Saksalainen saippuasarja?

Muistaako/tietääkö kukaan aikoinaan kolmoselta tullutta saksalaista sarjaa. Kunnon draamasaippuaa. Tuli puhetta ja nyt en saa vain sarjan nimeä muistiin.

Kiitos
105677
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Oisko Marienhof? Tuli ainakin ekana mieleen.

Äänestä

varmasti Marienhofia kuten jo joku epäili. MTV3 lopetti sarjan tylysti kesken, Saksassa edelleen tehdään sarjaa, siellä ollaan jo tuhansia jaksoja edellä siitä mihin sarja Suomessa jäi.

Äänestä

Minulla on harmaa muistikuva Felix ja tytöt sarjasta, mutta en muista miltä kanavalta se tuli.

Äänestä

MITÄ AJANJAKSOO
ITTE MUISTAN TANKKINA SEURANNEENI VUORISTOSAIRAALAA JOSKUS 90-L PUOLIVÄLISSÄ

Äänestä

Moicca. Niin. Olen nyt pohtinut muutaman viikon Moiccaa täällä suomilandiassa. Mutta seuraava, kun moikkaa mua Moicca sanalla kannattais puhella, että se on vanha savolainen sana. Se tarkoittaa sotaa. Sota on siis tulossa. Help your self... Ja sitä rataa. Siis. Mika, XL- viitonen oli armeijassa samassa komppaniassa, kun minäkin. Hän ei käyttänyt pitkiä alusvaatteita telttaleirilla Santahaminassa, kun olimme metsässä yöpymässä. Ei kiinnosta. Mutta. Pocardi tarkoittaa vastauksena Moicca heippaan, että kattokaa netistä. Mistä minä tiedän. Kuulen mitä kuulen. Mietin mitä mietin. Hermot menee muutenkin. Kläptonin jorinoita olisi mukavampi kuunnella. Vetäkää Ruottinmalliin turvavyö mielessä päälle. Hermot ei voi enään mennä. Jos sota syttyy, niin menette Tuonelaan reippain mielin. Kolmosen saippua? Aika monta sieltä on tullut. 90- luvulla taisi tulla jokunen. En muista yhtään. Speden spelit. Buss tuli 80- luvun lopussa. Se oli lumisadetta. Mitä siinä sitte. Otetaan rennosti.

Äänestä

Blue Ray- komppaniat saapuivat Suomeen. Kysykää heiltä. Välimeren itä- puolella ovat katsoneet myös, ehkä, Suomen televisiota. Luin tuon Tankki viestin...

Äänestä

Mychenissä käyneenä 90- luvun lopussa. Keväällä siellä kaupungilla kuvasivat paikallista saippuaa, mutta en muista mitä? Jos tutut näkee minut taustalla, niin unohtaa minut.

Äänestä

Vanhaa sekoseko- dollarii. Olen loukannut syvästi kansan tunnelmia. Bazz tai Buzz- toosa kokoelma. Kyllähän siinä oli muutakin, siinä, kyseisessä ohjelmassa. Mutta. Joku tai jotkut haluavat, että näyttelijä Heikki Kinnusen juontama luontodokumentti uusitaan. Kiitos.

Äänestä

Ystäväni, umpikarjalainen. Salojen säätäjä. Sano minulle 80- tai 90- luvulla, että täysin musta valkoinen sisustus ei sovi minulle. Kiitos.

Äänestä

Marienhof

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ahistaa... kirjoitti:

Muistaako/tietääkö kukaan aikoinaan kolmoselta tullutta saksalaista sarjaa. Kunnon draamasaippuaa. Tuli puhetta ja nyt en saa vain sarjan nimeä muistiin.

Kiitos

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu