Onko venyttelystä mitään hyötyä salitreenaajalle, joka panostaa tosissaan voiman ja lihasmassan kasvattamiseen? Onko järkevää venytellä paikat huolellisesti treenin jälkeen, että välipäivinä? Vai onko venyttely vain ajanhukkaa?
Venyttely
leksa-
8557
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Hyöty on siinä, että pumpissa olevaa lihasta kannattaa KEVYESTI venyttää, jolloin lihaskalvot venyy eikä "kiristä" lihasta kun lihas kasvaa.
Toinen hyöty on ennen kovia sarjoja tehdä NOPEA venytys, jolloin lihashermotus aktivoituu.
Muuten ajanhukkaa
kaverit, jotka eivät venyttele ovat ajan myötä jäykkiä kuin puupökkelöt. Kyse ei ole vain esteettisestä vaan myös liikkuvuushaitasta. Kävelystä tulee keinuvaa ja jäykkää. Mahtaa olla hyvä olo ja ilo kantaa sitä lihasmassaa silloin.
Yleensä johtuu siitä, että nimenomaan lihaskalvot ovat liian kireät, johon jo edellä annoin lääkkeen. Myös suuri massa toki muuttaa kävelyasentoa kehon muuttuneen painopisteen vuoksi.
Itse lihas ei veny venyttelyssä ollenkaan, vaan on lähinnä haitallista lihaksistolle ja etenkin nivelille.
Lihas ei siis tietenkään veny pituutta, esimerkiksi siten, että ennen 20 cm pitkä hauikseni on puolen vuoden venyttelyllä yhtäkkiä 40 cm pitkä. Lihas koostuu säikeistä, joiden filamentit menevät limittäin supistuessa. Treenin jälkeen jäävät lyhyempään tilaan, sisäkkäin. Venyttely palauttaa normaali pituuden.
Lihassolujen sisällä on aktiini- ja myosiinifilamenttien muodostamia pitkittäisiä myofibrillejä. Myofibrilleissä ovat peräkkäin asettuineina ns. Z-levyjen välissä n. 2,5μm pitkiä sarkomeerejä. Yksi lihassupistus voi kestää vain n. 0,1s. Lihaksen supistuessa yksittäiset sarkomeerit lyhenevät, kun aktiini- ja myosiinifilamentit liukuvat toistensa lomitse.
Eniten kai hyötyä urheilijille kuten yleisurheilijat ja painonnostajat.Lajit vaativat elastisuutta ja sanotaan että vähentynyt liikkuvuus voi ehkäistä voimantuottoa.
Jopa osa voimanstajista venyttelee vakavasti.
Kannattaa venytellä. Lihakset palautuu nopeammin ja loukkaantumisriski pienenee. Kova salitreeni ilman venyttelyä saa lihakset pian tosi jumiin.
Ei pidä paikkaansa. Tuolle väitteelle ei ole lukuisista tutkimuksista huomimatta saatu mitään näyttöä.
Venyttely tekee pahaa lihaksille!
Aloittelijat huom! Netissä pyörii kaikenlaista ihmesäätäjää, kuten nyt tämä venyttelyn vastustaja. Älkää uskoko kaikkea nielemättä ja varsinkin tällaiset IDIOOTTIMAISET neuvot kannattaa jättää omaan arvoonsa.
Venyttely palauttaa lihaksen normaalin pituuden, parantaa liikkuvuutta sekä aineenvaihduntaa. Siitä on vain ja ainoastaan hyötyä. Venyttelyn vastustaja huutaa tuossa, ettei tälle ole todisteita. No ei itsestäänselvyyksille tarvitsekaan olla todisteita.
Todisteita tarvitaan niiltä henkilöiltä, jotka väittävät tuollaisia ihmeellisiä asioita. Eli nyt nopeasti todisteita peliin, arvoisa venyttelyn vastustaja, tai nauretaan sut pihalle.