Miksi on olemassa uskontoja?

Gerbiili

Mikäli on olemassa vain yksi ainoa todellinen Jumala ja usko Häneen, niin miksi maailma on täynnä useita eri uskontoja?

En jaksa uskoa saatanaan, joten älkää tyrkyttäkö sitä selitykseksi.

4

256

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vaisnava

      Maailmassa on useita uskontoja, koska me ihmiset ovat erilaisia ja meille on luontaista toimia itsellemme sopivimmalla tavalla. Pyrimme eri keinoin kohti täydellisyyttä, kohti parempaa ihmisyyttä, kohti Jumalaa.

      Olemme kuitenkin myös "laumasieluja" ja tahdomme tehdä tuon yhdessä. Kun joku on löytänyt Jumalan, hän kertoo innokkaasti muille, miten se tapahtui ja kohta saattaa suuri joukko lähestyä Jumalaa hänen tavallaan. Mutta mitä suurempi joukko näin tekee, sitä herkemmin usko muutuu tapauskovaisuudeksi. Ja sitten taas joku havahtuu ja keksii, että Jumalaa voikin paremmin lähestyä toisella, uudella tavalla. Usko hajaantuu.

      Itse tunnen hartaita hinduja, muslimeja ja kristittyjä. Aivan yhtä hartaita, aivan yhtä Jumalan rakkauden kirkastamia. Kun päästään tietyn fundamentalistisen, uskonnon ulkoisiin muotoihin takertuvan tason yli, tulos on sama, mitä näistä uskonnoista sitten edustaakin. Kunhan rakastaa Jumalaa.

      Jumala on meri, johon virtaa monta jokea. Tärkeintä on rakkaus Häneen - kaikki muu uskontoon kuuluva on tilpehööriä, joka joko auttaa tai haittaa Jumalan luokse pääsemistä.

      • Vähän oon hukassa

        No, jotenkin tuntuu ontuvalta!.


    • usko-mato

      koska jokainen ihminen uskoo loppujen lopuksi juuri niin kuin on oppinut 'uskomaan'....kuten sinäkin aloittaja!

    • Karvatuppi

      Osa ihmisistä uskoo niihin satuihin ja höpötyksiin joita heille on totena opetettu. Uskontojen paikkakohtaisuus todistaa tämän. Mitään jumalaa ei ole. On vain typeryksiä jotka kuitenkin uskoo niihin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      122
      5145
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      30
      3678
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2460
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      50
      1578
    5. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      41
      1560
    6. Jätä minut rauhaan

      En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
      Ikävä
      24
      1524
    7. Minulla ei ole ketään muita

      Enkä halua ketään muita kuin sinut.
      Ikävä
      23
      1411
    8. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      14
      1302
    9. On varmaan turn off

      Mutta olen tosi kokematon.
      Ikävä
      27
      1208
    10. Olen oikeasti aika mukava

      Vaikka itse sanonkin. Tunnemyrsky sekoitti mieltä silloin ja annoin aika kahjon kuvan itsestäni.
      Ikävä
      22
      1127
    Aihe