Liitonarkki löydetty

7810
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Etiopiassa tosiaan on jonkilainen liitonarkki tai liitonarkin kopio, joka liittyy Koptikirkon Jumalanpalvelukseen. Jotkut uskovat sen olevan aivan tuon Saban kunigattaren ajoilta peräisin.
Koptikirkko on osannut tehdä jumalanpelvelut kiinnostavaksi tuollaisten pyhien esineiden kautta, joita siellä lienee koko joukko erilaisia Pyhien juttujen ympäröimiä sakramenttitavaroita.

Äänestä
  • Liitonmajan, Jerusalemin temppelin liitonarkin piilotti Profeetta Jeremia jonnekkin Jumalan kätkemään paikkaan, ja niiden tilalle tehdyt, Uuden Liiton liitonarkin, on joku 'löytänyt' jostakin Beetlehemistä luolaan kätkettyinä, jossa on jotain Jumalanpalvelustoimintaa vieläkin.

    Uuden Liiton liitonarkissa 'kerubimit eivät enää valkosiivillään peitä armoistuinta!'
    "Laki on tullut Mooseksen kautta, armo ja totuus Jeesuksen Kristuksen kautta!"

    Äänestä

  • nettari kirjoitti:

    Liitonmajan, Jerusalemin temppelin liitonarkin piilotti Profeetta Jeremia jonnekkin Jumalan kätkemään paikkaan, ja niiden tilalle tehdyt, Uuden Liiton liitonarkin, on joku 'löytänyt' jostakin Beetlehemistä luolaan kätkettyinä, jossa on jotain Jumalanpalvelustoimintaa vieläkin.

    Uuden Liiton liitonarkissa 'kerubimit eivät enää valkosiivillään peitä armoistuinta!'
    "Laki on tullut Mooseksen kautta, armo ja totuus Jeesuksen Kristuksen kautta!"

    silloin kun Yeshuan hauta ovi oli jo avattu: arkku auki siis.

    Äänestä

"arkeologien ei pitäisi käyttää aikaa myyttien jahtaamiseen."

Äänestä
  • onhan koko raamattu ihmisen mielikuvituksen tuote.

    Äänestä

10 käskyä.

Äänestä

Temppeli-instituutti tekee kaikki esineet valmiiksi Tänä vuonna on tehty valmiiksi ylimmäisen papin otsatiara.Jokainen esine kestää kauan valmistaa.
http://www.templeinstitute.org/

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mitä nyt? kirjoitti:

http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/200805147653836_ul.shtml

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu