Voiko mielestänne sos.viranomaiset menetellä niin että ilman alkeellisimpiakaan keskusteluja ottavat huostaan lapsen ilmiannon perusteella? Ilmiannon teki lapsen perhepäivähoitaja joka väittää tietävänsä että lasta on käytettetty seksuaalisesti hyväksi. Mitään näyttöä ei ole, ei ole keskustelu kertaakaan vanhempien kanssa, ilmoitettiin hoitajan suulla että " lapsi on huostaanotettu" valittakaa minne teitä huvittaa. Koti on tasaisen taatusti aivan normaali koti, ei alkon väärinkäyttöä, vanhemmat asuvat kaksiossa joten äiti olisi varmasti huomannut jos isä olisi tehnyt jotain sopimatonta. Miten tällaista voidaan tehdä ihmisille? Kuka tahansa voi siis koska tahansa ilmoittaa että jotain lasta muka on käytetty hyväksi ja sossun tädit hyppää riemusta kattoon ja huostaanottavat muitta mutkitta. Tämä on tapahtunut Espoossa viime viikolla ja on varmasti totta. Asianajajat sanoivat että on tapahtunut monta muotovirhettä, näin ei siis voida menetellä - mutta Espoon sossuämmät voivat. Miksi?
Huostaanoton perusteet?
3
1152
Vastaukset
- Tyrmistynyt äiti
Aivan uskomattoman törkeää toimintaa. Siinä on taas ollut yksi virkaintoilija. Eikö ensisijainen yhteydenotto pitäisi olla lapsen omiin vanhempiin ja keskustella asiasta ja tuoda julki omat epäilyt. Ennen tätä perhepäivähoitaja voisi ehkäpä ottaa kuraattoriin yhteyttä ja keskustella tapauksesta ja miten olisi viistainta tuoda asia esille. Kuraattorikin voisi olla mukana keskusteluissa. En tunne tapausta, mutta ehkäpä päivähoitohenkilökunnan kannataa pitää mielessään, että kaikki lapsen suusta päästetty ei ole aina täysi totuus. Jos vaikkapa kaupan kassalla menee varashälytys päälle vahingossa kun hälytin on unohdettu poistaa, voi lapsi hoidossa kertoa että äiti jäi varastamisesta kiinni... että näin. Käyttäkää ihmiset hyvät päätänne ennen kuin menette tekemään mitään millä voi olla vakavat seuraukset. Miettikää hoitotädit ym. tilanne toisinpäin, elikä miten itse haluaisit että toimittaisi jos vastaava sattuu omalle kohdallenne?
- Arja
Tämä on jälleen osoitus siitä, että suomi ei ole oikeusvaltio. Oikeusvaltion periaatteisiin kuuluu mielestäni se, että ihmistä koskevat pidempikestoiset viranomaistoimenpiteet vaativat aina oikeuden päätöksen ja että ihmisellä on aina mahdollisuus saattaa asiansa puolueettoman oikeudenkäynnin arvioitavaksi. Suomessa näin ei ole esim. seuraavissa tapauksissa:
- Syyttäjä voi jättää syyttämättä rikosasiassa, jolloin asianomistajan oikeusturva riippuu hänen varallisuudestaan. Jos varallisuutta ei ole tarpeeksi, ei ole mahdollisuutta nostaa oikeusjuttua siviilikanteena. Syyttäjät jättävät mielivaltaisesti syyttämättä asioita harkintansa mukaan.
- Vielä räikemäpää oikeusvaltion periaatteiden loukkausta on se, että eräät viranomaiset voivat käyttää ihmisen yli valtaa ilman, että ihmisellä on lainkaan mahdollisuutta hakea/saada puolueetonta oikeudenkäyntiä. Näitä ovat esim. sosiaali- ja työvoimaviranomaiset, jotka täysin vapaan harkintansa mukaan tekevät ihmisiä koskevia päätöksiä ja joita koskevat valitukset osoitetaan ko. viranomaisille itselleen (ei siis kyseiselle henkilölle, mutta samalle viranomaiselle esim. työvoimahallintoon tai sosiaalilautakunnalle). Myös lääkärit esim. psykiatrisella puolella voivat käyttää valtaa ihmisen yli ilman että ihminen voi saattaa asiansa edes jälkikäteen puolueettoman oikeuselimen arvioitavaksi.
Nuo räiketä oikeusvaltion periaatteiden ristiriitaisuudet mahdollistavat jopa tahallisen kiusanteon. Lapsia voidaan ottaa huostaan, sosiaali- ja työvoimatukia evätä perusteettoman ilmiannon perusteella selvitysten ajaksi tai pidemmäksikin aikaa, jos syytetty ei voi osoittaa syyttömyyttään (länsimainen oikeuskäsityshän lähtee yleensä siitä, että syyllisyys pitää todistaa ennen tuomiota), ihminen voidaan toimittaa pakkohoitoon omaisten toimesta varsin helposti väärillä todistuksilla (vaikka siinä tietty menettely onkin, mutta se menettely ei takaa oikeusturvaa).
Nyt herättelisinkin kysymystä, miten voisimme kansalaisina vaikuttaa siihen suuntaan, että järjestelmästämme karsittaisiin näitä oikeusvaltiolle ristiriitaisia toimintatapoja! - ohoi
Sossuämmät voivat tehdä mitä vaan,omasta mielestään,ne aivovammaiset idiootit kuvittelevat olevansa aina oikeassa.salamannussimalla luolalepakollakin on enemmän järkeä,haasta ne talipäät oikeuteen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p555685Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "742834Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella192058No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol401905Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1611819- 181781
Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v5153881-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome191161Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy821145Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti
Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah66965