Tuntekaa raamattunne
................
10175
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
on ainakin hyvä vaakuna, siis heraldisesti oikein suunniteltu. Vissiin joku pätevä heraldikko ollut asialla. Mitähän se liekki kuvaa? Pyhää Kolminaisuuttako?
että pitäisi tuntea Raamattu vaiko että pitäisi tuntea vapaa-ajattelijoiden käsitys Raamatusta?
Uskovaisten käsityshän on justiinsa sitä, että vaikka tekstissä sanottaisiin mitä, niin asiat kierrellään ja kaarrellaan halutunlaisiksi. Jos luet nuo epäkohdat ja senkin jälkeen vielä väität, ettei siinä vihkossa mikään kuse, niin sinulla todellakin on ihka-aidot uskovaisen aivot. Ja niistä aivoista on turha etsiä järjen hiventäkään.
Vilpitön tukesi lämmittää meiltäni.
vaan alakuokkalaisen viisastelua.
vain faktaa.
Jer. 13:14 "Ja minä murskaan heidät, toisen toistansa vastaan, sekä isät että lapset, sanoo Herra. Minä en sääli, en säästä enkä armahda, niin että jättäisin heidät hävittämättä."
---
Älä epäile hetkeäkään että tuo ei pidä paikkaansa. Jumala antaa ihmisen tuhota itsensä sillä se ei ole mahdollista saada iankaikkista elämää synnin valtaamassa elämässä. Se on mahdottomuus..
Teille saa puhua asioista kuin alakoululaisille konsanaan.. ja tuskin ymmärrätte sittenkään..
itsestäsi vaan, uskovainen.
Nuo kaikki esimerkit ovat irrotettu asiayhteydestään pois.
Tosi hölmöjä he, jotka noin huonoilla aivoilla ovat varustettuina. He ovat todennäköisesti vammaisia muuussakin ajattelussaan.
Ainakin heidän pääjehunsa, joka esiintyilee sillontällön paneelikeskusteluissa. Liekkö itse lukutaitonenkaan?
1. Moos. 7:2-4,10 ilmoittaa Nooan keränneen arkkiinsa seitsemässä päivässä vähintään yhden parin jokaisesta eläin-, lintu- ja hyönteislajista. Eri lajeja löytyy maailmasta, hyönteislajit mukaanlukien, noin 10 miljoonaa. Otettaessa kaksi yksilöä per laji, lastattavien organismien määräksi tulee 20 miljoonaa, mikä merkitsee, että arkkiin lastattiin melkein 2000 yksilöä minuutissa, yli 30 yksilöä sekunnissa, arkin yhdestä ainoasta ovesta, yötä päivää seitsemän vuorokauden ajan.
No, tämähän on yksi tunnettu raamatun "totuus", tämä Nooan eläinkunnan pelastus. Teidän mielestänne on faktaa, että näin tapahtui. Tuossa tekstissä on myös faktaa ja sen perusteella voikin sanoa, että faktaa on se, että tuo tarina ei ole totta. Mutta teidän mielestänne tuokin tarina on totta, jos sen vaan lukee kokonaisena raamatusta.
Onkos se teidän jumalanne kaikkivoipa, joka tietää tulevankin?
Hes. 26:15-21 -- Jumala ennustaa Tyyron kaupungin tuhoutuvan, ja olevan ikuisesti raunioitettu. Nebukadnessar ei silti koskaan onnistunut valtaamaan Tyyroa, ja kaupunki on olemassa, asuttuna, vielä tänäkin päivänä.
Kaikkivoipa pystyy ihan mihin tahansa:
2. Moos. 17:14 -- Jumala ilmoittaa 'pyyhkivänsä pois amalekilaisten muiston taivaan alta.' Amalekilaisten muisto on tästä huolimatta pysyvästi säilytettynä Raamatussa tänäkin päivänä.
Joku on kusettanut teitä:
Oliko Jeesus itse Saatana? Saatana, jonka lempinimi Lucifer merkitsee "valontuojaa" tai "kointähteä", kuvataan Raamatussa "kointähtenä", joka toivoo "nousevansa taivaaseen" (Jes. 14:12-13). Yllättävänä käänteenä Jeesus, joka tässä vaiheessa on noussut taivaaseen, paljastaa silti Raamatun lopussa: "Minä olen Daavidin juurivesa ja hänen suvustansa, se kirkas kointähti" (Ilm. 22:16).