Siunatun kesäloman jälkeen pieni vaeltaja palaa harmaaseen arkeen. Ja havaitsee että seksipalvelujen kriminalisointi on ajankohtainen asia täällä pohjantähden alla.
Ts. lainsäätäjän pitäisi ottaa kantaa myös siihen jos esim. oikeusministeri tai kansanedustajat heikkoina hetkinään erehtyisivät ostamaan vaikkapa suuseksiä Lady Johannalta ,ks Ilttari 23.8 .2003 . Joten olisiko heitä jokaista rangaistava myös maallisessa eikä ainoastaan taivaallisessa oikeusistuimessa? Ks. Viimeinen tuomio, Raamattu, Ilmestyskirja 20:11-15.
Kotimaisia avioerotilastoja hämmästellessä tulee mieleen ajatus että avionrikkoja-Suomessa monet lampaat näkevät ruohon aina vihreämpänä aidan toisella puolella.
Haikailevat kuin pohjanmaalainen matkarakastaja, joka vanhana muisteli elämänsä naisia: ”Ne kiittivät aamulla jotka eivät onnesta pyörtyneet.”
Luin jostakin, että Rollareiden Mick Jagger olisi heittänyt siementään 8000:een naiseen. Tuskin lienee totta, vaikka jotenkin kärsivältä vierivien kivien johtajan naama nykyään näyttää. Olisiko vierivät munat osuvampi nimi koko konkariryhmälle?
Raamatussa kerrotaan kuningas Salomosta, jolle Herra oli yöllä ilmestynyt unessa ja sanonut: ”Ano mitä tahdot, että sinulle antaisin.” Salomo toivoi viisautta erottaa hyvä pahasta voidakseen tuomita kansansa oikein. Kuningas sai haluamansa. Salomonin tuomio kahden porton lapsiomistuskiistassa teki hänet suureksi myös kansan silmissä, ks. 1Kun3.
Valitettavasti vanhana viisaan miehen sydän taipui tuhannen pakanavaimon houkutuksiin ja Salomo lähti seuraamaan epäjumalia. Herra ilmoitti rangaistuksen huorintehneelle kuninkaalle. Kaikkivaltias Jumala toteutti tuomiosuunnitelmansa. Valitsemiensa ihmisten avulla Herra repäisi kahtia Israelin valtion jonka eripuraiset osat ajautuivat melko pian keskinäiseen sotaan.
Kuitenkin Salomonin tuomion kaltaista viisautta edes jossakin määrin toivoisi Suomen lainsäätäjille. Pitäisihän tänäänkin asettaa kunniaan Herran 6. käsky: ”Älä tee huorin”. Sekä laatia oikeita lakeja tuomitsemaan kahden huorintekijän välillä kun joka toinen avioliitto rikkoutuu ja yhteiskunta kärsii mittavia tappioita.
Päinvastainen kehitys kuitenkin lisääntyy. Irtolaislaki poistettiin kokonaan 1987 .Itsensä myyminen ei ole lainsäätäjän mielestä rikos, ainoastaan paritus. Kuka muuten uskoo että Suomessa olisi vain n.6000 ilotyttöä ja niistäkin 90% ulkomaalaisia?
Leivättömän pöydän ääreen vain koti –ja ulkomaiset portot. Kriminalisoinnin seurauksena kuppamaakuntien tilanne helpottuisi ja kaikenlainen seksuaaliri- kollisuus ja siihen liittyvät alkoholi- väkivalta –ja huumausainerikokset vähentyisivät. Kokonaishyöty yhteiskunnalle olisi varmasti edullinen.
Suuri ongelma oikeudenmukaisen lain laatimisessa lienee se että pahasti Herran sanan totuudesta eksynyt päättäjä näkee portoissakin ensisijaisesti uhrin eikä rikoksentekijän. Synnintekijää pitäisi siis suojella ja siinä sivussa myös herrojen eevaa.
Entä sitten seksiä ostavien miesten rangaistus? Eikö esim. puolen vuoden yhdyskuntapalvelu mm. vankiloissa, lastentarhoissa, sairaaloissa tai vanhainkodeissa avaisi monia sokeita silmiä ja kuuroja korvia? Tai vaihtoehtoisesti 3000 EUR maksu valtion perustamaan uuteen siveellisyysrahastoon joka pillupankiksi ristittäköön.
Mikko Lahti
saarnaaja
http://www.pp.kpnet.fi/mila
Maksullista seksiä arvoisa päättäjä?
