Toin kyseisen auton heinäkuussa suomeen ja tullasin! Tuli veropäätös ja nyt pitäisä valitaa onko hyviä vinkkejä!
Kun lasken kaikki kustannukse yhteen niin eipä juuri kannattanut!
Suht samaan hintaan olisin saanut auton täältä!
Ei näitä autoja ole kyllä älyttömiä määri saksassakaan myynnissä!
Golf Gti 2000
9
1286
Vastaukset
- Rehtori
Ja kauanko veropäätös kesti? (itsellä Helsinkiin tuotu Golf 2000, paperit jätin tasan kuukausi sitten, päätöstä ei ole vielä tullut)
Tällä palstalla oli joku aiempi kirjoitus, jossa oli monta hyvää valituskohtaa. Perusajatus oli se, että valitukseen pitää listata kaikki mahdolliset perusteet, missä tulli on tehnyt virheen. Mm. arvonlisäveron periminen on väärin.
Ainakin Suomen vertailuhintataso on noilla autoilla aivan naurettava, kauppiaat pyytelevät vielä tuplahintoja käytetyistä.
Volkkareille ei noita hintataulukoita vielä ole julkaistu, voi olla että GTI:n prosentti asettuisi alemmas kuin sulle käytetty 29%. Tämä on ilman muuta väärin koska ilman tullin hidastelua kyseinen taulukko olisi jo olemassa ja olisit saanut alemman prosentin.
Toisaalta kun kerran taulukkoa ei ole olemassa, vaadi, että tulli noudattaa EY-tuomioistuimen linjausta ja verottaa vain 13%, koska se on joihinkin autoihin käytetty prosentti, ja verotus ei KOSKAAN saa olla syrjivää.
Vielä luulisin, että Suomeen on tuotu vuonna 2000 Golf GTI muuttoautona (veroprosentti siis nolla), vaadi ettei sinun autostasi voi EY-tuomioistuimen mukaan enempää verottaa!
Jos laitat valitustekstin tänne palstalle niin voin vielä keksiä lisää vinkkejä.- Taas tätä
taas tätä
- Tuoja
Tullasin auton Lappeenrannassa Heinäkuun 20
Päätös tuli elokuun 20 !
Prosenttina oli 29%
Kaikki kulut laskettuna plus miinus nolla!
Eihän se mikään salaisuus ole Auto oli saksassa 12000 kilvet vakuutuus 250 Matkakulut
Rekisteröinti suomeen ! Veroa oli 6200-
Eli kyllä hintaa tuli!! - Rehtori
Tuoja kirjoitti:
Tullasin auton Lappeenrannassa Heinäkuun 20
Päätös tuli elokuun 20 !
Prosenttina oli 29%
Kaikki kulut laskettuna plus miinus nolla!
Eihän se mikään salaisuus ole Auto oli saksassa 12000 kilvet vakuutuus 250 Matkakulut
Rekisteröinti suomeen ! Veroa oli 6200-
Eli kyllä hintaa tuli!!Jos kilometrit ovat alle 100.000 ja jos autosi on hyvillä varusteilla (ESP, automaatti-ilmastointi, alut jne) niin uskon kyllä että kauppa tuli selvästi halvemmaksi kuin Suomesta, vaikka verovalitus ei onnistuisikaan.
Ainakin Vantaalla myydään vm. 2000 suomi-auto GTI:tä hintaan 23.400 (oli vielä vähän aikaa sitten 24.900 tai jotain sellaista).
Ja joka tapauksessa hyvä että hait isommilta markkinoilta, missä valinnanvaraa kuitenkin on enemmän kuin täällä. Onnittelut!
Valittaa kannattaa tietenkin joka tapauksessa, autoverouudistus ei ole vielä ohitse! Ja valitusoikeus on nyt sinulla, toisin kuin jos olisit ostanut jobbarilta tai tuontiliikkeeltä.
- MB 316
Ei löydy yhtään veropäätöstä edm. autolle tullin listoilta?
Paljonko muka maksoit veroja ja markkinahinta?
Wolkkareita ei kannata tuoda! onhan se jo tiedossa,kun katsoo hintoja mut GTI/neliveto on kyllä siinä siinä?Riippuu paljolti ostohinnasta!- volkkari
Halvemman hinnan takia ei välttämättä kaikkia malleja kannata tuoda mutta varusteiden takia kyllä kannattaa.
- Doh
Ainakin vm.99 tuonti kannattaa ihan varmasti, säästöä tulee useampi tonni. Vai oliko tuo '2000' jokin muu kuin vuosimalli kenties?
Venaa kun taulukot tulevat kohta ja valita jos prossat alenevat.- Kolffi
Mulle on tulossa 98 1.8 T golffi. Omien laskujen mukaan pitäisi säästää tämänhetken suomihintoihin 2-3000 euroa. Veroja luulisi tulevan max 6500.
- Joops
Kolffi kirjoitti:
Mulle on tulossa 98 1.8 T golffi. Omien laskujen mukaan pitäisi säästää tämänhetken suomihintoihin 2-3000 euroa. Veroja luulisi tulevan max 6500.
Jos tuolle ´00:lle laskettiin veroiksi 6200euroa, niin pääset kaiketi alle kuuden tuhannen?!?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1087020
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h935165Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1123416Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p333322Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska342468Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191796Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?961441Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3391392Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311296- 481064