Ethän vanhenna

Ethän tuo käytettyä maahan. Autokanta vanhenee entisestään jos tuodaan jo valmiiksi vanhoja.
101101
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

vara parempi.
Monet vanhat autot ovat paljon parempia kuin monet uudet muoviset elektroniikkapelit, joita jotkut autoiksi kutsuvat.

Äänestä
  • Varsinkin kaupunkiajossa nämä uudet isomoottoriset pröystäilyautot kuluttavat huomattavasti enemmän kuin esim. 90-luvun alun Sunnyt. Ostamalla Sunny tonnilla ja korjaamalla 500 ekellä saa auton, joka syö maantieajossa 6 litraa sadalla ja ajelee sillä ainakin satatuhatta kilsaa vielä. Ei oo kallista.

    Äänestä

Suomen autokannan keski-ikä on noin 12 vuotta. Siis kymmenvuotias autokin NUORENTAA autokantaamme. Toki tuodut autot muutenkin PARANTAVAT autokantaamme, sillä ulkomailta tuodaan PAREMPIA ja PAREMPIKUNTOISIA autoja kuin mitä keskimäärin on Suomessa.

Niin kauan autoja tuodaan ulkomailta, kunnes autojen hinnat (kunto huomioiden) on sama kuin Euroopassa. Tämä tosin edellyttäisi autoveron poistoa, jota tuskin on näköpiirissä. Tulevana kesänä autoja tuodaan ulkomailta ennätysmäärä. Sen seurauksena huonojen ja vanhojen perusautojen hinnat Suomessa laskevat edelleen, noin vm. 1990 perusautoja ei kohta kannata enää pitää ajossakaan kun katsastukset ja korjaukset sekä verot aina vaan kallistuvat.

Jos autokantaa oikeasti haluttaisiin uudistaa, poistettaisiin tietenkin autovero. Silloin uusi auto maksaisi saman kuin tällä hetkellä se 5-10v vanha tuontiauto (tai 7-12v suomiauto). Simple as that.

Äänestä

Aloittaja tarkoittaa, että osta lasipalatsista uusi auto. Muutoin joutuu maantielle suuri joukko tunnetusti palvelualttiita, ahkeria ja rehellisiä suomalaisia autokauppiaita.

Äänestä

Jos autokannan ikää halutaan nuorentaa eurooppalaiselle tasolle, se on mahdollista vain uusilla autoja. Uuden auton voi jokainen tuoda itse ulkomailtakin, jos kotimaiset vaihtoehdot ei kelpaa.

6 vuotta vanha diesel on todellinen saastuttaja.

Äänestä
  • jos se "6 vuotta vanha diesel on todellinen saastuttaja." saastuttaa esim Saksassa, Ruotsissa jne.???

    Äänestä

uuden ostoon???
On se kumma kun sinun lisäksi PÄÄTTÄJÄTkään eivät halua muistaa että useimpien suomalaisten EI nykyisellä himoverotetulla ostovoimalla OLE JÄRKEVÄÄ, tai edes MAHDOLLISTAkaan ostaa UUTTA autoa!!

Äänestä
  • Tuoda näitä paskoja loppuunajettuja lotjoja saksasta,hy hy, mikä käry ja ajettu alle 100000 km

    Äänestä

Elikaari ajattelulla vanhat pitäis käyttää ihan oikeasti loppuun ennen uudempaan siirtymistä.
HUUHAA äijät vaihtavat "säästääkseen" jotain.
Vaikka tuhlaavat ilmastoa ja energiaa säästöuskomuksensa perusteella. Mutta he eivät
ymmärrä , ikävä kyllä uskomukset ovat sitkeitä.

Äänestä

Vai että vanhenee autokanta? Mitäs se haittaa, saanen kysyä, kun et ole perustellut mielipidettäsi mitenkään? Mikäli vetoat johonkin ympäristöön liittyviin asioihin, olet eittämättä pihalla kuin lumiukko; hankkimalla uuden auton edesautat massatuotantoa, joka murskaa luontoa reippaasti enemmän kuin vanhojen käyttö (vaikka polttoainekustannukset yms. ovatkin korkeammat). Mietihän asiat halki, ennen kuin täällä omia vaillinaisia mielipiteitäsi esität.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


autokantaa kirjoitti:

Ethän tuo käytettyä maahan. Autokanta vanhenee entisestään jos tuodaan jo valmiiksi vanhoja.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu