Huolimattomuus sukellusveneturman syynä
Julkaistu 31.08.2003 (17:59) päivitetty (19:51)
Törkeä huolimattomuus ja määräysten rikkominen ovat varmistuneet Venäjän eilisen sukellusveneturman syyksi. Barentsinmerellä sattuneessa turmassa kuoli yhdeksän merimiestä.
Venäjän puolustusministerin Sergei Ivanovin mukaan eilinen sukellusveneonnettomuus Barentsinmerellä johtui välinpitämättömyydestä ja ohjeiden laiminlyönnistä. Ivanovin mukaan veneen komentosillan luukku oli auki kun se upposi.
- Taas olemme nähneet, miten on turvauduttu vanhaan venäläiseen tapaan, jossa luotetaan pelkkään onneen ja uskotaan, että kaikki kuitenkin järjestyy hyvin. Kuinka monta kertaa pitää sanoa, että käskyt ja määräykset on syytä ottaa tosissaan, latasi Ivanov.
Merelle oli lähdetty myrskyvaroituksesta huolimatta. Lisäksi itse sukellusvene oli niin huonossa kunnossa, että miehet olisi yhtä hyvin voitu laittaa reikiä täynnä olevaan sardiinipurkkiin.
Barentsinmerellä sattuneessa turmassa kuoli yhdeksän merimiestä. Aluksen sisällä uskotaan olevan vielä kateissa olevien seitsemän merimiehen ruumiit.
Puolustusministeri toisti tänään näkemyksensä, ettei 240 metrin syyvyydestä paikallistetusta ydinsukellusveneestä ole vaaraa ympäristölle ja säteilytaso alueella on normaali. Venäjä lupasi eilen, että alus nostetaan ylös, mutta osa Venäjän asevoimien johdosta epäilee, riittääkö siihen resursseja ja onko nostaminen edes järkevää.
Sukellusvene Kurskin nosto kaksi vuotta sitten näytti, ettei Venäjä pysty siihen yksin. Lisäksi operaatio on kallis, eikä lopputuloksena ole muuta kuin iso kasa romurautaa.
(MTV3)
kertoo totuuden...
Kerrankin Venäjällä joku
2
152
Vastaukset
- Venäjällä pitäisi
Kuten,jos ovet jäävät auki niin hälytykset soivat jne. Vanha sananlasku on venäjälle arvokas eli "Katso vielä kerran taaksesi". Ja se tarkoittaa sitä, että ennen lähtöä töistä, kotoa, tai minne tahansa tehdään kerran tarkistus, mutta ei kymmentä kertaa.
- onko toívossa hyvä elää
joku USA:n sotilasjohdosta alkaa ladella totuuksia? Totetuukohan tämä meidän elinaikanemme?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "874018Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella242881No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452302- 341311
- 10899
- 131875
- 6844
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12811Naisten ja miesten tasoeroista
Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris124746- 11740