Hei!
Opiskelen lähihoitajaksi toista vuotta. Olen nyt työharjoittelussa ala-asteella, erityisopetusluokassa. Tarkoituksena olisi tehdä jonkinlainen "kuntoutussuunnitelma" yhdelle adhd lapselle. Olisiko kenelläkään minkäänlaisia vinkkejä, miten lapsen saisi rauhoittumaan ja keskittymään paremmin ja millaiset konstit tehoavat?
"Kuntoutusta" ylivilkkaalle lapselle
5
727
Vastaukset
- neuvoksi saanut
että tarkkaavaisuushäiriöstä kärsivälle lapselle selkeät ja yksinkertaiset käskyt,eikä montaa asiaa kerrallaan,ovat tärkeitä..eli esim.jos lapsi juoksee kadulla(ja hänen haluaa kävelevän) ei sanota "älä juokse"..vaan pelkästään "kävele".
- uhkailu ja kiristys
Jos saat open luvan, rauhoita tunti viisi minuttia ennen loppumista, näytä ritsan kuva ja pyydä etsimään kolmihaarainen oksa. Saat lasten huomion. Varaa kuminauhaa ja käpyjä. Kerro intiaanien tms. yhteydestä luontoon ja kuinka he saalistivat pikkueläimiä ritsalla. Anna lasten kokeilla käpymaaliin itse. Lupaa, että seuraavan kerran, kun hommat on tehty, tehdään jousipyssy. Kun saat lasten kiinnostuksen ja kunnioituksen, voit kiristää hyviä tuloksia. Seuraavaksi voi jo riittää 15 min. koulun pihassa katsoen muurahaisia (sotilasmurkut ja kuningatar). Merkitys ja mielenkiinto oppimiseen, kaikki aistit mukaan ideana.
- toki
että koko ryhmä on mukana. Muuten seuraat vaan, mistä puhutaan ja keksit lapselle oman jutun. Jos lapsella on jo hyvät kaverisuhteet, otat muita mukaan ajatuksiisi (se on osa kuntoutusta esim. ryhmä biologeja keksii salatun luolan ja sieltä löytyy Kuningas "tyhjä lappu" ja mietitään, mikä etukirjain. Ja sitten otat lapsen mukaan tms.
Joskus ylenpalttinen koulutus vie mielikuvitukselta ja kehtaamiselta siivet. Pitäisi vain muistaa, että lapsen takiahan sitä asialla ollaan.
- A.S. Neill
1) Anna lapselle isä ja äiti (jos näitä ei ole saatavilla, hommaa jostain kaksi aikuista, jotka sitoutuvat lapseen 24x7.
2) Siirrä lapsi virtuaalitodellisuudesta reaalimaailmaan -- ts. tietokone ja dvd tarkkaan kontrolliin. Elokuvia katsellaan ja tietokonetta käytetään vain aikuisen kanssa yhdessä
3) Lue lapselle ikään sopivaa kirjallisuutta. Jos lapsi osaa itse vähänkin lukea, anna hänen lukea osa tekstistä, taidon mukaan. Lue lapselle ääneen, vaikka hän osaisi itse lukea hyvinkin. Keskustele luetusta ja puhu muutenkin lapsen kanssa paljon ja lasta kunnioittaen.
4) Ole johdonmukainen. Ongelma ei ole siinä tarvitaanko "rajoja ja rakkautta" -- on selvää että tarvitaan (esim. konttaavaa lasta ei voi päästää portaisiin). Ongelma on siinä, että rajat ja rakkaus eivät saisi kasvattajan puolella siirtyä päivittäin samaan tapaan kuin rajat II maailmansodan aikaan. Lapsen on voitava luottaa siihen, että tänään on samat säännöt kuin eilen, eikä huomista tarvitse pelätä. (Tähän tarvitaan ne 2x24x7 aikuiset -- masennuslääkkeitä popsiva itkuraivareita saava yh-äiti on, anteeksi vaan, sopimaton valinta.)
jne...
Ja sorry kaikille, jotka kiehauttivat maitonsa yh-äiti -kommentistani tuossa lopussa. Toivon voimia kaikille, jotka ovat joutuneet siirtämään ukkonsa ulkoruokintaan, yleensä siihen on ollut hyvä syy.
Kun saat yllä olevat asiat kuntoon, voit ruveta viilaamaan tilanteista siellä luokassa. Silloin sinulla on jonkinlaiset onnistumismahdollisuudetkin. Ehkä voit lukea esim. tämän kaverin http://users.jyu.fi/~saloviit/ Työrauha luokkaan -nimisen kirjan. Jos ei sitä koulussasi ole, pyydä tilaamaan.- olisipa se totta
miten nerokkaasti "a.s. neil" järjestää lasten aivojen välittäjäaineitten toiminnan johdonmukaisella vanhemmuudella. HIENOA! Sukupolvet lääkäreitä ja psykiatreja yóvat yrittäneet ratkaista autismin ja tarkkaavaisuuhäiriöitten ongelmaa mutta sinä siihen pystyit!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.2592727Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka172197Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3391934- 1051659
Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois961599Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2081313- 671220
- 251141
- 501103
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl751083