Selibaattiin valmiutta?

Käväisin kesän lopuksi Ruotsissa morjestamassa vanhoja feministikavereita. Nyt he suunnittelevat alustavasti selibaatti-kampanjaa naisten ahdistelun ja pornon kieltämiseksi huomattavasti nykyistä tiukemmin laein. Eli miehet eivät saisi seksiä, ennen kuin lakiuudistukset on luvattu viedä läpi. Olisiko täällä Suomessakin kannatusta samanlaiselle seksilakolle?
14618
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

...ne sovinistimiehet saa paremmin levähdettyä öisin ja jaksaa tehdä entistä enemmän töitä ;-)

Nimim. väsyneenä eilen illalla vaimon suostutteluista huolimatta nukahtanut...

Ilmeisesti feministeillä on sitten miesten suhteen seksuaalisesti vähemmän aktiivisuutta, kuin naisilla keskimäärin, koska tuo vanha stereotypia miehestä "hanakampana" ja "äkimmin kärsivänä" osapuolena seksin suhteen elää - etenkin ruotsissa...?

No... voihan olla niin, että kunnon feministi turvaa sisarten väliseen solidaarisuuteen Ruotsissa, jos tilanne käy vaikeaksi...


(

Äänestä

..mutta mahtaneeko toteutua?

Äänestä

...

Äänestä

Kuules mun puolesta te feministit voitte alkaa vaikka elinikäiseen seksilakkoon.Itseasiassa mitä pikemmin,sitä parempi.
Eipä ainakaan tulisi vahingossakaan sekaannuttua moiseen ongelmapesäkkeeseen.

Ehkäpä sillä olisi suotuisa vaikutus ihmiskunnan geeniperimän kannaltakin,mene ja tiedä... :D

Äänestä

Kyllä minä kannatan. Minun muija aineski sais pitää edes vähän taukoo. Ei olla ennää nuoria ja silti se on aina raahaamassa kottiin ohjeita siitä, miten vanhemmatki ihmiset vois rakastella. Mie kun en ennää nii viittis.

Äänestä

Se ei vaikuta minuun mitenkään, omin käsin pääsee helpoimmin, nopeimmin, turvallisimmin ja ennenkaikkea vaivattomimmin siitä "paineesta" eroon.
On ihan helvetin paljon turhaa vaivaa mennä ensin baariin tupakansavuun ja humalaisten sekaan kuuntelemaan järjettömän lujalla soivaa musiikkia ja yrittää saada sieltä joku kuppainen akka mukaan kämpille ja sitten vielä pitäisi tehdä kaikki "työkin" vielä. Aikaa, rahaa ja vaivaa menee ihan järjettömät määrät!

Omin käsin tarpeesta pääsee muutamassa minuutissa ohi ja sen jälkeen taas voi keskittyä tärkeämpiin asioihin ilman pelkoa 18 vuoden velkavankeudesta, ilman pelkoa raiskaussyytteistä, ilman pelkoa taudeista ja ilman pelkoa että nainen sattuu olemaan jokin psyko joka leikkaa nukkuessasi munat irti...

Äänestä
  • Mitä sinä sitä munien poisleikkaamista pelkäät? Kerranhan se vain kirpasee ja sitten saat olla rauhassa niistäkin ongelmista. Ei tarvitse edes hankkia känsiä kouraan.

    Äänestä

  • Paljastui.

    Äänestä

No olen kyllä ihan samaa mieltä muiden vastaajien kanssa, että ihan hyvä idea. Kannatan ilman muuta yhteiskunnallista aktiivisuutta, jossa otetaan voimakkaasti kantaa, kuitenkin väkivallattomalla tavalla. Veikkaanpa tosin, että aika harva näistä lakkoilijoista on sellaisessa yhteiskunnallisessa asemassa, että pääsisi oikeasti vaikuttamaan päätöksentekoon. Ainakaan minuun se ei vaikuttaisi mitenkään, kun en muutenkaan koskaan saa. En kyllä kovin vaikutusvaltainenkaan ole, että eipä silti. Itse asiassa olisi kivempaa, jos eivät muutkaan saisi. Olisi kohtalotovereita.

Mielenkiintoista sinänsä, että feministikaverisi haluavat rajoittaa ihmisten oikeutta päättää omasta kehostaan. (Siis viittaan pornon kieltämiseen.) Ymmärrän toki perusteetkin. Asiahan on kovin näkyvä, mutta voisi tietysti ajatella, että joitakin oikeasti merkittäviäkin yhteiskunnallisia tavoitteita voisi samalla ajaa. En mitenkään ymmärrä, miten porno on aina niin sangen iso asia, mutta ehkäpä vika on siinä suhteessa minussa, kun en ole mikään asiantuntija.

Äänestä

,,,

Äänestä

kkk

Äänestä

...

Äänestä

Mahtaisiko toi selibaatti muuttaa näiden naisten elämää mitenkään? Oliskohan niin, että tuo idea on syntynyt pikemminkin vapaaehtoisesta pakosta? Miten tuollainen mahtaisi toimia parisuhteessa, koska aika vaikea miehen olisi ymmärtää miksi häneen tällainen boikotti kohdistetaan. Heh, kuulostaa hieman viattomiin siviileihin kohdistuvalta terrori-iskulta.

Mitenköhän kauan ne naiset mahtavat sitä boikottia ylläpitää, katkeraan loppuun asti? Ovatko lesbotkin mukana? Only in Sweden!

Äänestä

Kuka kontrolloi etteivät lakkorikkurit pääse harrastamaan seksiä?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Peppi kirjoitti:

Käväisin kesän lopuksi Ruotsissa morjestamassa vanhoja feministikavereita. Nyt he suunnittelevat alustavasti selibaatti-kampanjaa naisten ahdistelun ja pornon kieltämiseksi huomattavasti nykyistä tiukemmin laein. Eli miehet eivät saisi seksiä, ennen kuin lakiuudistukset on luvattu viedä läpi. Olisiko täällä Suomessakin kannatusta samanlaiselle seksilakolle?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu