Kiinalaisen kaupungin Beichuan lähistöllä olevan joen pelätään tulvivan yli äyräiden ja täyttävän kaupungin vedellä. Tuhannet ihmiset ovat kiivenneet turvaan korkeammalle. Koko kaupunki on evakuoitu.
http://news.bbc.co.uk/2/hi/asia-pacific/7406109.stm
http://news.bbc.co.uk/2/hi/asia-pacific/7406109.stm
Vastaukset 8
Vanhimmat
Suurin ongelma ei ole ilmastonmuutos vaan liiallinen väestönkasvu.
Sata vuotta sitten ihmisiä oli alle 2 miljardia. Kolmekymmentä vuotta sitten yli 3 miljardia ja nyt ollaan lähelklä 7 miljardia ja parinkymmenen vuoden kuluttua meitä on lähemäs 20 miljardia. Väesto siis lisääntyy ekspotentiaalisesti.
Tulevaisuudessa ruoka ei riitä edes teoriassa ja pahimmilla alueilla esiintyy kannibalismia sillä muuta syötävää ei ole kuin lajitoverit.
Ainoa pelastus on että väestönkasvu pysähtyy ja kääntyy laskuun kulkutautiepidemiaan tai jonkin luonnonmullistuksen avulla.
marsiin ? Jos vaikka maapallo pelastuis.
Joki on jo noussut yli penkkojen ja sen pelätään peittävän kaupungin alleen. Pelastajat joutuivat keskeyttämään pelastustoimet ja juoksemaan karkuun pelastettavien jäädessä loukkuun ja luultavasti hukkuen vaikka selvisivät hengissä näin pitkään maanjäristyksestä.
"Olimme kuvaamassa kun miestä oltiin vetämässä turvaan tuntien kaivamisen jälkeen ja pelastusryhmän piti jättää hänet ja juosta karkuun.", kertoo BBC:n toimittaja Paul Danahar.
Tosi hirvittävä tilanne siellä! Heitä pitäisi auttaa mahdollisimman paljon. Enemmän väkeä auttamaan. Jokainen pelastettu henkilö on ihme todella.
sinä voitkin ensimmäisenä rientää sinne auttamaan kuin superman konsanaan!
Mitäs, jos itse olisit vaikkapa kyläilemässä ollut siellä tai jos täällä tulisi jossain vaiheessa sama tilanne, haluaisitko apua? Mieti vähän, itsekäs?
Oliskos mitään isoa patoa murtumassa. Tiedätkö yhtään. Kun oli semmosta että huhuiltiin että meinas olla. Mut ei kais si ollukka. Mikä nyt tilanne.
Ihmiset oli niin järkyttyneitä kaikesta ja sitten kerrottiin joen tai järven tulvineen ja kaikki pakeni tai evakuoitiin, mutta nyt kai jatketaan pelastustöitä jälleen. Vaarana on että maanjäristys on heikentänyt patoja ja ainahan voi tulla kohtalokas jälkijäristys, mutta näillä näkymin ei välitöntä padonmurtumanvaaraa ainakaan mainittu.