjällä pelottelu alkaa mennä jo yli pahasti. Eikö NATO:n kannattajia saa muuten kokoon kuin huijaamalla ja pelottelemalla?
Siinä ne jyvät erottuvat akanoista. Komia oli muuten paraati Moskovassa eilen..siis paraatina ihan hienosti järjestetty ja mahtavaa katseltavaa.
Siinä ne jyvät erottuvat akanoista. Komia oli muuten paraati Moskovassa eilen..siis paraatina ihan hienosti järjestetty ja mahtavaa katseltavaa.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Tässä sulle niitä historiallisia faktoja, eikä mitään pelottelua, yksi niistä faktoista ja vain yksi.
HYÖKKÄÄMÄTTÖMYYSSOPIMUS 1932
HYÖKKÄÄMÄTTÖMYYDESTÄ JA RIITOJEN RAUHANOMAISESTA RATKAISUSTA SUOMEN JA NEUVOSTOLIITON KESKEN HELSINGISSÄ 21 PÄIVÄNÄ TAMMIKUUTA 1932 TEHTY SOPIMUS.
(Suomen Asetuskokoelma 249/1932, Ulkoasianministeriön Sopimussarja 13/1932)
Suomennos.
Suomen Tasavallan Presidentti toiselta ja
Sosialistisen Neuvostotasavaltain Liiton Toimeenpaneva Keskuskomitea toiselta puolen,
tahtoen edistää yleisen rauhantilan säilymistä,
siinä vakaumuksessa, että alla olevien velvoitusten asettaminen ja kaikkien Suomen ja Sosialististen Neuvostotasavaltain Liiton välillä ehkä sattuvien riitojen rauhanomainen ratkaisu on molempien korkeiden sopimuspuolten etujen mukaista ja on edistävä hyvän naapuruuden ja ystävällisten suhteiden kehitystä molempien maiden kesken,
selittäen, ettei mikään sopimuspuolten aikaisemmista kansainvälisistä sitoumuksista ole esteenä niiden keskinäisten suhteiden rauhalliselle kehitykselle eikä ristiriidassa tämän sopimuksen kanssa, haluten vahvistaa ja täydentää 27 päivänä elokuuta 1928 tehtyä sodan hylkäämistä tarkoittavaa yleissopimusta,
ovat päättäneet tehdä seuraavan sopimuksen ja valtuutetuikseen nimittäneet,
Suomen Tasavallan Presidentti:
Ulkoasiainministerin, vapaaherra A. S. Yrjö-Koskisen, ja
Sosialististen Neuvostotasavaltain Liiton Toimeenpaneva Keskuskomitea:
Erikoislähettilään ja täysivaltaisen ministerin Jean Maiskyn,
jotka valtuutetut, vaihdettuaan hyvään ja asianmukaiseen muotoon laadituiksi havaitut valtakirjansa, ovat sopineet seuraavista määräyksistä:
1 artikla.
1. Korkeat sopimuspuolet takaavat molemminpuolisesti loukkaamattomiksi Suomen Tasavallan ja Sosialististen Neuvostotasavaltain Liiton väliset nykyiset rajat sellaisina, joiksi ne on vahvistettu Tartossa 14 päivänä lokakuuta 1920 tehdyssä rauhansopimuksessa, joka pysyy niiden välisten suhteiden järkkymättömänä perustana, ja sitoutuvat kumpikin puolestaan pidättymään kaikesta hyökkäyksestä toista sopimuspuolta vastaan.
2. Hyökkäyksenä on pidettävä jokaista väkivaltaista tekoa, joka loukkaa toisen korkean sopimuspuolen maa-alueellista eheyttä ja koskemattomuutta tai valtiollista riippumattomuutta, vaikka se olisi suoritettu sotaa julistamattakin ja välttämällä sodan tunnusmerkkejä.
Pöytäkirja ensimmäisen artiklan johdosta.
Tämän sopimuksen 4 artiklan määräysten mukaan eivät tämän sopimuksen määräykset koske rajarauhan turvaamistoimenpiteistä 1 päivänä kesäkuuta 1922 tehtyä sopimusta, vaan se pysyy edelleen täydessä voimassa.
2 artikla.
