Moi, tarkoitus olisi tuoda rantakirppu ruotsista, koska ovat siellä niin halpoja. Minulla ei vaan ole mitään käsitystä verojen määrästä tällaiseen autoon, enkä ole löytänyt apua mistään. Eli jos joku tietäis verojen määrän VW Beach buggyyn, niin olisin todella kiitollinen! Tehojahan autossa ei juuri ole, ja autot kirput ovat melko vanhoja. moottorin tilavuuskin jää alle 2litran.
Rantakirppu Ruotsista!!
kirppusetämies
98591
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
noin 600e vero ku ovat jo yli20v vanhoja nykyään saattavat olla jopa ilmaisia
Itsekantava kori on vaihdettu -> osista vaihdettu yli 50% -> tekninen idetiteetti muuttuu -> täytyisi täyttää uuden ajoneuvon vaatimukset.
Odottele siihen asti kunnes omavalmisteiden erillisrekisteri toteutuu.
Ettei kirppuja voi tuoda Ruotsista?
eikö siis oikeesti oo mahdollista tuoda sellaista ruotsista?
miksi tuoda kun suomestakin voi ostaa uuden katso kuvia www,pgo.fi
Toivottavasti pistit läpällä. en oo tollast kirppuu kattomas, vaan ihan sellasta vanhaaaaa volkkarii.
Onko tähän päivitettyä tietoa kellään! Siis saako ulkomailta tuodun rantakirpun rekisteriin suomessa?
Nykyisten säädösten mukaan autossa menee osienvaihtoprossat yli 50%.
Suomessakaan ei ole enää pitkiin aikoihin voinut tehdä tuollaista autoa kilpiin.
Kyllä saa. Ei ole kiellettyä..Konttorilla neuvotaan millä ehdoilla saa rekisteriin. Sitten voit päättää haluatko ryhtyä rumbaan.