Silloin kun autoilija, erityisesti harrasteautoilija heikolla 6 voltin akullaan, ajaa vain lyhyitä matkoja, auton akku ei ehdi latautua kunnolla.
Aina, kun akun sähkövaraus laskee, syntyy kemiallinen reaktio, jonka tuloksena akkukennojen sisällä muodostuu lyijysulfaattia. Lyijysulfaatti puolestaan hakeutuu akussa olevien lyijylevyjen pinnalle peittäen ne vähitellen kokonaan. Lyijysulfaatti ei johda sähköä, joten sähkö ei pääse tunkeutumaan sen läpi levyille ja auton akku on siten pian jatkuvasti tyhjä.
Tähänkin ongelmaan on olemassa ihmeaine. Sillä on kilometrin pituinen tieteellinen nimi, mutta lyhyemmin se tunnetaan nimellä EDTA. Se on heikko happo, neste, jota lääkärit käyttävät raskasmetallimyrkytysten hoitoon.
Auton akkuun laitettuna se sitoutuu lyijysulfaattiin ja putsaa sitä pois levyjen pinnalta pudottaen sen akun pohjalle, jossa siitä ei ole mitään haittaa. Sen jälkeen EDTA taas vapautuu uuteen kiertoon.
Ainetta saa apteekista tilaamalla, ja sitä lisätään vanhanaikaisen, ei-huoltovapaan, akun kennoihin 4 grammaa per kenno (6 voltin akussa on kolme kennoa, 12 voltin akussa 6 kennoa). Koska aine on neste ja sitä mitataan millilitroina, on apteekkarin ensin muutettava se grammoja vastaaviksi annoksiksi.
Parin päivän autoilun jälkeen huomaat, että sähkö alkaa taas pysyä akussa, sillä tämä ihmeaine todella toimii, eikä sitä tarvitse laittaa akkuun kuin yhden kerran akun elinaikana. Ainetta ovat käyttäneet lähinnä moottoripyöräilijät, mutta se sopii aivan yhtä hyvin auton akkuihinkin.
IHMEAINE uudistaa akkusi!
3
321
Vastaukset
- Minäkinkö
Uus akku maksaa n. 35€ ja sillä on takuu, eli kannattaako tuon aineen laitto?
- Akkumulaattori
Se on ihnä ja ihnä. Aine maksaa 35 e./ 50 g. purkki, josta siis riittää moneen akkuun. KAIKKI akutkaan eivät maksa mainitsemaasi 35 euroa; jos harrasteautoon haluaa kuusivolttisen akun, sen hinta on 108 euroa! Kun sitten huomioidaan, että ILMAN EDTA:ta akku on vaihtokunnossa pahimmillaan jo vuodessa, niin EDTA taas pidentää käyttöikää.
- Minäkinkö
Akkumulaattori kirjoitti:
Se on ihnä ja ihnä. Aine maksaa 35 e./ 50 g. purkki, josta siis riittää moneen akkuun. KAIKKI akutkaan eivät maksa mainitsemaasi 35 euroa; jos harrasteautoon haluaa kuusivolttisen akun, sen hinta on 108 euroa! Kun sitten huomioidaan, että ILMAN EDTA:ta akku on vaihtokunnossa pahimmillaan jo vuodessa, niin EDTA taas pidentää käyttöikää.
Kyllä huonotkin akut kestää ainakin 6v, hyvät yli 10v, ja eikös niillä ole yleensä 3v takuu? Hinta oli laatuakulle, huonoja saa halvemmalla. Ennen pysty ottaan tavallisesta akusta 2-12v, nykyään on kyllä vähän vaikeampaa, mutta onnistuu vieläkin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2464041Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1272333Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575822006- 1411481
Hotelli kainuu
Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!37950Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan
Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein128949- 77939
Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?
Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!331860Pitäis vaan lopettaa
Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei8857J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti
Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl62780