1. Jos toinen korkeista sopimuspuolista joutuu yhden tai useamman kolmannen valtion taholta hyökkäyksen kohteeksi, sitoutuu toinen korkea sopimuspuoli noudattamaan puolueettomuutta koko selkkauksen ajan.
2. Jos toinen korkeista sopimuspuolista ryhtyy hyökkäykseen kolmatta valtiota vastaan, voi toinen korkea sopimuspuoli sanoa irti tämän sopimuksen ilman ennakkoilmoitusta.
3 artikla.
Kumpikin korkea sopimuspuoli sitoutuu olemaan osallistumatta sopimuksiin tai välipuheisiin, jotka ovat avoimesti vihamielisiä toista sopimuspuolta vastaan sekä muodollisesti taikka asiallisesti ristiriidassa tämän sopimuksen kanssa.
4 artikla.
Tämän sopimuksen edellisissä artikloissa mainitut velvoitukset eivät voi missään tapauksessa järkyttää eivätkä muuttaa niitä kansainvälisiä oikeuksia ja velvollisuuksia, jotka korkeille sopimuspuolille johtuvat ennen tämän sopimuksen voimaantuloa tehdyistä sopimuksista tai ottamistaan velvoituksista, sikäli kuin ne eivät ole hyökkäysluontoisia tämän sopimuksen tarkoittamassa merkityksessä.
5 artikla.
Korkeat sopimuspuolet ilmoittavat aina pyrkivänsä ratkaisemaan kaikki välillänsä ehkä syntyvät riidat, olivatpa ne mitä laatua tai alkuperää tahansa, oikeudenmukaisuuden hengessä ja tahtovansa käyttää niiden ratkaisuun yksinomaan rauhallisia keinoja. Sitä varten korkeat sopimuspuolet sitoutuvat alistamaan kaikki riidat, joita tämän sopimuksen allekirjoittamisen jälkeen niiden välillä ehkä syntyy ja joita ei kohtuullisessa ajassa ole saatu tavallista diplomaattista tietä selvitetyiksi, sovittelumenettelyyn sovittelulautakunnassa, minkä oikeudet, kokoonpano ja toiminta määrätään erityisessä Iisäsopimuksessa, joka on oleva tämän sopimuksen oleellisena osana ja jonka korkeat sopimuspuolet sitoutuvat solmimaan lyhimmän mahdollisen ajan kuluessa sekä joka tapauksessa ennen tämän sopimuksen ratifiointia. Sovittelumenettelyä on käytettävä niissäkin tapauksissa, joissa riita koskee jonkin korkeiden sopimuspuolten välisen sopimuksen soveltamista tahi tulkintaa ja erikoisesti kysymyksen ollessa siitä, onko molemminpuolista hyökkäämättömyysvelvoitusta loukattu vai ei.
6 artikla.
Tämä sopimus on ratifioitava ja ratifioimiskirjat vaihdettava Moskovassa.
7 artikla.
Tämä sopimus tulee voimaan ratifioimiskirjojen vaihdon tapahtuessa.
8 artikla.
Tämä sopimus on oleva voimassa kolme vuotta. Ellei kumpikaan korkeista sopimuspuolista ole sitä vähintään kuusi kuukautta ennen tämän ajan umpeen kulumista sanonut irti, niin sen on katsottava tulleen itsestään pitennetyksi uudeksi kaksivuotiskaudeksi.
9 artikla.
Tämä sopimus on tehty kahtena alkuperäisenä ranskankielisenä kappaleena Helsingissä 21 päivänä tammikuuta 1932. Tämän vakuudeksi valtuutetut ovat allekirjoittaneet tämän sopimuksen ja kiinnittäneet siihen sinettinsä.
A. S. Yrjö-Koskinen.
(L. S.)
J. Maisky.
(L. S.)
Ratifiontiasiakirjat vaihdettiin Moskovassa 9 päivänä elokuuta 1932.
Pöytäkirja hyökkäämättömyyssopimuksen jatkamisesta 31.12.1945 saakka.
Helppo heittää kommentiksi jotain helvetin kopioita joistain melkein sata-vuotta vanhoista sopimuksista. Sehän on nähty mikä niiden arvo oli.--> Historia palstalle.
Täällä venäjää mustamaalaavat ovat suurin osa sellaisia, jotka eivät venäjää tunne.
He saavat tietonsa sellaiselta, joka ehkä onkin venäjällä paljon ollut ja tuntee venäläisiä, mutta on henkilökohtaisesti venäläisvastainen.
