Mistä luotettava alkometri?

Joka näyttää todellisia lukemia vrt. poliisin alkometri. Itse olen helvetin tarkka, etten aja kännissä. AINA EHDOTON 0:lla!

Joku alkometri mikä ei maata hinnallaan kaada mutta ole lelu.

Olisi hyvä varmistaa silläkin viihteen jälkeen että on 0 vaikka laskemallakin sen tietää...
43258
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Haluat siis halvan ja hyvän? Osta kaksi.

Kalliimmatkin toimivat vain, jos satut muistamaan kalibroida ne tarpeeksi usein. Eikä sekään välttämättä riitä.

Ainut suhteellisen turvallinen tapa taitaa olla käydä poliisiasemalla viheltämässä. Siellä sen muistaakseni voi sentään ilmaiseksi tehdä. Omalla autolla sinne ei ehkä kannata mennä, niin kuin joku oli tehnyt (ja sitten mittari heilahtanut pikkasen kakkosen paremmalle puolelle). :)

Äänestä

Tässä hyvä:
http://www.liitin.fi/index.php?node_id=1170

Halvan saatkin sitten jostain marketista tai autotarvikeliikkeestä.

Toki halvallakin pärjää, mutta ne pitää muistaa tarkastaa aina ennen todellista käyttöä, mielellään edellisenä iltana. Vanha konsti on juoda nopeasti pullo keppanaa, odotella jonkin aikaa, huuhdella vielä suu vedellä ja puhaltaa. Jos näyttämä on noin 0,2 promillea, on näyttämä suurin piirtein ok. Nyt tiedät, että se rimpulamittari toimii jotenkin ja näyttää lukemaa pienellä alkoholimäärällä. Krapula-aamuna puhaltaessasi jätä ajamatta mikäli mittarin viisari edes värähtää.

Äänestä

mikään ei ole luotettava älä siis tulhaa rahjoasi niihin vaan nauti elämästä, käytä rahat kossupulloon ja mene koeajamaan porchea

Äänestä

Tossa on luotettavaa testitulosta parhaista alkometreistä. Dignitan AM-7 Pro ja Dräger 3000 olivat luotettavimmat laitteet suhteessa Ruotsin viranomaisen tarkkuusalkometriin.

http://www.dignita.fi/File/Test_alkomätare_Teknikens_Värld_nr_13_juni_2013.pdf?rnd=1371619489

www.alkometri.fi

Äänestä

Kommentoi aloitusta


autoilija. kirjoitti:

Joka näyttää todellisia lukemia vrt. poliisin alkometri. Itse olen helvetin tarkka, etten aja kännissä. AINA EHDOTON 0:lla!

Joku alkometri mikä ei maata hinnallaan kaada mutta ole lelu.

Olisi hyvä varmistaa silläkin viihteen jälkeen että on 0 vaikka laskemallakin sen tietää...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu