Joh. 15:13
Ei ole kellään sitä suurempaa rakkautta, kuin että joku panis henkensä ystäväinsä edestä.
Tekikö Jeesuxen ristiintyö,,, Hänetkin vanhurskas? Osoittiko Hän meille????? Että Hän ON Vanhurskas Ristillä,,,,, kun Hän kuoli meidän puolesta?
Ei ole kellään sitä suurempaa rakkautta, kuin että joku panis henkensä ystäväinsä edestä.
Tekikö Jeesuxen ristiintyö,,, Hänetkin vanhurskas? Osoittiko Hän meille????? Että Hän ON Vanhurskas Ristillä,,,,, kun Hän kuoli meidän puolesta?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Vanhurskaus, ja vahurskauttaa sen, jolla on usko Jeesukseen.
* Hänen ristin kuolemansa kautta Hän vanhurskauttaa monet, joska uskovat Häneen.
tai mitä haluat sanoa?
"Tekikö Jeesuxen ristiintyö,,, Hänetkin vanhurskas?" Tarkoitatko: Tekikö Jeesuksen ristintyö hänestä vanhurskaan? Mm.Jesajan mukaan Jeesus oli "Minun [JHVH] vanhurskas palvelija maan päällä" eli vastaus kysymykseesi, mikäli sen oikein uudelleenkirjoitin on: ei tehnyt.
"Osoittiko Hän meille????? Että Hän ON Vanhurskas Ristillä,,,,, kun Hän kuoli meidän puolesta?" Tarkoitatko: Osoittiko Jeesus meille, ristillä puolestamme kuollessaan, että hän on vanhurskas? Kysymyksesi voidaan tulkita myös muulla tavalla. Siihen on siis vaikea vastata.
Jeesuksen Kristuksen ristinkuolemassa on kysymys Jumalan vanhurskauden ilmestymisestä vanhurskaana tuomiona, joka ihmiskunnan sijasta kohdistui hänen Poikaansa "jossa ei vääryyttä eikä rikosta ollut". Näin Jumala osoitti olevansa vanhurskas tuomitsemalla synnin lihassa [ihmisessä] ja tämän lunastuksen perusteella kykenevänsä pyhyydestään ja oikeudenmukaisuudestaan tinkimättä vanhurskauttamaan jumalattoman, jolla on usko Jeesukseen [tarkasti: jolla on Jeesuksen usko].
Kumpa oppisit kirjoittamaan paremmin suomen kieltä? Tekemistäsi kysymyksistä voisi helposti rakentaa kasaan raamatulle vieraan opin, vaikka et varmaan siihen pyri etkä ole tullut sitä ajatelleeksi.
Syvällisesti ajatellen Jeesus ei osoittanut ristillä ihmisille mitään eikä ihmissilmä ja -ymmärrys olisi voinutkaan nähdä, mitä ristillä todella tapahtui, mutta siellä Jeesus uhrasi itsensä viattomana Jumalalle. Jeesuksen kuolema Golgatalla ja ylösnousemisensa kolmantena päivänä osoittavat hänen Jumalan Pojaksi voimassa ja Jumalan vanhurskaaksi "joka vanhurskauttaa sen, jolla on Jeesuksen usko".
Jeesus Kristus on aina ollut vanhurskas sekä Jumalan Poikana että ihmisen poikana, kärsimys ristillä ja kuolema syntiemme tähden ei tehnyt hänestä vanhurskasta, mutta hänessä me tulimme Jumalan vanhurskaudeksi.
opittavaa ole. Jäin tässä vaan miettimään sitä, miksi aloituksen tekijä savonarola ei vastaa eikä kommentoi aloituksensa alapuolelle tuleviin viesteihin. Miksi aloittaa keskustelu ellei vastaa siitä seuraaviin kysymyksiin? Onko todella syynä kielivaikeus vai ylimielisyys tai uskovaisten pilkkaana pitäminen? Tämä on keskustelupalsta ja aloituksen tekijältä saa odottaa vastauksia esittämiinsä asioihin. Jos ei ole aikomustakaan kommunikoida toisten uskovaisten kanssa niin ei ole syytä aloittaa keskusteluakaan tällä palstalla.
Ja taas tällä kerta ei jäänyt mitään keskustelemisen aihetta !! Keskustele sinä jolla on enemmän tarvetta siihen !! : ) Ole siunattu Rakas !!