Autolehden vertailu

Pakettiautoa hankkimassa

Tuulilasissa oli tonnoluokan pakut va Volkkari voitti pikkukoneella sen,mahtaakohan olla kestävä?
Hiase jäi viimeiseksi.
Sen kyllä ymmärtää kun ajo-ominaisuuksia kokeilee.
Mutta kyllä kai silläkin apulantasäkkejä pellonreunaan kuskaa kun hiljaa ajelee.

4

1222

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kauko Kiito

      No ei se VW:n pienin kone ollut vaan 105-heppainen.

      Sitä minä ihmettelen miksi ne laitto Ducaton keskipitkän mallin pikkukoneella, koska Ducatoa myydään eniten max-versiona (Ka) ja isolla koneella. Lyhyt Ducato isolla koneella olisi ollut halvempi kun isokoneinen testin Transiitti. Tää pakuvero on sairasta, 12-kuution Ducato maxin saa kuorkkina isolla (128 hv)koneella 26 400€ ja pakuna 33 900€. Tällä hetkellä Peugeotin Boxerista on tarjous jossa on: ABS, sähköpeilit, sähkölasit, keskuslukko, talvirenkaat ja tavaratilan vanerointi koko paska 24 000€ (pieni kone) toimituskulut.

      Olen ajanut kaikki pelit ja olen monessa asiassa samaa mieltä Tuulilasi-ukkojen kanssa. VW on hyvä ajaa mutta pirun kallis, jos ottaa vähänkin varusteita 35 000€ ylittyy peruspakussa helposti.

      Hiace on aina Hiace, eikä sen hyvyyttä/luotettavuutta näe tuollaisessa testissä. Vanha kone oli aika janoinen, mutta uusi suorasuihkutus kone vaituttaa hyvältä löpökulujen osalta.

      Jos ajetaan se 3-vuotta ja vaihdetaan, kaikki pakut kestävät sinne, tämän jälkeen Hiace nousee ehdottomasti luotettavammaksi. Veikkaan että VW:n uusi kireämpi 1.9TDI ei pärjää kestävyydessä 5-pyttyiselle. Sähköviat yleistyvät nykypakuissa, Vito on kärsinyt niistä jo vuosia, samoin vanhemmat PSA/FIAT pakut ei myöskään ilman sähkövikoja ole selvinneet Transiitit eikä Transportterit.

      • vOLKKIPAKU

        Meillä menossa 4:s 5-pyttyinen Volkkari,kaikilla yli 400 tuhatta ajettu eikä koneeseen koskettu normaalihuoltojen lisäksi.
        Ei ruostetta missään,lamppuja palanut parkeista pirusti muuten huolettomia ja pikkuruokaisia pelejä.


      • Uuno

        Jos kyse on JTD 2.3:sta, niin se on testien mukaan soivampi peli ku 2.8 kone. Mm. Arctic Testissä Ducato 2.3:lla rankattiin paremmaksi kuin Boxeri ja Jumperi 2.8:lla.

        Se on totta, niin kuin mainitsit, että on perseestä, että kun rahoitat valtiota 10000e lisää, niin saat ajella 20km/h kovempaa samalla kiesillä. Miksei nuo tuollaiset "kuorma-autot" voisi ihan hyvin olla 100km/h rajoituksella??


    • paras

      Viisipyttyiseen volskiin ei tarvitse edes hihnoja vaihtaa, hinnat korvattu hammmasrattailla!!! Täysin huoltovapaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      169
      12723
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      152
      5446
    3. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      45
      4750
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      149
      3689
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      39
      2778
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      120
      1945
    7. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      110
      1696
    8. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      365
      1634
    9. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      107
      1533
    10. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      136
      1471
    Aihe