http://www.kotimaa.fi/kotimaa/index.php?option=com_content&task=view&id=5119&Itemid=38
Täälläkin on paheksuttu uusien kirkkojen rakentamista. Aina periminen on helpompaa kuin rakentaminen ja siksi ihmiset arvostavat enemmän rakentajia kuin repijöitä.
Täälläkin on paheksuttu uusien kirkkojen rakentamista. Aina periminen on helpompaa kuin rakentaminen ja siksi ihmiset arvostavat enemmän rakentajia kuin repijöitä.
Vastaukset 11
Vanhimmat
miten se on pienen ihmisen puolen pitämistä, että rakennetaan kirkko? Kertoisitko sen.
En muista kuulleeni VA-liiton lastenkuoroista tms.
Kirkon tehtävä on viedä sanomaa arjen ja työn keskelle. Eikö uusi asutusalue, jossa ihmiset eivät tunne toisiaan kaipaa sinusta välittäjiä.
Elämää on muuten netin ulkopuolellakin!
rakennetaan, vaikka entisetkin ovat vajaakäytössä. Mikäs siinä jos kirkolla rahaa on, mutta toimisi sitten omilla rahoillaan, eikä olisi valtiolta rahaa pyytämässä.
Siltä vähän vaikuttaa. Kuten sanoit nykyisetkin kirkkorakennukset ovat pahasti vajaakäytössä. Silti rakennetaan uusia. Ehkä kirkon rakentaminen on uskonnollinen riitti, ja sen takia siitä ei voi luopua, vaikka se onkin hölmöläisen hommaa.
että ovat saaneet aikaan jotain merkittävää ja konkreettista aikaan, kun kirkko, fallossymboli, on saatu erektoitua. Uskontohan on suurelta osin epäkonkreettista haahuilua, joten tarvitaan myös jotain käsinkosketeltavaa. Siksiköhän kirkko on aina ollut niin ahne mammonan perään.
joissa ei juuri kukaan käy ja sitten sanotaan, että ei kirkon saama yhteisövero ole pelkästään hautausmaihin tarkoitettu, vaan sillä hoidetaan myös arvokkaita kirkkorakennuksia. Aika kierosti selitetty.
Täällä on ennenkin tullut esille vertailu luterilaisten ja jehovien kesken. Valtakunnansalit on suurelta osalta talkoilla tehty, eikä niistä ole mitään mammuttipyhäkköjä kai haluttukaan. Seurasin kerran miten ripeästi eräs valtakunnansali pystytettiin. Kymmenittäin miehiä hommissa, eikä siinä kauaa nokka tuhissut kun talo oli valmis.
ehdotti kaikkien kirkkojen suojelemista
riittivät valintaan vuoden keskisuomalaiseksi. Jopa onkin vahva osoitus kirkon suosiosta. Valittu oli kuoron ohjaaja, joka tuli valituksi kuorolaisten aktiivisuuden ansiosta. Jos kuorolaisia oli vaikkapa 30, ja jokaisen perheessä keskimäärin 4 jäsentä, siitä tulee jo 120 ääntä, ja kun lisätään mummot, vaarit, sedät, enot, serkut...
Sitä paitsi kyse oli yhdestä kanttorista, ei kirkosta.
Taas rikottiin uusi rajapyykki. Sivuston kautta eronnut jo yli 110 000 ev. lut. kirkon jäsentä.
metsää. Siispä metsäkansojen uskontojen palvonta onkin tyypillistä.
En vastusta rakentamista. Monasti kirkkorakennukset ovat paikkakunnan ainoita arkkitehtonisesti kauniita rakennuksia vieraspaikkakuntalaisen käydä.
Itse asiassa kirkko voisi satsata enemmän tuohon rakennuspuoleen ja jättää saarnaamisen vähemmälle. Esim. kodittomille voisi rakentaa vuokra-asuntoja!
Kiinteistöbisnes on kirkon vahva ala. Miksei se saisi jatkaa sitä ja työllistää siinä sivussa vaikka ateistisia kirvesmiehiä ja arkkitehtejä?