Pitkään kirjoituksia seuranneena arvostelen sillä oikeudella kirjoittajat. Kaikista ei voi päätellä onko kysessä nais- vai mieskirjoittaja, mutta niistä mistä sukupuoli selviää, vaikkapa gallerian kautta, niin voi arvostelun tehdä, että suomalainen nainen kantaa oikeaa uskoa sydämessään ja miehet ovat langenneet ylpeyteen ja loputtomiin kiistoihin ja näin jääneet osattomiksi hegellisestä kasvusta.
Miehiäkin on uskossa, mutta useat heistä ilmentävät ala-ikäisyyttä hengellisessä mielessä, kun sen sijaan monet naiset ilmentävät uskollisuutta Jumalaa kohtaan ja JUMALAN TUNTEMISTA ja nöyryyttä jääden ikuisten kiistojen ulkopuolelle ja näin naisten hengellinen kasvu on selkeästi kehittyneempää, mitä on miesten.
Naisissa on mukana myös ikuista epäsopua ilmentäviä, mutta hyvin monet ovat kasvaneet isoksi hengellisesti.
Seuraan kirjoituksia täysin puolueettomasti, eli en ole nainen, enkä mies tätä arviota tehdessäni.
USKO naisten
6
236
Vastaukset
- aloitusviestiin!
"Naisissa on mukana myös ikuista epäsopua ilmentäviä, mutta hyvin monet ovat kasvaneet isoksi hengellisesti."
Tästä voi päästä väärään käsitykseen, että epäsopuisetkin olisivat kasvaneet iskoksi hengellisesti. Tarkoitus oli sanoa, että naisissakin on hengellisesti alamittaisia ja jopa uskosta ostattomia epäsopua palstoille tuovia, eli nämä naiset eivät ole kasvaneet isoksi hengellisesti, vaan ne naiset, jotka tuovat Raamatun mukaista uskoa tänne ovat näitä kasvaneita. - Eräs mies,
joka myös lueskelee palstaa silloin tällöin. En vaan aikaisemmin ole ajatellut asiaa tuosta näkökulmasta.
Meidän pitää kuitenkin muistaa, että paraskin meistä voi arvioida tällaisen palstan tekstejä ja niiden kirjoittajien motiiveja oikein tai väärin ja kaikkea siltä väliltä. "Ihminen näkee ulkomuodon, mutta Herra näkee sydämen". >> Seuraan kirjoituksia täysin puolueettomasti, eli en ole nainen, enkä mies tätä arviota tehdessäni. >>
Väite ei pidä paikkaansa. Ihmisen sukupuoli on oleellinen osa hänen ihmisenä olemistaan sikiöstä hautaan asti.- J.Edgar
raamatullista, patriarkaalista ajattelutapaa.
Naiset ovat hyviä uskovia, jos he eivät kyseenalaista Raamatun heille osoittamaa asemaa (pikku lokeroa) perheenpään palvelijoina, siivoajina, lapsentekokoneina ja lapsenkaitsijoina.
Hyvä nainen on nöyrä, tottelevainen eikä sotkeennu miesten touhuihin ja antaa silloin, kun mies sattuu haluamaan. - Missä tahansa
lukee tai kuule miesten ja naisten keskusteluja ja kirjoituksia uskonasioista, niin naisessa on oleellisena USKO, miehissä on tappelut ja kiistat oleellisena piirteenä, että taitaapa olla niin, että täällä maanpäällä alistettu ja huonomaksi leimattu astia onkin ensimmäisillä sijoilla Jumalan luona.
Jotakin on tapahtunut miesten ajattelutavoissa, sillä yhä useammin he kuvastavat pientä lasta ajauksiltaan ja tappelevat keskenään, kuka on viisaampi. Pötypuhetta..
Naisen logiigallahan sinä aloituksesi mielipiteesi ilmaiset..
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site495862Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.
Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers714585Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto464352SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun564131SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt913735Tytti Tuppurainen ollut aivan sekaisin viime päivinä
Pitäis varmaan tehdä huumetesti sille. "– SDP:n Tytti Tuppurainen väittää kirkkain silmin ja Antti Lindtman vierellään613255SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het502443Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?352349Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat422079En uskalla ees ajatella muru
Miten mulle ois käynyt näiden raskaiden vuosien aikana jos sua ei ois ollut 🥺😧❤️ Sä oot ollut mun henkisenä tukena iha131209