Nyt kun maailmalla tehdään ruoasta polttoainetta ja
sademetsää kaatuu palmuöljyn takia edistäen
ilmanmuutosta, ruoan hinta nousee, samoin viljelysmaan
hinta, eikä ruokaa riitä kaikille, niinpä kysynkin, että
tekivätkö viherpipertäjät suuren virheen?
sademetsää kaatuu palmuöljyn takia edistäen
ilmanmuutosta, ruoan hinta nousee, samoin viljelysmaan
hinta, eikä ruokaa riitä kaikille, niinpä kysynkin, että
tekivätkö viherpipertäjät suuren virheen?
Vastaukset 7
Vanhimmat
tekemisiään.
Tämä on testi.
http://www.kukin.to/tietosivut/terva/tervapohja.html
Eipä se biopolttoaine nyt olisi maailmaa kyennyt pelastamaan. Kunhan nyt oli vihreiden hätävalhe huolestuneille ihmisille. Nyt ovat vihreät sitten neuvottomia. Jotain tuulivoimaa pitäisi sitten kehittää. Ensinnäkin sen rakentaminen maksaa maltaita. Toisekseen niitä myllyjä pitäisi olla joka hehtaarilla ennenkuin alkaa tuottaa mitään. Tuulivoima on aivan pelkkää ajanhukkaa.
Voidaanhan nyt luopua biopolttoaineista. Öljyn hintahan siinä vaan kasvaa kun vaihtoehtojakaan ei ole ja rohmuaminen alkaa. Sitä enemmän kallistuu ruoka ja sitä nopeammin kuolevat nälkäiset heinäsirkkaihmiset ravinnon puutteeseen. Kannatan siis biopolttoaineista luopumista!
pyöriä, ennenkuin rakennuskustannukset on katettu ja se alkaa
tuottamaan nettoenergiaa?
Fuusioenergia on tietysti yksi vaihtoehto ja olisi mielenkiintoista
tietää, että missä vaiheessa tiedemiehet ovat sen kehittämisessä.
Koitan kaivella noita lukuja kun joskus kerkeän. Tuulivoimasta kiistellään antaako se ylipäänsä mitään voittoa. Taitaa tällä olla jotain asiasta.
Fuusioenergia nyt on vasta tiedemiehien päässä. Noitakin voimaloita - siis tulevaisuuden mielikuvituksessa - pitäisi rakentaa muistaaksi joka päivä monta kappaletta jotta se korvaisi öljyn.
Vaihtoehtoja ei valitettavasti ole nyt siis kuin joko mielikuvitustarinat tai fossiiliset polttoaineet. Jälkimmäiset siis kiihdyttävät ilmastonmuutosta. Ensimmäisiä ei ole. Siinäpä sitä vihreille näpertelijöille faktaa. Kannattiko se kehitystuki jolla kasvatettiin jengi maapallolla kaksinkertaiseksi häh?
"Nyt kun maailmalla tehdään ruoasta polttoainetta ja
sademetsää kaatuu palmuöljyn takia edistäen
ilmanmuutosta, ruoan hinta nousee, samoin viljelysmaan hinta, eikä ruokaa riitä kaikille"
Huuhaa-juttuja herkkäuskoisille taviksille.
heti ja lannoittaa maita että ruokakin kasvaisi. Ei ole enää varaa tuohon kitukasvuiseen pelleilyyn. Sähköautot tulevat lähivuosina Tanskaan ja Ruotsiin, miksei siis meille. Pitäköön öljynsä.