Pappi käytti hyväkseen ja

121045
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

On se kumma, kun enää edes kirkonmieheen ei voi hädän hetkellä luottaa. Heti ollaan käyttämässä hyväksi, kun luottamus on saavutettu. Tämä on tietysti yksittäistapaus, joka on tullut julkisuuteen. Mutta kuinkamonesta vastaavasta tapauksesta on vaiettu? Samanlaisia ne on, kuin me tavallisetkin tapaertajat. Linnaan tuollaiset tapaukset pitäs panna muiden hyväksikäyttäjien joukkoon ammatistaan huolimatta. Siellä hyväksikäyttäjät on kuulemma alinta pohjasakkaa.

Äänestä
  • Luin jutun uudestaan. Saihan se pappi puolivuotta ehdollista, mutta mielestäni se on liian pieni rangaistus hyväksikäytöstä. Ja vielä tuollaisessa asemassa.

    Äänestä

  • Järkyttynyt kirjoitti:

    Luin jutun uudestaan. Saihan se pappi puolivuotta ehdollista, mutta mielestäni se on liian pieni rangaistus hyväksikäytöstä. Ja vielä tuollaisessa asemassa.

    Hän tartutti uhriinsa myös sukupuolitaudin. Siinä on jo kyse ruumiinvamman tuottamisesta.

    Ja tämä kyllä osoittaa myös sen, että muitakin suhteita on ollut. Millaisia, sitä ei uutinen kerro.

    Äänestä

Piispat ovat tienneet asiasta, mutta koittivat piilotella asiaa. Vasta kun tuli maallisen oikeuden tuomio, oli pakko toimia ja erottaa pappi.

Äänestä

Esim. lestadiolaispappi? Kiinnostaa siksi että olen ko. järjestöön kuuluvien edesottamuksia näissä seksiasioissa kuullut aikaisemminkin!?!

Äänestä
  • Kyseessä ei ole minkään herätysliikkeen eikä järjestön pappi vaan kirkon tavallinen seurakunnanpaimen.

    Äänestä

kansankirkkomme toiminnasta.

Äänestä
  • kirkosta, eli voi olla näinkin ? Pappi tuttuni on kertonut naisten olevan kuumana häneen juuri pappeuden johdosta. "pappi panee"

    Äänestä

  • Arska kirjoitti:

    kirkosta, eli voi olla näinkin ? Pappi tuttuni on kertonut naisten olevan kuumana häneen juuri pappeuden johdosta. "pappi panee"

    kyllin yksinkertainen ko. tapahtumiin. Ateistinaiset eivät ole niin tyhmiä, jotta pappi panisi vahingossa monta kertaa rupisella kullilla.

    Äänestä

  • Arska kirjoitti:

    kirkosta, eli voi olla näinkin ? Pappi tuttuni on kertonut naisten olevan kuumana häneen juuri pappeuden johdosta. "pappi panee"

    Keski-suomessa kierteli aiokoinaan ns. jeesus-seura. jossa papit pitivat kesaisin telttakokopuksiaan, ziunasivat naisia ja kerasivat perintoja jeesuksen nimiin.
    \
    Tietenkiin papit olivat rahastonhoitajia.
    olin silloin pikkupoika ja ihmettelin miksi lopussa meidan ajettiin pois.

    Asia selvisi seuraavana aamuna kun nilsian poliisi pidatti papit, joista paapappi sai 4,5 v ja kuopion piirin pappi 2,5 vuotta kuritushuonetta alaikaisiin sotkeutumisesta.
    \
    \Papit ziunailivat naisvakea kitsailematta, lapsista mummoihin asti. Ja perinnot vaihtoivat omistajaa..

    Paapappi jatkaa viela toisessa lahkossa.
    Kuopion piirin papi osti autoliikkeen kateisella linnasta palattuaan.. liike topimii vielakin.

    Äänestä

Armoitetut ovat olleet aina kuuluja haureuksistaan.Onneksi tälläkertaa tuli vähän takaisikin.Väitetään Ber Brahen joskus suuttuneen Mauno II Tavastin päälle siksi paljon tämän haureuksistaan,että siksikin antoi määräyksen raunioittaa Kuusiston linnan.Rippikoulu tyttö Kyllikki Saari surmattiin vuonna 1953.Hänen ruumiinsa löydettiin suohon kätkettynä sattumalta,kovan etsinnän jälkeen.Ehkä suurimpana epäiltävänä oli Kyllikin Rippi pappi joka muutti muualle myöhemmin työhön. Oliko tapauksessa niin voimakkaat tekijät,ettei tuomioon riittänyt resulsseja?Omasi lisäksi tässä on vain kaksi tunnettua esimerkkiä.Raiskausten lisäksi tulee ilmaan vaikka kuinkapaljon muutakin,yhteiskuntamme moraalista jäsenineen ja uskottavuuksineen.

Äänestä

Papit ja muut saarnaajat ovat kautta maailman sivu, käyttäneet uskontoa aseenaan. Lukeneet raamattua kuin piru virsikirjaa.
Vedonneet uskontoon ja sitä kautta saanet alistettua, niin köyhän tietämättömän kansan tahtoonsa kuin yksilönkin pelotettua.
Helvetti ja ikuinen tuli odottaa niitä jotka ei papin sanasta tokene.
Kuinka maallisesta viasta voisi joutua kärsimään iankaikkisesti.
Mietippä sitä.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


tartutti taudin! kirjoitti:

http://www.iltalehti.fi/uutiset/200805137648375_uu.shtml

Eli iltalehden uutinen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu