Eeppinen Re-Make ketju

ggdgdgdshj

Nykyäänhän hollywood suoltaa aivan liikaa re-makeja. Ulkomaisia elokuvia amerikkalaistetaan ja vanhoista elokuvista on aivan pakko tehdä uudet versiot. Pannaan vaatimuksiksi että elokuvan on oltava nimetty kuin edeltäjänsä ja juonen on noudatettava samaa kaavaa. Ongelmallista on, jos elokuva on filmattu esim. Paan tähän 5 eri re-make listaa: top 5 esikuvaansa huonommat mutta hyvät-, esikuvaansa paremmat-, Esikuviensa kanssa yhtä hyvät-, kaiken kaikkiaan parhaimmat ja kaiken kaikkiaan huonoimmat Re-maket.

Top 5 esikuvaansa huonommat mutta silti hyvät re-maket:

1: Dawn of the dead - alkuperäinen on yksi lempielokuviani. Tämä re-makekin on jo supertasoa, muttei yllä Romeron ohjauksen kyynisyyteen.

2: Night of living dead. Sama kuin edellisessä.

3: Texasin moottorisaha murhat - Todella hyvä re-make todella hyvästä elokuvasta. Alkuperäiselle nyt vaan on aika vaikea pärjätä.

4: Jali ja suklaatehdas - Tämä Burtonin versio on ihan hyvää viihdettä ja satuilua. Alkuperäinen menee camppinä sitten jo viihdyttävyytenä ohitse.

5: Kauna - Mukavaa kauhuviihdettähän tämä jenkkkiversiokin oli, vaikkei kyllä japanilaiselle pärjää millään normeilla.

Top 5 esikuvaansa paremmat re-maket:

1: The thing - No se ensimmäinen filmatisointihan menee lähinnä camppina. Carpenterin versio tulvii paranoijaa ja on visuaalisestikin huikea.

2: Kärpänen - Tämänkin alkuperäinen versio menee lähinnä camppinä. Tämä kasariversio on yksi dramaattisimmista ja ahdistavimmista näkemistäni elokuvista tiedenmiehen muuttuessa asteittaisesti kärpäseksi, yhdeksi niljakkaimmista ja halveksituimmista eläimistä mitä maa päällään kantaa.

3: Vaaleanpunainen pantteri - Alkuperäinen versio on tylsä. Vaikka inhoankin Steve Martinia, on tämä Vaaleanpunaisen pantterin uusiversio kyllä alkuperäistä parempi. Tällehän jopa nauraa. Alkuperäisen version jatko-osat ovat loistoviihdettä.

4: Amityville horror - Säikähtelin pitkin poikin tätä re-makea. Alkuperäinen oli hiton lässähtänyt tähän verraten.

5: The Ring. Amerikkalaisten re-make on tunnelmallisempi ja visuaalisesti upeampi kuin tylsähkö alkuperäinen japanilainen.


top 5 esikuviensa kanssa yhtä hyvä re-maket:

1: Scar Face - Vuoden 1932 Scarface on selvästikin Al Pacinon klassikon esikuva nimeä ja juonta myöten. Al Pacinon elokuva sijoittuu kasari-miamiin ja on draamallisesti vahvempi. 1932:n vahvuutena on historiallinen ulottuvuus.

2: House on haunted hill. Alkuperäinen elokuva on loistavaa camppiä ja uusinta versio on sitten jo kauhunakin ihan hyvää.

3: King Kong. Alkuperäinen 1933 King kong on hiton viehättävä ja upea elokuva. Peter Jacksonin versio on myös yksi viimeaikojen parhaista elokuvista.

4: Hyökkäys poliisiasemalle. Alkuperäinen versio oli mukavan synkkä ja alkeellinen. Uudemmassa osassa juoni ja toiminta on parempaa, ja lumisateessa kiiluvat lasertähtäimet tuovat tunnelmaa.

5: Apinoiden planeetta - Molemmat versiot ovat erinomaisia. Sellaista muka älykästä roskaa, joiden kriittistä näkökulmaa oikein alleviivataan. Alkuperäisen elokuvan tunnelma on kolhompi. Burtonilla mielestäni taas juoni pysyy paremmin kasassa ja on mielenkiintoisempi.

Top 5 kaiken kaikkiaan parhaat re-maket:

1: Dawn of the dead
2: Night of the living dead
3: Scar face
4: The thing
5: Kärpänen

Top 5 kaiken kaikkein huonoimmat re-maket:

1: Psycho - Ensimmäinen Psycho on yhä yksi parhaista kauhuelokuvista. Tämä re-make jotenkin hukkaa tunnelman täysin.

2: Kauna 2 - Japanilaiset kaunat ovat lempikauhujeni joukossa. Tämä amerikkalainen versio on floppi.

3: Wicker man - Siis ei helvetti, miksi tästä alkujaankaan piti mennä tekemään re-make kun alkuperäisen ahdistavuuteen on melkolailla mahdotonta päästä nykykonstein. Olisi ehkä omana elokuvanaan huumorina mennyt, mutta tahrattava vanhan mestariteoksen nimi. Se saa vihaamaan tätä re-makea.

4: Ocean's eleven- Paskasta leffasta on vaikea saada hyvää re-makea.

5: The Pulse - Sama kuin edellisessä.

3

645

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Max T W
    • pxä

      Itselläni ei ole yhtä kattavaa top5-listaa joka kohtaan laittaa, ainoastaan pari mielipidettä.

      - Ensinnäkin, Ocean's Eleven on niitä harvoja tapauksia jolloin paskasta alkuperäisestä on nimenomaan onnistuttu tempaisemaan rankalla dramatisoinnilla parempi remake jossa on kepeä meininki ja nasta loppuylläri.

      - Thingistä ja Kärpäsestä olen tismalleen samaa mieltä. Samoin Wicker Manistä.

      - Texas Chainsaw Massacresta olen eri mieltä. Remake olisi saanut jättää tekemättä. Alkuperäisen pikkubudjetilla aikaansaatu rosoisuus jättää muitta mutkitta varjoonsa uusintaversion muka-nuorekkaan musavideomeiningin.

      - Lisäksi tekemättä olisivat saaneet jäädä The Fog, Hills Have Eyes ja Rob Zombien Halloween.

      - Scorsesen The Departed ei saa unohtua tästä keskustelusta. Omasta mielestäni se on samalla viivalla alkuperäisen Infernal Affairsin kanssa. Originaali on tiukasti kerrottu poliisijännäri, remake puolestaan lavealla ja rauhallisemmalla pensselillä maalattu henkilödraama.

      - Carpenterin alkuperäinen Hyökkäys poliisiasemalle on periaatteessa remake Howard Hawksin Rio Bravosta. Ovat myös sen verran erilaisia että omalla listallani asettuvat samanarvoisiksi. Parin vuoden takaisessa remakessa en tykännyt siitä että roistot muutettiin persoonattomista katujengiläisistä korruptoituneisiin kyttiin.

      - Ja kyllä tämä Daniel Craigin tähdittämä Casino Royale oli paaaaaaljon paljon parempi kuin se 60-luvulla tehty megafloppi. Älä kieltäydy kahdesti on puolestaan aika turha verrattuna Pallosalamaan.

      • Hollywoodin A-luokan

        näyttelijät ovat näyttelemässä siinä elokuvassa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      72
      4944
    2. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      11
      3359
    3. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      20
      2645
    4. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      57
      1707
    5. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1566
    6. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1336
    7. Mitä meidän välillä

      Tulee tapahtumaan vai tuleeko mitään?
      Ikävä
      94
      1312
    8. Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa

      Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.
      Maailman menoa
      219
      1103
    9. Hiljaisuus

      Tarkoittaa välinpitämättömyyttä, henkistä väkivaltaa ja kiusaamista. Olet valinnut hiljaisuuden.
      Ikävä
      71
      1005
    10. IS Viikonloppu 29.-30.11.2025

      Antti Skytältä 3-tasoinen ristikko. Pääkuvassa on harhauttava elementti, mikä saattaa hidastaa myös muiden kuin minun ra
      Sanaristikot
      51
      889
    Aihe