Seuraavaksi tulee osuma!!!

On se perkeleen kumma, kun ei osata ajaa pyörällä liikennesääntöjen mukaisesti. Ajoit joku yli-ikäinen hippi tarakallasi Helsingin Fredrikinkatua pitkin, vieläpä väärään suuntaan. Valojakaan ei ollut. Promilleja taisi olla.

Kadun elämässäni monia asioita, eniten ehkäpä sitä, että tein vain varoittavan koukkauksen sinua kohti, kun olisin voinut jyrätäkin punaisella Mercedes Benz -merkkisellä taksillani.
41178
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Älähän renkikuski hermoile, itse taksisuharit olette liikenteen tunareita!

Äänestä

Älähän renkikuski hermoile, itse taksisuharit olette liikenteen tunareita!

Äänestä

Mutta kun ajatellaan yleensäkin kevyttä liikennettä niin velvoittaako mikään niitä tietämään yhtään mitään liikennesääntöä? Ei ole ajokorttia tai vastaavaa eikä minkäänlaista koulutus vaatimusta kun kävelet tai ajat polkupyörällä, moottoroidulla potkulaudalla tai mopolla. Laki voi jotain sanoa jotain mutta mistä se tietoa pitäisi saada tai oppia vain kevyeen liikenteeseen kuuluvilla ihmisillä?

Tuossa sitä tulee ongelmia kun ei todellakaan voi olettaa että joku pöyräilijä mistään liikennesäännöistä mitään tiedä. Jalankulkija menee punasilla: no missä olisi koulutettu että ei voisi mennä? Autoilijoitahan vaaditaan ajokoulutus josta saa todisteeksi ajokortin joten heiltä voidaan jotain vaatiakkin.

No eihän ihmiset niin tyhmiä ole ettäkö eivät jotain tietäisi, no eipä tuo koulutus auton ajoonkaan kovin hyvin ole mennyt kaikilla tai sitten otetaan vaan mallia muista tien käyttäjistä mikä on se oikea malli toimia.

Miten voi olla kokematon autoilija (ajokortin omaava)? En usko että on kyse oppien unohtamisesta vaikka ajaisi kuinka vähän kun ei käytetä vilkkua oikein, esimerkiksi. Kun toimittaisiin niin kuin on opetettu alkuun ja sovellaisiin sääntöjä vasta sitten kun niiden merkitystä ymmärrätään paremmin ja on ns. kokemusta.

Äänestä

Kyllä on taas ammattiautoilijaa potkittu päähän, minä ainakin metsästän niitä ...tun suhareita jotka luulevat että kun me ajamme niin paljon, jolloin voimme tehdä ihan mitä vain, hyvä esimerkki tänäan aamulla kun taksi nro 757 yritti ja yritykseksi se vain jäi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


CFF-815 (ammattiautoilija) kirjoitti:

On se perkeleen kumma, kun ei osata ajaa pyörällä liikennesääntöjen mukaisesti. Ajoit joku yli-ikäinen hippi tarakallasi Helsingin Fredrikinkatua pitkin, vieläpä väärään suuntaan. Valojakaan ei ollut. Promilleja taisi olla.

Kadun elämässäni monia asioita, eniten ehkäpä sitä, että tein vain varoittavan koukkauksen sinua kohti, kun olisin voinut jyrätäkin punaisella Mercedes Benz -merkkisellä taksillani.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu