auttaisiko joku ,kun en tiedä mikä on yhden nappulan tarkoitus,mikä jääkaappi/pakastin yhdestelmästämme löytyy.Energialähteen valitsimen vieressä on nappula.jossa on jonkinlainen lämmitys kuvake.onko se sulatusta varten vaiko onko kyseessä jääkaapin ja pakastimen välisen tilan lämmitys,jotta kosteus häipyisi valiköstä.täytyykö kyseinen lämmitys olla päällä jatkuvasti vaiko vain välillä.kiitos avusta etukäteen.
DOMETIC JÄÄKAAPPI/PAKASTIN
4
1424
Vastaukset
- eikö se ole
ovitiiviste lämmitin? Ainakin meidän kaapissa on sellainen. En ole koskaan käyttänyt sitä joten varmaan turha vempain ainakin kesäkäytössä!
- jääkaapistasi
se nappula on ns. lisätuuletin, jota on syytä käyttää KOVILLA kesähelteillä.
- Sierrä-Foxtrot-Charlie
Tässä tapauksessa on kysymys pakasteosaston metallisen rungon sähkölämmityksestä. Mitä lämpimämpi ilma on, sitä enemmän se sitoo kosteutta itseensä. Tällainen ilman sisältämä runsas kosteus tiivistyy pakasteosaston ulkopuolisille metallipinnoille pisaroiksi ja kytkemällä lämmitin päälle haihdutetaan se kosteus takaisin ilmaan.
Tätä toimintoa tarvitaan siis lähinnä tuolla Välimeren rannikon kosteissa ja lämpimissä olosuhteissa.
Kun auto pysäytetään, kannattaa lämmitys sammuttaa, sillä se purkaa akkua myös auton seisoessa. Tätä toimintoa ei ohjata auton laturista, kuten kaapin 12VDC jäähdytystä. - vaunumies
Onko kenelläkään ongelmia ko jääkaappityypin jäähdytyksen kanssa? Ei halua oikein jäähtyä, käytetty hyvin vähän 10 vuoden aikana.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1361240
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä34791Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46577- 14570
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä23512Ajatteletko ollenkaan minua
Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott29506Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad21465Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .14462Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver14461- 21447