USKO naisten

harteilla?

Pitkään kirjoituksia seuranneena arvostelen sillä oikeudella kirjoittajat. Kaikista ei voi päätellä onko kysessä nais- vai mieskirjoittaja, mutta niistä mistä sukupuoli selviää, vaikkapa gallerian kautta, niin voi arvostelun tehdä, että suomalainen nainen kantaa oikeaa uskoa sydämessään ja miehet ovat langenneet ylpeyteen ja loputtomiin kiistoihin ja näin jääneet osattomiksi hegellisestä kasvusta.

Miehiäkin on uskossa, mutta useat heistä ilmentävät ala-ikäisyyttä hengellisessä mielessä, kun sen sijaan monet naiset ilmentävät uskollisuutta Jumalaa kohtaan ja JUMALAN TUNTEMISTA ja nöyryyttä jääden ikuisten kiistojen ulkopuolelle ja näin naisten hengellinen kasvu on selkeästi kehittyneempää, mitä on miesten.

Naisissa on mukana myös ikuista epäsopua ilmentäviä, mutta hyvin monet ovat kasvaneet isoksi hengellisesti.

Seuraan kirjoituksia täysin puolueettomasti, eli en ole nainen, enkä mies tätä arviota tehdessäni.

6

236

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aloitusviestiin!

      "Naisissa on mukana myös ikuista epäsopua ilmentäviä, mutta hyvin monet ovat kasvaneet isoksi hengellisesti."
      Tästä voi päästä väärään käsitykseen, että epäsopuisetkin olisivat kasvaneet iskoksi hengellisesti. Tarkoitus oli sanoa, että naisissakin on hengellisesti alamittaisia ja jopa uskosta ostattomia epäsopua palstoille tuovia, eli nämä naiset eivät ole kasvaneet isoksi hengellisesti, vaan ne naiset, jotka tuovat Raamatun mukaista uskoa tänne ovat näitä kasvaneita.

    • Eräs mies,

      joka myös lueskelee palstaa silloin tällöin. En vaan aikaisemmin ole ajatellut asiaa tuosta näkökulmasta.

      Meidän pitää kuitenkin muistaa, että paraskin meistä voi arvioida tällaisen palstan tekstejä ja niiden kirjoittajien motiiveja oikein tai väärin ja kaikkea siltä väliltä. "Ihminen näkee ulkomuodon, mutta Herra näkee sydämen".

    • >> Seuraan kirjoituksia täysin puolueettomasti, eli en ole nainen, enkä mies tätä arviota tehdessäni. >>

      Väite ei pidä paikkaansa. Ihmisen sukupuoli on oleellinen osa hänen ihmisenä olemistaan sikiöstä hautaan asti.

    • J.Edgar

      raamatullista, patriarkaalista ajattelutapaa.

      Naiset ovat hyviä uskovia, jos he eivät kyseenalaista Raamatun heille osoittamaa asemaa (pikku lokeroa) perheenpään palvelijoina, siivoajina, lapsentekokoneina ja lapsenkaitsijoina.

      Hyvä nainen on nöyrä, tottelevainen eikä sotkeennu miesten touhuihin ja antaa silloin, kun mies sattuu haluamaan.

    • Missä tahansa

      lukee tai kuule miesten ja naisten keskusteluja ja kirjoituksia uskonasioista, niin naisessa on oleellisena USKO, miehissä on tappelut ja kiistat oleellisena piirteenä, että taitaapa olla niin, että täällä maanpäällä alistettu ja huonomaksi leimattu astia onkin ensimmäisillä sijoilla Jumalan luona.

      Jotakin on tapahtunut miesten ajattelutavoissa, sillä yhä useammin he kuvastavat pientä lasta ajauksiltaan ja tappelevat keskenään, kuka on viisaampi.

    • Pötypuhetta..

      Naisen logiigallahan sinä aloituksesi mielipiteesi ilmaiset..

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä

      SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,
      Maailman menoa
      207
      5240
    2. Eikö tunnukin kamalalta, kun en

      anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut
      Ikävä
      81
      3716
    3. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      66
      3602
    4. Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.

      Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers
      Maailman menoa
      15
      3528
    5. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      43
      3159
    6. Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu

      Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä
      Suomalaiset julkkikset
      106
      2360
    7. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      41
      2346
    8. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      31
      2194
    9. Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"

      Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan
      Maailman menoa
      76
      2140
    10. Mitä saa sanoa?

      Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja
      80 plus
      92
      2079
    Aihe