5
165
Vastaukset
- Mikko2
Joh.8:3
Silloin kirjanoppineet ja fariseukset toivat hänen luoksensa aviorikoksesta kiinniotetun naisen, asettivat hänet keskelle
8:4 ja sanoivat Jeesukselle: "Opettaja, tämä nainen on tavattu itse teosta, aviorikosta tekemästä.
8:5 Ja Mooses on laissa antanut meille käskyn, että tuommoiset on kivitettävä. Mitäs sinä sanot?"
8:6 Mutta sen he sanoivat kiusaten häntä, päästäkseen häntä syyttämään. Silloin Jeesus kumartui alas ja kirjoitti sormellaan maahan.
8:7 Mutta kun he yhä edelleen kysyivät häneltä, ojensi hän itsensä ja sanoi heille: "Joka teistä on synnitön, se heittäköön häntä ensimmäisenä kivellä."
8:8 Ja taas hän kumartui alas ja kirjoitti maahan.
8:9 Kun he tämän kuulivat ja heidän omatuntonsa todisti heidät syyllisiksi, menivät he pois, toinen toisensa perästä, vanhimmista alkaen viimeisiin asti; ja siihen jäi ainoastaan Jeesus sekä nainen, joka seisoi hänen edessään.
8:10 Ja kun Jeesus ojensi itsensä eikä nähnyt ketään muuta kuin naisen, sanoi hän hänelle: "Nainen, missä ne ovat, sinun syyttäjäsi? Eikö kukaan ole sinua tuominnut?"
8:11 Hän vastasi: "Herra, ei kukaan." Niin Jeesus sanoi hänelle: "En minäkään sinua tuomitse; mene, äläkä tästedes enää syntiä tee." - Vaisnava
On hyvä, että otit kantaa tähän ajankohtaiseen ja tärkeään asiaan. Asia ei kuitenkaan ole aivan näin yksinkertainen.
"Herran sanan totuudesta eksynyt päättäjä näkee portoissakin ensisijaisesti uhrin eikä rikoksentekijän."
Suurin osa Suomessakin toimivista ilotytöistä on ajautunut ammattiinsa köyhyyden takia. Jos vaihtoehtona on äärimmäinen köyhyys, lasten nälkä ja sairastelu maassa, jossa sosiaaliturva ei toimi, eikö hyvä äiti turvaudu silloin kaikkiin keinoihin? Joukossa on myös suoranaisessa orjuudessa eläviä naisia - monessa muussa maassa jopa enemmistö heistä on orjia.
Suomalaiset ilotytöt ovat vähemmistö ja heidät on kyllä houkutellut ammattiinsa yleensä elintaso. Jos haluamme poistaa prostituution pahimmat ongelmat, meidän on kohennettava köyhien maiden elintasoa.
Seksin ostamisen kriminalisointi olisi hyvä viesti vallanpitäjiltä. Seksin osto ei kuitenkaan siihen päättyisi, vaan siirtyisi yhä enemmän maan alle, ja yhä enemmän rahaa menisi parittajille, ja ikävän työn tekijä saisi yhä vähemmän käteen. Tämä kehitys olisi ainakin osaksi estettävissä, jos poliiseilla olisi resursseja valvoa parittajia paremmin. Mutta kun ei ole, niin muistaisin Suomen Poliisivoimien itse asiaa kommentoineen.
Mainittakoon vielä, että olen henkilökohtaisesti vahvasti prostituutiota vastaan niin kuin sinäkin. Seksiä ostaessaan ihminen saattaa tukea vaikka millaisia ihmisoikeusrikkomuksia - vain siksi, että saisi yhden himoistaan tyydytettyä. Sellainen on ehdottomasti uskontoani vastaan. Ylipäätäänkin seksin hengelliset aspektit ovat irtoseksissä aivan hukuksissa. - Silviisii
Naiset vankilaan ja miehet yhdyskuntapalveluun. Olisitkohan vähän puolueellinen oman sukupuolesi hyväksi?
- Pakana(M)
miksi hyökkäät "normaalia" seksiä vastaan? Olet vastenmielinen ihminen, kun ajatusmaailmasi on niin perverssi. Tällä palstalla olet antanut synninpäästön uskovaiselle pedofiilille, ja samaan aikaan tuominnut pedofiilin uhrin. Jos sinä et ole perverssi, niin kuka on?
Maksullista seksiä on aina ollut, ja tulee aina olemaan. - Mikko
Niin se on.
Aurinko nousee ja aurinko laskee. Ja vieläkin pieni ihminen haluaa oikeutta vääryyden maassa jumalattomien pauhatessa ja heikkojen kärsiessä.
