liityin takasin helluntaiseurakuntaan.olin vuoden vaan omissa oloissaan,syy miksi erosin oli ihmissuhteet.lähes kymmenen vuotta olin aktiiviseurakuntalainen.seurakuntani ei ole kovin evankelioimisintoinen ja minä taas koen sen kutsumuksena,joten ymmärtämystä ei ollut puolin ja toisin.vuosi auttoi minua ymmärtämään seurakunnan merkityksen ja sen että meitä on monenlaisia ja me tarvitaan silti toisiamme.tuntuu mahtavalta olla seurakunnan jäsen.rukouksiini on vastattu ja pientä evankelioimisintoakin on havaittavissa seurakunnassa,yhteistyössä on voimaa!
takaisin seurakuntaan
helluntaimies
4314
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Minäkin erosin helluntaiseurakunnasta jo vuosia sitten, koska helluntai-tytöt olivat pihtareita.
Nykyään on kuulemma asiat paremmin=)
etkö löytänyt vaimoa sisarista ?
Mitä se on? Onko se sitä että saadaan ihmiset ajattelemaan samanlailla kuin "me"?
Eikö siinä olisi pääpointtina että ihminen hyväksyttäisiin karvoine nahkoineen sen sijaan että hänestä saataisiin yksi samanlailla käyttäytyvä joukkoon tummaan?
tehdään rukoushuoneista kerhoja jossa seurustellaan keskenään eikä välitetä lähimmäisien sieluista mihin ne ovat matkalla.