syön diapameja 10 mg korkeintaan 3 kertaa päivässä ja opamoxeja 15 mg 2 kertaa. en haluaisi että tulis hirvee tole ettei ne vaikuta lainkaan. Niin auttaako jos yhtenä päivänä syön pameja, toisena opamoxeja. säilyykö niiden teho. vai pitäääkö olla täysin bentsottomia päiviä?
bentsot
lääkeprinsessa
7878
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
bentsottomia päiviä. Itse syö opamoxeja 15 mg. 1-2 krt päivässä on suositus, mutta välillä tulee vedettyä kuin karkkeja. Ei enää samaa vaikutusta ja viekkareita tulee alussa kun on ilman. Henkinen riippuvuus on mahdollisesti pahempi kuin fyysinen. Mihinkään ei uskalla lähteä ilman lääkepurkkia. Ja niitä kavereiden nappeja ei ehkä kannata alkaa popsimaan, vaan juttele lääkärin kanssa sulle sopivasta lääkityksestä.
Kumpikin vaikuttaa aivoissa samoihin asioihin ja siksi ne kumpikin synnyttävät samaa toleranssia bentsoihin. Jos haluat välttää toleranssia niin pidä tarpeeksi välipäiviä ilman mitään bentsoja.
"Jos haluat välttää toleranssia niin pidä tarpeeksi välipäiviä ilman mitään bentsoja...."
Kuinka paljon noita välipäiviä (tunteja) pitää pitää välttääkseen toleranssia?
pitäisi pitää taukoa.
...päivittäin käyttämään???? Toleranssi ei ole noussut minulla. Edelleen käytän puolta pienempää annostusta kuin on määrätty. Olen viisi vuotta käyttänyt.
Turhaan jauhetaan toleranssin noususta jne. Edelleen se lähtee immeisen omasta päästä. Henkinen riippuvuus todennäköisempää. Sen kanssa täytyy oppia elämään.
En minäkään lähde ulos/immeisten ilmoille ilmoille ilman lääkettä. Sitä joudun harvoin ottamaan. Pääasia, että on mukana tarvittaessa.
Henkinen riippuvuus kyllä, muusta en tiedä.
Jotkut eivät jää pahaan koukkuun eikä tule toleranssia.
Toiset jäävät pahaan koukkuun.
Etukäteen on vaikea tietää kumpaan ryhmään kuuluu - siksi neuvotaankin varovaisuuteen.
Toisille riippuvuus tulee, toisille ei.
Yhdyn kuitenkin täysin jo tuolla aiemmin mainittuun mielipiteeseen siitä, että jos on tehnyt asiat sinuiksi lääkkeen kanssa ei koukkuun jää.
Vaatii mielenhallintaa tietäessään, että rauhoittavia joutuu käyttämään.
Tai sitten tosiankiin kun aivokemia ei kaikilla ole samanlainen niin koukuttavuus ehkä toisilla tosiaankin on. Tiedä häntä auttaako siinä sitten itsensä hallitseminen.
Mutta päivä kerrallaan.