Vääryys vallitsee ja haureus hallitsee länsimaisessa oikeusvaltiossa.Kyyneleiden maassa oikeus katsoo pyssyn piipusta ja totuus nyökkää paksun euronipun omistajalle. Monen pakanan valhetta puhuva suu ja haureutta harjoittavat kädet ovat anovasti kohonneet kivijumalia kohti. Sekä synnin orjuuttama ruumis vaipunut rahajumalan eteen ja tahdottomaksi mammonan kumartajaksi.
Valitettavasti vain harvat Herran lapsistakaan jaksavat taistella totuuden puolesta kun jumalattomat pauhaavat ja saastuttavat maan.Julkealla syntielämällään he saattavat kyyneliin lasten ja aikuisten silmät.Meidän lohdutuksemme olkoon se, että jumalattomien käsivarret särjetään, mutta Herra tukee vanhurskaita.
"Missä oikeus asuu ?", kysyy jumalattomien vääryyttä huokaava kansalainen.Sillä hän kiusaantuu nähdessään valkeuden enkeliksi pukeutuvien jumalattomien ylistävän lihansa tekoja:haureutta saastaisuutta,irstautta,epäjumalanpalvelusta ,noi-
tuutta,riitoja ,kateellisuutta, vihamielisyyttä
mässäyksiä ja muuta senkaltaista.
"Koska vanhurskas Jumala tuomitsee tämän kaiken?,kysyy totuuden etsijä. Ja hänelle vastataan:
”Ja minä näin suuren ,valkean valtaistuimen ja sillä istuvaisen, jonka kasvoja maa ja taivas pakenivat, eikä niille sijaa löytynyt.
Ja minä näin kuolleet, suuret ja pienet ,seisomassa valtaistuimen edessä, ja kirjat avattiin;
ja avattiin toinen kirja, joka on elämän kirja; ja kuolleet tuomittiin sen perusteella ,mitä kirjoihin oli kirjoitettu ,tekojensa mukaan .
Ja meri antoi ne kuolleet jotka siinä olivat, ja Kuolema ja Tuonela antoivat ne kuolleet, jotka niissä olivat, ja heidät tuomittiin ,kukin tekojensa mukaan .
Ja Kuolema ja Tuonela heitettiin tuliseen järveen. Tämä on toinen kuolema ,tulinen järvi.
Ja joka ei ollut elämän kirjaan kirjoitettu ,se heitettiin tuliseen järveen.” Ilm. 20:11-15.
Näin koruttomasti Raamatun apostoli Johannes kuvaa Jumalan antamassa ilmestyksessä kuolleitten tuomiota eli ns. viimeistä tuomiota.
Tämä ilmoitus painottaa erityisesti kahta seikkaa :elämän kirjaa ja kuolleitten tuomiota heidän tekojensa mukaan.
Elämän kirja on myös Teurastetun Karitsan, eli Jeesuksen kirja, ks. Ilm. 13:8. Siihen saavat nimensä kaikki ne ihmiset jotka ristinryövärin tavoin tunnustavat Jeesuksen Jumalan valtakunnan hallitsijaksi ja syntiensä sovittajaksi. Siksi heidän kuolematon sielunsa elää paratiisissa kuoleman jälkeen ,ks. Luuk. 23:39-43. Olenko siis helvetistä pelastunut ihminen jonka nimi on kirjoitettu Jeesuksen elämän kirjaan?
Ilmestyskirjan kuvaamalla viimeisellä tuomiolla kaikki kuolleet tuomitaan tekojensa mukaan.Valkoisen valtaistuimen tuomiolla Herran käskystä meri antaa kuolleet tuomittaviksi. Maalla oleva Kuolema eli hauta antaa jumalattomien ihmisten ruumiit. Tuonela antaa sielun (kuoleman jälkeen jumalattoman ihmisen sielu joutuu tuonelan vaivaan rikkaan miehen tavoin, ks. Luuk.16:23) Ja niin seisovat Jeesuksen viholliset kokonaisina ihmisinä viimeisellä tuomiolla Herransa edessä.
Sinut ja minut herätetään kuolleista. Olenko siis helvetistä pelastunut ihminen jonka nimi on Jumalan tekemässä elämän kirjassa?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin
Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.6507989Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun
Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä4672273Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi
Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl2332194- 1471764
Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!
Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi251254Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?
Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka511239Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta
Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule1101158Ootko onnellinen kun ei tarvitse
nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.65845Steppuli veressä
Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.59806Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä
Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill7750