kaasulaittesta

urho ja annikki

hei! kummallakaan meistä ei ole aikaisempaa kokemusta mistään kaasuvehkeistä. olisimme kiitollisia jos voisitte jotain perusjuttuja mainita. mitä se koeponnistus tarkoittaa? onko se joku testaus? muutamat turvallisuusohjeet tulisivat tarpeeseen. vaunussa on trumatic sl 3002, toimiikohan se ollenkaan sähköllä vai pelkästään kaasulla? joku puhallin siinä ainakin hurisee ihan akkuvirralla. mainitsen vielä että ostimme tänä keväänä ensimmäisen vaunumme ilman omistajan opastusta ja käyttöohjeita. kiitokset kaikille jo etukäteen!

3

873

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Truman ilmalämmittimien nykymalleihin ei SL alku näytä sopivan. S3002 sen sijaan löytyy ja sen ohjeet löydät osoitteesta kotimaan murteella:

      http://www.caravantukku.fi/webkatalog/kayttoohjeet/S3002 5002.pdf

      Tämä lienee suurin piirtein samaa ideaa noudattava kuin Sl sarjakin.

      Kuvittelen useimpiin S-sarjan Truman lämmittimiin saatavan sähkövastuksen lisävarusteena. Karavaanari kaupoissa tietävät asiasta ja täälläkin varmaan saat vielä lisätietoja viikonlopun aikana. Valitettavasti minulla on aina ollut Truman C-sarjan lämmittimiä joten S-sarja on vain kuulopuheiden varassa.

      • Koeponnistus unohtui, siinä testataan kaasuputkisto ja käyttölaitteet isommalla paineella kuin normaali käyttöpaine joka muistaakseni on 30 mmvp (millimetriä vesipatsasta). Tämä tarkastus lienee syytä suorittaa aika-ajoin koska vaunu on liikkuva kapine ja tärinä lämpötilan vaihteluiden lisäksi saattaa nopeuttaa putkiston/letkuston vanhenemisilmiöitä. Lienee olemassa joku suosituskin tarkastus välistä, olisikohan 2 vuotta? Häpeäkseni tunnustan olevani hieman huolimaton ja tarkastusvälin pääsevän joskus vähän pidemmäksi.


    • ois....

      joitain turvallisuus ohjeita
      http://www.karavaanarit.fi/karavaanimatkailu/turvaopas/turvallinen_matkailuajoneuvo/
      Kannattaa kysyä jostain karavaanihuollosta ns. ylläpitotarkistuksen hinta eli koeponnistus ja jääkaapin poltinpudistus. Suositellaan joka toinen vuosi vähintään.
      Trumatic SL3002 on saatavissa Ultra Heat 2000w sähkövastus, todennäköisesti teillä ei sitä ole, ellei löydy lähiseinästä termostaatin säädintä.
      Lue lisää http://www.caravantukku.fi/webkatalog/kayttoohjeet/kayttoohjeet.start.htm

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pehmeää laskua

      Sinulle. Muutaman kilsan päästä. Mieheltä, joka salaa välittää.
      Ikävä
      90
      3474
    2. Nainen olet minun

      Olen ominut sinut itselleni, täysin itsekkäistä syistä. Haluan rakastella sinua nainen, toivottavasti sinäkin minua. Oli
      Ikävä
      44
      2857
    3. Sille ei voi enää mitään

      Miten kaikki meni aiemmin. Oon aivan lukossa 🔒 Tuskin uskallat enää mitää tehdä. Ehkä pitää luovuttaa vaan.
      Ikävä
      74
      2366
    4. Mukavaa päivää

      Miehelle 🖕❤️‍🔥 Kahvia ja kävelylle🌞
      Ikävä
      61
      2318
    5. Harmi jos ei enään nähdä

      Ehkä se on parempi näin kuitenkin. Ehkä jotain uutta löytyy. Uskon ja toivon että olet onnellinen. Sinussa on kaikki
      Ikävä
      51
      2261
    6. Miten suhtauisitte jos kaivattunne sanoisi, ettei hänestä ole seurusteluun

      mutta seksi, hellyys ja yhdessäolo kelpaa kyllä??
      Ikävä
      116
      2246
    7. Kunpa minä tietäisin

      Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv
      Ikävä
      21
      2133
    8. Vau miten upea nainen!

      Näytit todella tyrmäävältä. 🤩😍 En meinannut saada katsettani irti sinusta.
      Tunteet
      20
      2077
    9. Merja Kyllönen: Ero

      Joko uusi kierroksessa
      Suomussalmi
      114
      1966
    10. En voi sanoa että toivon sinulle hyvää.

      Ei meitä ole tarkoitettu yhteen.
      Ikävä
      62
      1964
    Aihe