Venäjällä on useita kansallisuuksia, mutta aina tietysti mainitaan vain suurin väestöryhmä, Venäläiset, samalla kaikkien piikkiin sama loka.
Täysin tarpeetonta Venäjän parjausta kuitenkin tällä palstalla harjoitetaan, eikä edes perustella kirjoituksia.
Lainaan erään toisen sanomaa: " Mitäs te täällä huutelette, menkää Moskovaan huutelemaan siitä".
siellä kun tuon hyökkäämättömyyssopimuksen olemassaoloakaan ei tiedetä vaan TÄNÄÄN siellä haetaan Stalin epäonnisen Suomen valtaamiseen revanssia, niin ei voi ohittaa tuota asiaa ei, jos ohittaa on todella typerän naiivion sinisilmäinen.
ne yhtäläisyydet tämän päivän venäiseen mielipiteeseen?
Ne kun käsittää, että me oltaisiin oltu 1939 liitossa Natsi-Saksan kanssa, eikä ne vieläkään tiedä, että ne oli liitossa Hitlerin kanssa ja ne aloitti yhdessää liittolaisensa eli Natsi-Saksan kanssa Toisen Maailmansodan alkamalla jakaa Eurooppaa keskenään ja nyt ne on yhdistäneet fasismin ja stalismin yhteen myttyyn ja juuri tänä päivänä.
Tunnetko henkilökohtaisesti yhtään naapuria???
tuttavista tai ystävistä vaan POLITIIKASTA
Mielipiteet tai politiikan suunta nyt ja v. 1939. Eihän niissä nyt ole mitään sellaisia yhtäläisyyksiä, joita kannattaisi tänäpäivänä ottaa tapetille.
1939 meidät tosiaan yritettiin törkeästi jyrätä yli ja koko kansa hävittää. Niitä juttuja käsitellään historiapalstalla loputtommiin.
Venäjällä on oikeus puolustaa omaa aluettaan ja varustautua. kaikilla itsenäisillä valtioilla on sama oikeus.
Venäjä varustautuu täysillä tällähetkellä, eikä keneltäkään siihen mielipidettä kysele. Itseasiassa Venäjällä on jo kiire.
Venäjän pääperiaatteena on aina ollut: "Emme halua tuumaakaan vierasta maata, mutta emme myöskään luovuta vaaksaakaan omastamme".
Venäjällä ei ole mitään tarvetta laajentua mihinkään suuntaan, koska sillä on jo parhaat palat suussaan. Muut, etenkin USA himoitsee Venäjän luonnonvaroja, siihen varautukaa tulevaisuudessa.
Miten ihmeessä te NATO-kannattajat ihailette ja haluatte liittyä yhteen kaikkein törkeimmin elävän tuhlaajakansan jenkkien kanssa? Minä en hyväksy sitä, että kunnon suomalaiset liitetään jenkkien hyväksikäytettäviksi. No, joo joo NATO:ssa on muitakin kuin jenkit, mutta amerikka määrää.
Kyllä ystävien kesken puhutaan edes joskus politiikastakin.
Ja, sinä olet politiikasta kiinnostunut. Et malttaisi puhua venäläisen ystäväsi kanssa pelkästään pogoodasta, koska tätäkin palstaa seuraat. kerro, miten se rivivenäläinen oikein meitä uhkailee. Useimmiten ne vain puhuvat unelmastaan kuinka venäjästä tulee taas kunnioitettava suurvalta. Se saattaa kuulostaa uhkaavalta, mutta se ei ole uhkailua se on heidän isänmaallista unelmaansa.
1990-luku oli venäläisille todella nöyryyttävää aikaa, muistetaan vähän sitäkin joskus venäläisiä arvosteltaessa.
teille kuulu, päätös on omamme!
suhtautuminen Suomeen on ihan "positiivinen",mutta kun Suomi on niin pieni olisi niin paljon parempi jos Suomi ymmärtäisi oman etunsa...
kerro toki?
yhtä hyvin, kuin esimerkiksi virolaiset tuntevat, et kirjoittelisi mokomaa potaskaa.
epäselvästi. Pilkun jälkeen venäläisiä ajatuksia, joille maan pienuus on katastrofi, oikein silmät kyynelissä surkuttelevat.