olis ongelmana kolme merkkivaloa, jotka palavat vähän himmeämmin kuin esim. avoimen oven merkkivalo. Häiritsevät kuitenkin pimeällä ajettaessa ja muutenkin :( Eli vedeneroittimen, laturin ja Automaatin ylilämmön merkkivalot alkavat hehkua heti kun lykkää virrat päälle ! Luulisin tuon olevan jonkinasteinen maadoitusvika, mutta mistä sitä alkais etsimään?
merkkivalot hehkuu pajerossa
kujero
2468
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Avaa mittaristo ja laita sinne parempi maajohto
En ole ihan varma auttaako tässä tapauksessa. Yhden mittarivalo vian olen niin saanut korjattua toisesta autosta
omituisuuksia nämä maadoitusviat saavat aikaan. Itsellä oli joskus Volvossa seuraavanlainen vika; auto ei sammunut lainkaan vaikka käänsi virran pois ja otti jopa avaimen irti ja samaan aikaan koko mittaristossa hehkui kaikki mahdolliset valot. Eikä se tehnyt sitä aina. Kunnes sitten huomasin että jos jalka on vielä jarrulla autoa sammuttaessani, vika ilmenee! Asia korjaantui vaihtamalla vetokoukun pistorasia kokonaan!! Oli hapettunut sisältä ja antoi sieltä jotain vuotoja jarruvalon kautta.
Nyt painiskelen Traktorin valojen kanssa. Ajovalot ja työvalot toimivat satunnaisesti, pitkät toimivat aina mutta lyhyet vain ajoittain. sulakekin sieltä paloi mutta se ei vaikuttanut kaikkiin valoihin. Vielä vähän kesken sen selvitys mutta jos jollain olis ideoita..!! Traktori on Valmet vm-87.